Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek COVID-19 w naszym kraju

W Zielonej Górze potwierdzono obecność koronawirusa u jednego z pacjentów. To pierwszy odnotowany przypadek COVID-19 w Polsce.

Koronawirus z Wuhan dotarł do Polski. SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Jakiś czas temu Chiny stanęły przed wyzwaniem opanowania epidemii, w skutek której życie straciło wiele osób. Kwarantanną objęto również część Włoch, gdzie odnotowano liczne przypadki zachorowań. Wirus dotarł już do wielu europejskich państw, a teraz pierwszy przypadek odnotowano w naszym kraju.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Koronawirus dotarł do Polski. W Zielonej Górze potwierdzono, iż testy próbek na obecność koronawirusa, przebywającego wcześniej w Niemczech pacjenta, uzyskały pozytywny wynik. Osoby, które miały kontakt z mężczyzną, zostały objęte kwarantanną. Minister zdrowia zapewnia, ze wszystkie procedury zadziałały, jak należy.

W nocy otrzymaliśmy dodani wynik pierwszego pacjenta, który ma koronawirusa w Polsce - ogłosił podczas konferencji w Warszawie minister zdrowia, Łukasz Szumowski.

Minister dodał także:

Mówiliśmy, że ten wirus się pojawi w Polsce i tak się stało. Mówiliśmy, że poinformujemy państwa natychmiast, jak to się zdarzy, i tak zrobiliśmy. Cały czas informujemy: należy zachować higienę, myć ręce, nie wychodzić do większych zbiorowisk, jeśli kichamy i kaszlemy.  (...) Pamiętajmy, że to nie jest taka choroba jak SARS, jak MERS, ebola. To zupełnie inna kategoria wagowa infekcji, przechodzi ją 80 proc. osób łagodnie. Nie ma powodów do niepokoju - dodał.

Jak uspokajają polskie władze, nie ma powodu do paniki. Aby przeciwdziałać zarażeniu koronawirusem, bardzo ważne jest jednak przestrzeganie zasad higieny osobistej, częste mycie rąk. W podroży warto używać żeli antybakteryjnych. Wirus przenosi się drogą kropelkową.

Objawy pojawiają się dwa tygodnie po zarażeniu, a choroba objawia się najczęściej kaszlem, gorączką, problemami z oddychaniem, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób i dotyka najczęściej osoby starsze oraz z obniżoną odpornością. Do śmierci w skutek koronawirusa dochodzi w 2-3% przypadków.

JP

Więcej o:
Komentarze (2)
Koronawirus w Polsce. Potwierdzono pierwszy przypadek COVID-19 w naszym kraju
Zaloguj się
 • Zygfryd Mamut

  0

  Co ten człek robi na plotku, pomylił działy ???
  Teraz jeszcze z wypiekami na twarzy czekam kiedy w końcu zrobicie zdjęcia na "ściance" tego koronawirusa.

 • miastomakow

  0

  gdyby sejm teraz odłączył zieloną górę od polski , np. na miesiąc, to by nie było . trzeba myśleć kreatywnie, nie załamywać rąk tylko szukać sensownych rozwiązań. A tak na serio żygam koronowirusem tak jak kiedyś żygałem "mamą madzi".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX