Na co może wskazywać biały nalot na języku u dzieci oraz dorosłych?

Co oznacza biały nalot na języku u dzieci? A co u dorosłych? Jak go leczyć domowymi sposobami?

Wygląd języka to najlepszy obraz tego, w jakim stanie znajduje się nasze zdrowie. Wiedzą o tym zwłaszcza lekarze posiadający wiedzę na temat medycyny chińskiej. Biały nalot na języku jednak nie zawsze musi być powodem do niepokoju. Najczęściej świadczy po prostu o niewystarczającej higienie jamy ustnej. Jeżeli jednak tej przypadłości towarzyszą inne objawy, warto skonsultować się z lekarzem. Dowiedz się zatem, o czym świadczy biały nalot na języku i co możesz zrobić, aby rozwiązać ten problem.

Biały nalot na języku i przyczyny, które go wywołują

Biały nalot na języku to specyficzny osad, który może gromadzić się na różnych częściach tego narządu. W niektórych przypadkach nalot pojawia się jednocześnie na ścianach podniebienia, dziąseł czy gardła. Najczęściej jego pojawienie się jest konsekwencją niewłaściwej higieny jamy ustnej, złej diety, a także stosowania leków (zwłaszcza antybiotyków). Wówczas biały nalot na języku leczenia zwykle nie wymaga. Wystarczy po prostu zmiana swoich codziennych nawyków.

Biały nalot na języku przyczyny może mieć jednak znacznie poważniejsze. Często jego pojawienie się wskazuje na zmiany zapalne toczące się w organizmie. Wówczas warstwa osadu towarzyszy na przykład anginie czy różnego typu infekcjom górnych dróg oddechowych. Objaw ten czasem wskazuje także na zaburzoną florę bakteryjną jamy ustnej, choroby migdałków oraz krtani. Może mieć również związek z zakażeniem grzybicznym oraz kandydozą. W takim przypadku pojawia się nie tylko kwaśny smak w ustach i biały nalot na języku. Jednocześnie występują także bolesne afty (mające tendencje do nawracania), a czasem również wrzody. Ponadto biały osad może być oznaką odwodnienia organizmu.

Biały język to oznaka problemów z układem pokarmowym

Zastanawiając się nad tym, co oznacza biały nalot na języku, nie możemy zapomnieć o potencjalnych problemach z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Białemu osadowi towarzyszy wówczas często nieprzyjemny zapach z ust, zgaga, niestrawność żołądka czy refluks żołądkowy. W poważniejszych przypadkach może mieć również miejsce zapalenie błon śluzowych żołądka, wrzody żołądka, a także dwunastnicy. Biały nalot na języku nieraz świadczy także o zaburzonej pracy wątroby.

Inne potencjalne choroby na jakie wskazuje biały nalot

Warto być również świadomym pozostałych schorzeń, na które czasami wskazuje biały nalot na języku. Przyczyny jego pojawienia się to między innymi:

  • leukoplakia: zwana inaczej rogowaceniem białym. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest biały nalot, gromadzący się na bokach języka, a w późniejszym stadium rozwoju również w jego środkowej części. Zwykle na leukoplakię cierpią długotrwali palacze. Biały osad na języku u palacza może wówczas wskazywać na uaktywnienie się procesu namnażania komórek nowotworowych,
  • szkarlatyna: choroba ta jest także znana jako płonica. We wczesnym etapie tego chorzenia język przybiera białe zabarwienie, aby następnie przybrać charakterystyczny, malinowy kolor,
  • dur brzuszny: język jest wówczas biały na całej powierzchni z wyjątkiem czubka oraz brzegów – te nabierają intensywnie czerwonego zabarwienia,
  • liszaj płaski: wówczas biały nalot na języku jest widoczny w postaci białych prążków, znajdujących się na ścianach dziąseł oraz podniebienia,
  • kiła: jest to poważna choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową,
  • anemia: biały nalot na języku może być również wywołany niedoborami żelaza, prowadzącymi do niedokrwistości (anemii).

O czym świadczy biały nalot na języku u dziecka?

Biały nalot na języku u niemowlaka to najczęściej po prostu pozostałości po mleku spożywanym przez maleństwo. Jeżeli jednak przy próbie zdjęcia osadu dochodzi do podrażnienia lub krwawienia języka, wówczas zmiana ta może wskazywać na coś znacznie poważniejszego. U dzieci powszechnie rozwija się grzybica jamy ustnej, objawiająca się charakterystycznymi pleśniawkami. Dochodzi do niej poprzez zarażenie drobnoustrojem o nazwie Candida albican. Do powstania grzybicy może dojść na przykład poprzez całowanie przez matkę smoczka dziecka czy wspólne korzystanie z tej samej łyżeczki, kubka czy widelca. Układ odpornościowy dziecka jest jeszcze na tyle słaby, że nie jest w stanie skutecznie obronić się przed grzybami, których źródłem jest rodzic.
Biały nalot na języku u dziecka może również mieć związek z przerostem trzeciego migdałka. Wówczas maluch śpi z otwartą buzią i ma ciągle zatkany nosek. W jamie gardłowej zbiera się śluz, który pokrywa również język dziecka.

Biały nalot na języku a leczenie domowymi sposobami

Jeżeli biały nalot na języku jest jedynym objawem jaki nam dokucza, nie musimy od razu biec do lekarza. Warto wcześniej spróbować domowym sposobów na pozbycie się tej przykrej dolegliwości. Zacznijmy od zaprzestania palenia papierosów oraz zmian w swojej codziennej diecie. Do powstawania białego osadu najczęściej doprowadza nagminne spożywanie mleka oraz innych produktów nabiałowych. Wówczas w organizmie tworzy się spora warstwa śluzu, która osadza się również na powierzchni języka. Ograniczmy poza tym spożycie mięsa, produktów typu fast-food, słodyczy, cukru, a także uważajmy na gluten. W zamian warto wprowadzić do swojego jadłospisu jak najwięcej świeżych warzyw i owoców. Nie zapominajmy również o regularnym piciu wody – najlepiej 2 litrów każdej doby.

Usuwaniu białego nalotu sprzyja także:

  • ssanie oleju kokosowego,
  • picie z rana ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny,
  • płukanie jamy ustnej wodą z dodatkiem sody oczyszczonej,
  • stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej.

Jeżeli podane sposoby nie działają, wówczas dopiero warto udać się do lekarza. Po przeprowadzeniu badań, przepisze on nam odpowiednie leki – np. przeciwgrzybiczne czy antyzapalne.

red.

Więcej o: