Kolory ścian w różnych pomieszczeniach

Wybór odpowiedniego koloru na ścianę do poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Jak sobie pomóc w wyborze?

Budowa czy remont to długie i meczące doświadczenia, ale można się pocieszyć myślą, że wreszcie przychodzi czas na wykończenie domu czy mieszkania, czyli wybór podstawowych elementów, dzięki którym możliwe stanie się przyjemne spędzanie czasu w swoich czterech ścianach. Wybór odpowiedniego koloru na ścianę do poszczególnych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu to nie lada wyzwanie. Dzięki nim można będzie odczuć w danym pomieszczeniu wyjątkową atmosferę i zapraszać gości tam, gdzie panuje dobry nastrój. Ważne jest też dobranie właściwych kolorów do pozostałych dodatków, co będzie świadczyło o dobrym guście gospodarza. Dobrze jest utrzymać styl danej kolorystyki w całym domu, choć barwy oczywiście mogą się od siebie różnić.

Atmosfera dzięki kolorom

Wybranie koloru ścian do poszczególnych pomieszczeń w domu to najważniejsza kwestia, która pozwoli nadać wnętrzu konkretną atmosferę – tak, aby spędzało się w nim czas z największą przyjemnością. Dobrze jest wcześniej zastanowić się nad konkretnym kolorem, aby potem nie żałować swojej decyzji. Można oczywiście raz pomalowane ściany przemalować na inny kolor, ale po co, skoro to będzie się wiązało z dodatkowym nakładem pracy i pieniędzy.

Warto wybierać nie tylko takie kolory ścian do poszczególnych pomieszczeń, które nam się podobają, ale także takie, które będą pasować do wnętrza, np. rozjaśnią je, jeśli zachodzi taka potrzeba. Modne kolory ścian to nie zawsze takie, które pasują do danego typu pomieszczenia, umeblowanego w taki, a nie inny sposób.

Ściany w salonie

Wybieranie kolorów pewnie rozpocznie się od sypialni i salonu. To faktycznie jedne z najważniejszych miejsc w domu czy mieszkaniu – salon, bo to wnętrze typowo reprezentacyjne, natomiast sypialnia, bo to najważniejszy pokój dla gospodarzy.

W takim pokoju jak salon dobrze jest postawić na pastelowe kolory. Dzięki nim można pokusić się praktycznie o każdy rodzaj aranżacji, ponieważ są delikatne i można do nich dopasować niemal wszystkie dodatki czy meble. Posłużą też jako tło do wykonywania wymarzonych stylizacji w pomieszczeniach i pasują do różnych stylów. Co więcej, tak samo dobrze wpasowują się w panujące za oknem warunki – latem pozwalają się ochłodzić, ponieważ są bardzo delikatne, natomiast zimą pozwalają się ogrzać – przynajmniej optycznie.

Kolory ścian w salonie kojarzą się z elegancją i takie właśnie są barwy pastelowe. Są uniwersalne i potrafią optycznie powiększyć wnętrze. Sprawią, że w pomieszczeniach będzie dużo światła, a to przyda się szczególnie, gdy zasiądzie tam spora ilość osób.

Ściany w sypialni

Jeśli chodzi o kolory ścian w sypialni, to tutaj pastelowe barwy także doskonale się sprawdzą. To dlatego, że mają one charakter typowo romantyczny i uspokajający, a sypialnia jest tym miejscem, gdzie spędza się czas na odpoczynku i rozładowywaniu napięcia z całego dnia. Mówi się nawet o tym, że wpływają na spowolnienie czasu, więc będą pewną formą terapii dla nerwów.

A dla lubiących mocniejsze barwy jako kolory ścian do sypialni sprawdzą się np. turkusowe zielenie. Kojarzą się z wakacjami i są bardzo orzeźwiające, dlatego w ich otoczeniu będzie się łatwiej wstawało. Można go dopasować do stylu minimalistycznego w sypialni. Druga propozycja to kolor żółty – bardzo pobudzająca barwa dająca dużo werwy do działania każdego dnia. Dzięki żółci w sypialni zawsze będzie panował ciepły klimat, co sprawdzi się szczególnie w środku zimy. Świetnym wyborem będzie też mocna czerwień lub bordo. W sam raz do sypialni, gdzie chce się wprowadzić romantyczną atmosferę. Dobrze jednak, żeby czerwień nie znalazła się na wszystkich ścianach, ponieważ wtedy osiągnie się atmosferę jak we wnętrzu piramidy.

Malowanie w kuchni

Kolory ścian w kuchni będą uzależnione od tego, jaki będzie kolor postawionych tam mebli. Warto dobrać je tak, aby współgrały z wybraną kolorystyką poszczególnych zamontowanych tam elementów. Oczywiście najpierw trzeba wybrać meble, a dopiero potem dopasować do tego kolor ścian, bo to drugie dobiera się łatwiej i z szerokiego wachlarza możliwości.

Często wykorzystywany jest biały lub kremowy kolor mebli. Do nich będą pasować bardziej skontrastowane kolory ścian, więc pastelowe raczej nie powinny być brane pod uwagę. Pasować natomiast będą brązy, pomarańcze, róże.

Pastelowe kolory ścian w kuchni też mogą być wykorzystywane, ale trzeba do nich dobrać meble w ciemniejszych barwach (np. brązowe albo szare). Wtedy pasują kolory niebieskie czy różowe. Te pierwsze są tam o tyle mile widziane, że potrafią odstraszyć owady.

Natomiast kuchnia w stylu nowoczesnym rządzi się swoimi prawami. Również wykorzystuje mocne i żywe kolory, ale są one jeszcze intensywniejsze niż przy jasnych meblach. Można w takiej kuchni łączyć na ścianach czerwień i czerń.

Kolory do pokoju dziecka

Kolory ścian w pokoju dziecięcym także powinny być dobrze przemyślane. W tym przypadku trzeba je dopasować głównie do potrzeb dziecka, które codziennie będzie tam spędzało czas na nauce. Im jaśniejszy kolor, tym bardziej będzie sprzyjał przyswajaniu wiedzy. Będzie współgrał ze światłem naturalnym, słonecznym. Dlatego do pokoju dziecka dobrze jest dobierać albo kolory pastelowe (wtedy można wybierać różne barwy) albo żółte, pomarańczowe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.