Arka Noego - najpiękniejsze kolędy polskie w wykonaniu zespołu dziecięcego

Arka Noego jest zespołem dziecięcym, wykonuje piosenki religijne. Zespół nieoficjalnie powstał w 1999 roku, gdy pojawił się przebój grupy "Tato". Piosenka uświetniła wizytę papieża Jana Pawła II w Polsce, a twórcy katolickiego programu dla dzieci "Ziarno" zachęcili grupę do dalszego nagrywania.

W zespole śpiewają głównie dzieci, które nie uczyły się profesjonalnie śpiewać. Zespół nie ma regularnych prób a mali wokaliści śpiewają spontanicznie i naturalnie. Jak twierdzi muzyk Robert Friedrich do 2011 roku z Arce Noego występowała ponad setka dzieci.

Historia Arki Noego

W składzie zespołu przez wszystkie lata od założenia śpiewało wiele dzieci. Zespół występuje na koncertach w całej Polsce, odbył również kilka zagranicznych koncertów, na przykład w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Piosenki zostały nagrane nie tylko po polsku. Oprócz polskich wersji nagrano piosenki na przykład po niemiecku i angielsku. Na początku 2001 roku Arka Noego wystąpiła przed papieżem Janem Pawłem II podczas spotkania z dziećmi, które kończyło Rok Jubileuszowy. W 2005 roku można było zobaczyć zespół w reklamie lodów Koral. W 2010 mali artyści wystąpili na scenie XVI Przystanku Woodstock. W repertuarze grupy wśród wielu piosenek religijnych znajdują się również najpiękniejsze polskie kolędy.

Albumy z kolędami Arki Noego

Arka Noego ma na swoim koncie kilka płyt zawierających kolędy i pastorałki. Pierwsza z nich to „Kolędy i piosenki na żywo”. Płyta została wydana 11 grudnia 2000 roku przez wydawnictwo S.D.C. Album jest nagraniem ścieżki dźwiękowej programu krakowskiej telewizji „Arka Noego i goście – kolędy i piosenki na żywo”. Na płycie znalazły się piosenki z pierwszego albumu Arki Noego „A gu gu” oraz tradycyjne polskie kolędy, na przykład „Przybieżeli do Betlejem” i „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. W 2001 roku wydano płytę „Znów się rodzi, moc truchleje”. Była ona dodatkiem do Gazety Wyborczej 22 grudnia 2001 roku. Rok później Arka Noego nagrała kolejną płytę świąteczną pod tytułem „Nasze ulubione kolędy i pastorałki”. Na płycie umieszczono 10 tradycyjnych polskich kolęd i pastorałek. Była ona prezentem do wydania magazynu Przyjaciółka. W 2008 roku wydano płytę „Kolędy”, która była dodatkiem do styczniowego numeru Małego Gościa Niedzielnego. 6 grudnia 2009 roku ukazała się druga płyta zatytułowana „Kolędy”. Na albumie znalazły się wszystkie kolędy, które młodzieżowa grupa śpiewała od czasu założenia zespołu. Kolędy, które usłyszymy na tej płycie to między innymi „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Świeć gwiazdeczko, świeć”, „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”. Oprócz tego na płycie nagrano wersje instrumentalne sześciu kolęd, w tym „Narodził się w stajence”.

AW