Królowa Elżbieta żegna księcia Filipa. "Był moją siłą i pozostał nią przez te wszystkie lata"

Królowa Elżbieta II opłakuje śmierć księcia Filipa. Już lata temu domagała się dla niego odpowiedniego szacunku. Przeżyli razem 70 lat.

W Wielkiej Brytanii trwa żałoba narodowa z powodu śmierci księcia Filipa. Książę, mimo grzechów przeszłości cieszył się ogromnym szacunkiem żony. Królowa Elżbieta II niezbyt często wypowiadała się publicznie na temat swojego męża. Po śmierci 99-latka Pałac wybrał jednak pamiętny cytat, w którym monarchini w pięknych słowach mówiła o swoim małżonku.

Pogrzeb Krzysztofa KrawczykaPoruszające słowa księdza do żony Krzysztofa Krawczyka podczas pogrzebu

Królowa Elżbieta II mówi o księciu Filipie

Królowa Elżbieta II jeszcze raz upamiętniła zmarłego męża słowami:

On był po prostu moją siłą i nią pozostał przez te wszystkie lata. A ja i cała jego rodzina, ten i wiele innych krajów, mamy wobec niego dług  wdzięczności – powiedziała władczyni Wielkiej Brytanii w 1997 roku.

Teraz cytat został wykorzystany, aby uczcić pamięć o księciu Filipie. Rodzina królewska zamieściła na instagramie również fragment królewskiej biografii autorstwa Annie Leibovitz z 2016 roku.

Podczas koronacji królowej w 1953 roku książę Edynburga przysięgał, że będzie „sługą życia i zdrowia Jej Królewskiej Mości”. Książę był oddanym małżonkiem (towarzyszem Władcy) przez prawie 70 lat, od wstąpienia Jej Królewskiej Mości na tron w 1952 r. aż do śmierci.

Książe FilipZnamy pierwsze szczegóły pochówku księcia Filipa. Pogrzeb nie będzie państwowy

Obserwatorzy, znajomi i fani rodziny królewskiej z całego świata składają kondolencje. Książę Filip cieszył się wielkim poparciem Brytyjczyków.

Jestem strasznie zasmucony i załamany. Szok. Książę Filip był tak bardzo kochany.
Cokolwiek ludzie myślą o rodzinie królewskiej, niezależnie od polityki. Weteran wojenny, który całe życie walczył o ochronę środowiska – piszą fani na Instagramie.

Kondolencje można wysłać także poprzez oficjalną stronę internetową Royal.uk, gdzie stworzono w tym celu specjalny formularz.

Zobacz wideo Nie ma ich wśród nas, ale ich utwory zna każdy. Wodecki zostawił „Chałupy Welcome to”, a Kora „Krakowski spleen”
Więcej o: