Pani Elżbieta mimo choroby nie traci radości życia. "Jestem szczęśliwa, że po prostu chodzę, że idę"

Pani Elżbieta zbliżającą się Wielkanoc spędzi samotnie, tak jak zeszłoroczną. Samotność w obliczu pandemii to jej największa bolączka, ze wszystkim innym sobie świetnie radzi. Choć "życie ją hartowało", wcale nie ma w nim miejsca na smutek.

Redakcja Plotek.pl już po raz drugi wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w zbiórce na świąteczne koszyczki dla seniorów. Pandemia dla nas oznacza izolację, ale dla starszych osób coś znacznie gorszego - samotność. Aby przekonać się, jak podopieczni Stowarzyszenia sobie radzą w nowej rzeczywistości, przeprowadziłam wywiad z panią Elżbietą. I przeżyłam niemały szok. Zamiast smutnej i zmęczonej starszej pani, poznałam kobietę, która mimo życiowych przeciwności, może zarażać optymizmem.

"Marny szkielet mi się trafił"

Pani Elżbieta pochodzi z Lublina i od trzech lat należy do Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Od urodzenia mierzy się z poważną chorobą, która wpłynęła na jej układ kostny. Porusza się o lasce, ale wie, że w przyszłości czeka ją wózek inwalidzki. "Marny szkielet mi się trafił" - kwituje z uśmiechem swój stan zdrowia. Wizja wózka również jej nie przeraża. 

Po prostu będę musiała zaakceptować inną sytuację. Przygotowuję się do tego i będę sobie urządzała życie, ale jeszcze nie tak szybko. Cieszę się chwilą - mówi.

Stowarzyszenie Mali Bracia UbogichStowarzyszenie Mali Bracia Ubogich Stowarzyszenie Mali Bracia Ubogich

Po tych słowach już wiedziałam, że pani Elżbieta nie należy do osób narzekających i ma w sobie więcej wigoru niż niejeden zdrowy, młody człowiek. Potrafi nim zarażać - wierzcie lub nie, ale pozostała część mojego dnia po rozmowie z panią Elżbietą wyglądała zupełnie inaczej: uśmiechałam się sama do siebie! Zaczęłam się zastanawiać, dlaczego tak często narzekamy i jesteśmy niezadowoleni. Pani Elżbieta ma na to prostą odpowiedź: trzeba doceniać to, co się ma i stawić czoło przeciwnościom. A w tej ostatniej kwestii życie naprawdę ją doświadczyło. Z powodu choroby musiała przyzwyczaić się do samodzielności i samotności. Dlatego potrafi być wdzięczna za małe i czasem oczywiste rzeczy, a w każdej sytuacji widzi szklankę do połowy pełną. Takie podejście pomaga jej w codziennym życiu.  

Po prostu przez całe życie musiałam być dzielna. Radzić sobie ze wszystkim przy ograniczeniach ruchowych. Życie mnie hartowało. Jestem szczęśliwa, że po prostu chodzę, że idę, że mogę stąpać. To mi daje taką radość.

Wspominając swoje życie, powiedziała mi także, że przepisem na sukces jest spełnienie. Wprawdzie nie założyła rodziny, ale studiowała i pracowała do samej emerytury, z czego jest najbardziej dumna. Była zawsze aktywna, a niepełnosprawność w niczym jej nie przeszkadzała.

Nawet podczas pandemii stara się zorganizować czas tak, by każdego dnia mieć powód do uśmiechu. Jej ulubioną aktywnością są spacery, uwielbia przebywać wśród natury. Podczas przechadzki zdarza jej się śpiewać - oczywiście, gdy nie ma innych osób w pobliżu!

Jednak lockdown zabrał jej to, co kochała - spotkania z ludźmi. Najbardziej tęskni za wizytami w Stowarzyszeniu, które dawały jej bliskość i możliwość rozmów z przyjaciółmi. Pomagały w trudnych chwilach. 

Wychodziłam z tych spotkań z innym usposobieniem - mówi.

Święta wielkanocne dla pani Elżbiety to bardzo uduchowiony czas. Wie, że podobnie jak Boże Narodzenie i poprzednie święta, Wielkanoc też spędzi sama. Koszyczek, który otrzyma od Stowarzyszenia dzięki waszemu wsparciu, będzie przypominać, że są ludzie, którym nie jest obojętna. 

Plotek pomaga seniorom na Wielkanoc 

Już drugi raz Plotek wspiera akcję Stowarzyszenia mali bracia Ubogich, której celem jest zebranie pieniędzy na wielkanocne koszyczki dla starszych, samotnych osób.

Plotek pomaga senioromPlotek pomaga seniorom mat. prasowe Plotek / Kinga Molenda

Koszt koszyczka z ozdobą i łakociami to 50 zł. Będzie również organizowany świąteczny catering, który trafi do seniorów osamotnionych tuż przed Wielkanocą. Znajdą się w nim m.in. żurek, jaja faszerowane, sałatka jarzynowa, wielkanocna baba i mazurek. To wymaga dodatkowych nakładów, dlatego każda wpłata jest ważna.

Zbiórka dostępna na facebookowym profilu Plotka potrwa od 19 do 31 marca. Jeśli nie możesz dokonać wpłaty, wspomnij o akcji na swoim Instagramie lub Facebooku i oznacz hashtagiem #Plotekpomagaseniorom. Podopieczni stowarzyszenia czekają na naszą pomoc.

Więcej o:
Copyright © Agora SA