To było emocjonujące spotkanie dla księżnej Kate i księcia Williama. Poprzez fundację The Royal Foundations wspomogli finansowo powstanie elektronicznej platformy do wsparcia psychicznego osób, które są w kryzysie. "Shout", bo tak nazywa się aplikacja, to swego rodzaju nowoczesny telefon zaufania. Okazuje się, że kontakt z nim może uratować ludzkie życie. Tak stało się w przypadku 12-letniego Jacka, który był bliski popełnienia samobójstwa. Wysłał sms pod bezpłatny numer wsparcia, co uratowało mu życie. Książęca para spotkała się z rodzicami chłopca, którego udało się odwieść od ostateczności.
Nie mamy wątpliwości, że to, co wydarzyło się między naszym synem a "Shoutem", gdy stał na tym moście, wystarczyło, by uratować mu życie - powiedzieli rodzice chłopca w rozmowie z księżną i księciem.
Podczas rozmowy usłyszeli więcej o okolicznościach, które skłoniły Jacka do skontaktowania się z "Shoutem" i tego, jaki wpływ wywarł na nim kontakt z wolontariuszem.
Cała sytuacja z chłopcem skończyła się szczęśliwie, a rodzice otrzymali telefon z pogotowia, że ich syn jest bezpieczny. Wolontariusz z "Shout" wysłuchał Jacka i pomógł mu zdobyć się na odwagę, by wezwać policję po pomoc. Księżna Kate w pełnych empatii słowach powiedziała, co czuje:
Jako rodzic nie mogę sobie wyobrazić, jakie to musiało być dla was trudne i to jest najgorszy koszmar każdego rodzica, kiedy odbiera taki telefon, jaki wy odebraliście tamtej nocy.
Książę William jest pewien, że wsparcie psychologiczne "Shout" było najlepszą inwestycją.
"Shout" skutecznie wypełnił lukę między punktem kryzysu a rozpaczą. Sprowadził chłopca z powrotem, uspokoił go na chwilę, aby mógł rozwiązać problem i znaleźć wsparcie - powiedział następca tronu.
"Shout 85258" to pierwsza w Wielkiej Brytanii usługa obsługi wiadomości tekstowych działająca 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Oferuje bezpłatną i poufną rozmowę tekstową na temat zdrowia psychicznego. W treści sms-a wystarczy wpisać "SHOUT", a osoba po drugiej stronie dostaje sygnał, że ktoś potrzebuje pomocy i natychmiast reaguje. Została stworzona dla każdego, kto stracił nadzieję i walczy, aby sobie z tym poradzić. (W artykule, jak i w nagraniu wywiadu, dane chłopca zostały zmienione).
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.