Nigdy nie czuła się piękna. Cierpienie zagłuszała alkoholem i operacjami plastycznymi. Jamie Lee Curtis ukojenie znalazła w pisaniu

Jamie Lee Curtis nigdy nie chciała być aktorką, ale na dużym ekranie debiutowała w pierwszoplanowej roli. Szybko doceniono jej talent, a ona sama nie musiała latami walczyć o role. Nie czuła się jednak szczęśliwa i przez 20 lat wspomagała się alkoholem oraz opiatami. Dziś angażuje się w akcje charytatywne i pomaga osobom z podobnymi problemami.

Jamie Lee Curtis, ceniona amerykańska aktorka, aktywistka i autorka książek dla dzieci, była skazana na sukces niemal od urodzenia. Przyszła na świat w aktorskiej rodzinie. Jej ojciec to słynny hollywoodzki amant, Tony Curtis, który podbił serca widzów w filmie "Pół żartem, pół serio", natomiast matka to Janet Leigh, gwiazda "Psychozy". Jamie Lee Curtis nie myślała jednak o aktorskiej karierze, wręcz przeciwnie. W wywiadzie dla "New Yorkera" mówiła, że marzyła, by zostać policjantką. Kiepsko szło jej w szkole, miała problemy z nauką. Zmieniała szkołę trzy razy w ciągu czterech lat. Życie napisało jej jednak własny scenariusz, a ona w końcu mu uległa.

Jamie Lee Curtis przerwa milczenieJamie Lee Curtis przerywa milczenie: "Od 20 lat jestem czysta."

Zobacz wideo Dzieci aktorów, które poszły w ślady znanych rodziców

Błyskawiczna kariera 

Jamie Lee Curtis zadebiutowała na ekranie w 1978 roku w hitowej produkcji "Halloween". Zagrała główną rolę i błyskawicznie zdobyła popularność. Widzowie pokochali ją za naturalność.

Pamiętam, jak John Carpenter dał mi tylko jedną reżyserską wskazówkę: Chcę, żeby ludzie uwierzyli, że oglądają na ekranie prawdziwą osobę - powiedziała aktorka w jednym z wywiadów.

Ta cenna rada zaowocowała ogromnym sukcesem. Jasne jest, że z takim nazwiskiem Jamie Lee Curtis nie mogła nie zyskać sławy. We wspomnianej rozmowie z "New Yorkerem" sama przyznała, że w życiu nie przepracowała ciężko choćby jednego dnia. Nie musiała latami ubiegać się o jakąkolwiek rolę, walczyć na castingach, wiele ofert miała podanych niemal na tacy. Zdawała sobie sprawę, że debiut zawdzięcza pochodzeniu.

Jestem pewna, że dostałam tę rolę, bo byłam córką Janet Leigh i Tony'ego Curtisa. Jeśli masz wybierać między dwiema osobami, wybierz tę, której matka grała w "Psychozie", ponieważ zdobędziesz rozgłos. Nigdy nie zamierzam udawać, że zdobyłam rolę dzięki samej sobie, bo byłam tylko małą dziewczynką, nie wiadomo skąd - powiedziała.

Krysiak o molestowaniu na planie filmu 'Zenek'"Zenek". Na planie doszło do molestowania? "Włożył rękę między moje nogi"

Nie oznacza to oczywiście, że role dostawała niezasłużenie. Jamie Lee Curtis wyróżniała się talentem. Mimo że najpierw okrzyknięto ją mianem "królowej horrorów", szybko udowodniła, że radzi sobie także w innym repertuarze i zagrała w takich produkcjach jak "Nieoczekiwana zamiana miejsc", "Ucieczka z Nowego Jorku", "Być doskonałym" czy "Rybka zwana Wandą". Za rolę w tym pierwszym filmie otrzymała nagrodę BAFTA, a za rolę w ostatnim nominowano ją do Złotego Globu i kolejnej nagrody BAFTA. Złoty Glob trafił na jej konto za rolę w filmie "Prawdziwe kłamstwa".

Jamie Lee CurtisJamie Lee Curtis ONS

Kompleksy, operacje plastyczne i uzależnienie

Za kulisami życie Jamie Lee Curtis wcale nie było usłane różami. W rozmowie z "New Yorkerem" powiedziała, że "nigdy nie była ładnym dzieckiem", "miała szare zęby", ale "nadrabiała poczuciem humoru". Za postawą klasowego wesołka kryła się jednak nieśmiała dziewczynka, która miała mnóstwo kompleksów. W latach 80., mimo sukcesów zawodowych, wciąż się z nimi zmagała. Wtedy też po raz pierwszy oddała się w ręce chirurga plastycznego. Przeszła kilka zabiegów, ale nie była w stanie znieść bólu - ani tego fizycznego, ani psychicznego. Zaczęła zażywać leki, które na lata stały się ukojeniem.

Jamie Lee Curtis przez 10 lat sięgała po opiaty i alkohol. Gdy zrozumiała, że ma problem, poddała się terapii, która dopiero w 1999 zaczęła przynosić efekty. Aktorka nie ukrywała jednak, że była przerażona, gdy zaczęła publicznie opowiadać o swoich zmaganiach. Bała się nagłówków w tabloidach oraz utraty pracy.

Czułam, że moja słabość zostanie ujawniona, a następnie wykorzystana.

Jamie Lee Curtis chciała jednak pomóc innym swoim wyznaniem. Wybrała trzeźwość, gdy przeczytała o innej chorej osobie. Zrozumiała wtedy, że nie jest sama, a wyznanie obcego człowieka pomogło podjąć jej jedną z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego ujawniła również swoją historię. Od tamtej pory gwiazda angażuje się w akcje charytatywne i wspiera kampanie leczące uzależnienia.

Mateusz Morawiecki, Franek BrodaSiostrzeniec Mateusza Morawieckiego pozuje na okładce magazynu LGBT

Wsparcie w rodzinie

W trudnych chwilach Jamie Lee Curtis mogła liczyć na wsparcie męża Christophera Guesta oraz adoptowanych dzieci Annie i Thomasa. To właśnie dzięki córce odkryła w sobie pasję do pisania książek dla dzieci. Annie zainspirowała ją krótkim wspomnieniem, które dotyczyło jej przeszłości. Jamie Lee Curtis zanotowała jedno zdanie, które stało się tytułem książki "When I Was Little: A Four-Year-Old's Memoir of Her Youth". Wypisała wtedy rzeczy, których jej córka nie była w stanie do niedawna zrobić, natomiast teraz już potrafiła. Książka okazała się sukcesem, a Jamie Lee Curtis do tej pory wydała już 15 książek.

Jamie Lee CurtisJamie Lee Curtis ONS

Więcej o: