Królowa Elżbieta II wygłosiła poruszającą przemowę z okazji świąt. Uwagę zwracało też zdjęcie na jej biurku

Królowa Elżbieta II wygłosiła tradycyjną coroczną przemowę z okazji świąt. Mówiła "długu wdzięczności" wobec służby zdrowia. Naszą uwagę zwróciło też zdjęcie na jej biurku.

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia są inne niż zwykle. Wiele osób spędza je samotnie z dala od ukochanych członków rodziny. Wszystko to ze względów bezpieczeństwa, by nie narażać bliskich na zakażenie koronawirusem. Królowa Elżbieta II nawiązała do tego faktu w czasie swojej corocznej przemowy świątecznej.

Królowa Elżbieta IICzepek kąpielowy na prezent. Wiedzieliście, jak wyglądają święta w rodzinie królewskiej?

Zobacz wideo Królowa Elżbieta II opublikowała swojego pierwszego posta na Instagramie

Królowa Elżbieta II wygłosiła świąteczne przemówienie

Monarchini co rok wygłasza orędzie do narodu i składa mu świąteczne życzenia. Nie inaczej było tym razem. W swojej przemowie królowa Elżbieta II nawiązała oczywiście do trudnej sytuacji na świecie i w Wielkiej Brytanii. Mówiła o "długu wdzięczności", który wszyscy mają wobec służby zdrowia walczącej z koronawirusem.

W Wielkiej Brytanii i na całym świecie ludzie wspaniale sprostali wyzwaniom tego roku, a ja jestem poruszona i dumna tym cichym i niezłomnym duchem - mówiła królowa.

Królowa Elżbieta II, podobnie jak spora część z nas, nie spędza w tym roku świąt z całą rodziną. Monarchini w swojej przemowie chciała wesprzeć duchowo swoich poddanych w tak trudnym dla nich czasie.

Co ciekawe, rok, który z konieczności rozdzielał ludzi, pod wieloma względami zbliżył nas do siebie. (...) W całej Wspólnocie moją rodzinę i mnie zainspirowały historie ludzi pracujących jako wolontariusze w swoich społecznościach. Wciąż inspiruje nas uprzejmość nieznajomych i pokrzepia nas, że nawet w najciemniejsze noce jest nadzieja na nowy, lepszy dzień... - mówiła monarchini.

Królowa Elżbieta II zapewniła poddanych o swojej trosce i modlitwie.

Oczywiście dla wielu ta pora roku będzie zabarwiona smutkiem. Niektórzy opłakują utratę bliskich im osób, a inni muszą spędzać ten magiczny czas z dala od najbliższych im osób. Wiedzcie, że nie jesteście sami. Myślę o was i się za was modlę - dodała królowa.

Brytyjskie media zwróciły jednak uwagę na wyjątkową symbolikę otoczenia królowej. Elżbieta II zawsze przemawia, siedząc przy swoim biurku, na którym nie brakuje rodzinnych zdjęć. W minionym roku można było podziwiać aż cztery fotografie. Jedna z nich przedstawiała księcia Karola, jego żonę Camillę, druga księcia Williama, jego żonę Kate oraz dzieci - księcia George'a, księżniczkę Charlotte i księcia Louisa, natomiast trzecia jej ojca królowa Jerzego VI. Nie zabrakło także czwartego zdjęcia z wizerunkiem męża królowej. W tym roku natomiast na biurku królowej Elżbiety II pojawiło się tylko jedno zdjęcie - jej męża, księcia Filipa. 

 

Przemówienie królowej Elżbiety II możecie usłyszeć tutaj:

 
Więcej o: