Jerzy Zygmunt Nowak nie żyje. Aktor znany z filmu "Nad Niemnem" miał 80 lat

Nie żyje aktor Jerzy Zygmunt Nowak, któremu największą popularność przyniosła rola Fabiana Bohatyrowicza w filmie "Nad Niemnem".

Jerzy Zygmunt Nowak nie żyje. Aktor znany z filmu "Nad Niemnem" zmarł 22 października w wieku 80 lat. O śmierci wybitnego artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich, który opublikował pożegnalny post na Facebooku.

Zobacz wideo Niewyjaśnione śmierci gwiazdy

Jerzy Zygmunt Nowak nie żyje

Post na oficjalnym profilu Związków Artystów Scen Polskich pojawił się 28 października.

Z żalem żegnamy Zygmunta Jerzego Nowaka, absolwenta Wydziału Aktorskiego łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej, w której studiował też na Wydziale Operatorskim. Aktora filmowego, radiowego i teatrów: Współczesnego i Polskiego we Wrocławiu, Dramatycznego w Białymstoku, im. Bogusławskiego w Kaliszu oraz warszawskich: Ziemi Mazowieckiej, Popularnego, Szwedzka 2/4, Dramatycznego i Rozmaitości. Największą popularność przyniosła mu filmowa rola Fabiana Bohatyrowicza w obrazie "Nad Niemnem" w reżyserii Zbigniewa Kuźmińskiego - czytamy.

Poinformowano także o dacie pochówku. Pogrzeb odbędzie się 30 października 2020 roku o godz. 11:50 na Cmentarzu Bródnowskim, jednak najpewniej ze względu na obostrzenia, panujące w całym kraju, będzie on bardzo kameralny.

Kim był Jerzy Zygmunt Nowak?

Jerzy Zygmunt Nowak ukończył studia 1969 roku na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Wcześniej studiował na Wydziale Operatorskim. Najbardziej był znany z roli Fabiana Bohatyrowicza z adaptacji powieści "Nad Niemnem". Jednak na wielkim ekranie debiutował znacznie wcześniej. Jego pierwszą rolą była postać plażowicza w filmie "Zakochani są między nami". Zagrał także w serialach "M jak miłość", "Na dobre i na złe", "Kryminalni" czy "Na Wspólnej".

Podobno aktor, gdy dowiedział się o swojej chorobie, postanowił pośmiertnie oddać ciało dla celów naukowych. Ma przejąć je krakowska Akademia Medyczna Uniwersytetu Jagielońskiego.

Więcej o: