Nie tylko Arnold Boczek i "w mordę jeża". Wspominamy pozostałe role Dariusza Gnatowskiego

Dariusz Gnatowski zmarł w wieku 59 lat. Aktor znany głównie z odgrywania postaci Arnolda Boczka, cierpiał na zapalenie płuc i ciężką niewydolność oddechową. Widzowie zapamiętają go jednak również dzięki wielu innym wyjątkowym rolom.

We wtorek 20 października media obiegła smutna wiadomość - Dariusz Gnatowski, który słynął z roli sympatycznego Arnolda Boczka ze "Świata według Kiepskich" nie żyje. Aktor trafił do szpitala w ciężkim stanie i z dużymi problemami z oddychaniem. Mimo reanimacji nie udało się go uratować. Widzom na zawsze zostanie w pamięci dzięki wielu znakomitym rolom serialowym, filmowym i teatralnym.

Zobacz: Dariusz Gnatowski nie żyje. Aktor znany z serialu "Świat według Kiepskich" miał zapalenie płuc

Zobacz wideo Niewyjaśnione śmierci gwiazd

Dariusz Gnatowski i teatr STU

Dariusz Gnatowski ukończył krakowską PWST 35 lat temu. Od tego momentu do śmierci grał w popularnym Teatrze STU, gdzie stworzył wiele świetnych kreacji. Internauci wspominają jego rolę Cześnika w "Zemście", określając ją jako genialną. Doceniają także jego aktorską kreację w "Biesach" czy "Rewizorze".

Na stronie Teatru STU wymienione są poniższe role Dariusza Gnatowskiego:

 • Rewizor (reż. Krzysztof Jasiński, 2016) jako Antoni Ciąg-Dmuchanowski
 • Król Lear (reż. Krzysztof Jasiński, 2010) jako Hrabia Kentu
 • Romeo i Julia (reż. Agata Duda-Gracz, 2008) jako Cień Ciotuchny
 • Biesy (reż. Krzysztof Jasiński, 2007) jako Ignacy Timofiejewicz Lebiadkin
 • Zemsta (reż. Krzysztof Jasiński, 2004) jako Cześnik Raptusiewicz
 • Śleboda, czyli powaby życia (reż. Waldemar Śmigasiewicz, 2003)
 • Skrwawione serce Kabaret Czerwony Kapturek (reż. Krzysztof Jasiński, 1995)
 • Czekając na Gogota (reż. Krzysztof Jasiński, 1992) jako Estragon
 • Markietanki (reż. Krzysztof Jasiński, 1991) jako Mac
 • Pan Twardowski (reż. Krzysztof Jasiński, 1990) jako Belzebubb
 • Gwiazdy na porannym niebie (reż. Walery Masluk, 1989) jako Aleksander
 • Wariat i zakonnica (reż. Krzysztof Jasiński, 1986) jako Mieczysław Walpurg
 • Ubu król (reż. Krzysztof Jasiński, 1984)

Zadebiutował na teatralnych deskach jako student II roku w spektaklu "Pluskwa" i do 2016 roku zagrał aż 13 ról. Szybko też zaczął grać w spektaklach telewizyjnych, bo już od 1985 roku. Wtedy zagrał rolę Pyzo w "Ferdydurke".

Polecamy: Dariusz Gnatowski nie dawał się chorobie. Na dietę przeszedł dzięki żonie i córce. Pięknie mówił o małżeństwie

Nie tylko Arnold Boczek

Dariusza Gnatowskiego mogliśmy także podziwiać w takich produkcjach jak "Miasto prywatne", "Ekstradycja", "Sara", "Młode wilki 1/2", "Anioł w Krakowie", "Król przedmieścia". Grał także w "13 posterunku 2", "Na dobre i na złe", "Ogniem i mieczem", "Tygrysach Europy". 

Nie da się jednak ukryć, że właśnie rola Arnolda Boczka w "Świecie według Kiepskich" przyniosła mu największą popularność.

Wolałbym być kojarzony na przykład z Kaczorem Donaldem, on jest bardziej popularny od Boczka, przynajmniej na świecie. To taki żart. A serio, nie wybiera się postaci, które się gra. Publiczność mnie zna, jako Boczka, pod tym przezwiskiem, więc trudno z tym walczyć. Jestem aktorem, który kreuje postaci. Dla części publiczności, która traktuje bardzo poważnie telewizję, to ja nazywam się Arnold Boczek, mieszkam we Wrocławiu przy ulicy Ćwiartki ¾. Ale mnie to nie przeszkadza. Ja jestem kimś innym - mówił Dariusz Gnatowski w jednym z wywiadów, cytowany przez serwis Onet. 

To jednak nie wszystko, bo Dariusz Gnatowski zajmował się także dubbingiem. Jego głos mogliśmy usłyszeć w "Głupkach z kosmosu", a także "Jak uratować mamę".

Zobacz też: Dariusz Gnatowski nie żyje. Gwiazdy żegnają zmarłego aktora. Andrzej Grabowski, Piotr Cyrwus dodali poruszające wpisy

Więcej o: