Eurowizja 2020. Wiemy, kto weźmie udział w konkursie. Dwa kraje zrezygnowały z uczestnictwa

Eurowizja 2020 zostanie zorganizowana w przyszłym roku Rotterdamie. Europejska Unia Nadawców opublikowała listę państw, które wezmą udział w konkursie. Lista liczy sobie tyle samo pozycji, co w 2019, jednak dwa kraje zrezygnowały, a dwa wróciły do konkursu.

Eurowizja 2020 rozpocznie się w Holandii 12 maja. Organizatorzy poinformowali w środę, jakie państwa wezmą udział w europejskiej imprezie muzycznej. Polska znalazła się na liście, jednak nastąpiły pewne zmiany w stosunku do 2019 roku,

Eurowizja 2020: lista państw

Na liście znalazło się ponownie 41 państw, ale zabrakło Węgier i Czarnogóry. Powód rezygnacji z udziału nie jest znany. Do konkursu powraca za to po przerwie Ukraina i Bułgaria. W 2019 roku Ukraina zrezygnowała w ostatnim momencie z udziału w konkursie ze względu na wewnętrzny skandal, związany z kontraktami reprezentanta w Rosji.

Państwa, które wystąpią na Eurowizji 2020: Albania, Armenia, Australia, Austria, Azerbejdżan, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Macedonia, Niemcy, Gruzja, Grecja, Islandia, Irlandia, Izrael, Włochy, Łotwa, Litwa, Malta, Mołdawia, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, San Marino, Serbia, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Ukraina i Wielka Brytania.

Tegoroczna edycja konkursu zakończyła się zwycięstwem reprezentanta Holandii. Duncan Laurence wystąpił w Tel Awiwie z piosenką "Arcade". Polskę reprezentował zespół Tulia, niestety bez większego sukcesu. Choć udało się dostać do finału (a to już jest ogromny sukces, jak na ostatnie lata!), głosami jury w pierwszym półfinale Tulia znalazła się na 11 miejscu, zaś głosami widzów - na ósmym.

DK

Michał Szpak kibicował Tulii na Eurowizji: "Trzymam kciuki. Nie ma czegoś takiego jak nieeurowizyjna kompozycja"

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.