Polski Komitet Paraolimpijski wydał oświadczenie w sprawie Joanny Mazur. "Otrzymuje 64 tysiące złotych rocznie"

Joanna Mazur w "Tańcu z Gwiazdami" pokazała, w jakich warunkach mieszka. Poruszeni widzowie od razu ruszyli z finansowym wsparciem. Polski Komitet Paraolimpijski postanowił zabrać głos w tej sprawie. Rzeczniczka organizacji wyznała, że niewidoma biegaczka otrzymuje 64 tysiące rocznie.

Joanna Mazur wpuściła do swoich "czterech kątów" kamery i pokazała, jak skromnie mieszka. Nagranie zostało wyemitowane podczas "Tańca z Gwiazdami". Zarówno taneczny partner niewidomej biegaczki, Jan Kliment, jak i jury programu byli wstrząśnięci trudną sytuacją finansową multimedalistki mistrzostw świata i Europy niepełnosprawnych. 

Zobacz wideo

ZOBACZ TEŻ: Joanna Mazur mieszka w fatalnych warunkach. Pavlović popłakała się, gdy zobaczyła lokum niewidomej biegaczki. Prowadzona jest już zbiórka

Jurorzy zaapelowali do ludzi, żeby coś z tym zrobili i pomogli znaleźć Mazur sponsora. 

Jestem wzruszony, ale i zażenowany, że osoba dla której grano Mazurka Dąbrowskiego żyje w takich warunkach. Gdzie są instytucje państwowe? Gdzie są sponsorzy? - grzmiał Grabowski. 

Iwona Pavlović nie potrafiła ukryć łez i rzewnie rozpłakała się na antenie.

Ja nie mogę mówić po tym filmie. Przyjęłabym Cię do swojego domu, tylko mieszkam w Olsztynie.  Żyjemy w państwie, gdzie mistrzyni świata ma toaletę na zewnątrz. Coś koszmarnego! Znajdźmy sponsora tej kobiecie - powiedziała, łkając.

Mazur w rozmowie z "JastrząbPost" wyznała, że nie tylko ona jest w trudnej sytuacji finansowej. Z wieloma przeciwnościami borykają się też inni niepełnosprawni sportowcy. 

Mamy problem ze stypendiami, mamy ogromny problem ze sponsorami, wsparciem zewnętrznym. Sponsor jest nam bardzo potrzebny do tego, żeby móc trenować i się rozwijać. Tutaj nie są żadne górnolotne wymagania, ale kwestia współpracy - kontynuowała. 

Po tych słowach niewidomej biegaczki głos postanowić zabrać Polski Komitet Paraolimpijski. Rzeczniczka Paulina Malinowska-Kowalczyk w specjalnym oświadczeniu zapewnia, że Komitet dba o mistrzów olimpijskich. Kobieta wyznała, że Joanna Mazur otrzymuje co najmniej 64 tysiące rocznie.

Uprzejmie informuję, że p. Joanna Mazur otrzymuje wsparcie finansowe z Ministerstwa Sportu i Turystyki w postaci ok. 40 000 złotych rocznie z programu Team 100 - katalog kosztów, które może pokryć, jest szeroki - obejmuje także wynajem mieszkania (podobne wsparcie otrzymuje także przewodnik p. Joanny Michał Stawicki), ok. 24 000 rocznie stypendium sportowego przyznanego przez ministra Witolda Bańkę mimo niespełnienia przez p. Joannę Mazur kryterium ustawowych (podobne wsparcie otrzymuje Michał Stawicki), p. Joanna otrzymała także 10 000 nagrody specjalnej - czytamy w oświadczeniu.
Niezależnie od tego p. Joanna wraz z przewodnikiem mają zapewnione szkolenia związkowe od Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych "START" finansowane ze środków MSiT, p. Joanna otrzymuje również środki na szkolenie z klubu START Tarnów Tarnowskie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych na poziomie około 30 000 zł rocznie - dodała Malinowska-Kowalczyk.

Rzeczniczka Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego sugeruje wręcz, że oferowano Mazur więcej pieniędzy, ale nie chciała przyjąć ich propozycji.

Polski Komitet Paraolimpijski ma możliwość sponsorowania zawodników jako ambasadorów naszych partnerów finansowych. Taka współpraca była p. Joannie Mazur i Michałowi Stawickiemu proponowana. Zawodnicy odmówili - wyznała Malinowska-Kowalczyk.

No cóż... Musimy przyznać, że oświadczenie to, naszym zdaniem, rzuciło nowe światło na całą sytuację. W końcu 64 tysiące w skali roku to chyba nie do końca taka zła pensja, prawda?

Jak mieszka Joanna MazurJak mieszka Joanna Mazur Screen 'Dancing With The Stars. Taniec z Gwiazdami'/Facebook

MM

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami ze świata show-biznesu, zaobserwuj nas na Instagramie >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.