Sarsa Markiewicz nagrała hit lata. "Światełko w oceanie chłamu". Wcześniej? Kontrowersyjne odejście z "VoP" i kariera projektantki. Czego o niej nie wiecie?

Sarsa Markiewicz przebojem wdarła się na polską scenę muzyczną. Drzwi do kariery otworzył jej udział w "Voice of Poland", teraz jednak proponuje słuchaczem bardziej "ambitną" muzykę. Pisanie piosenek to nie jej jedyna pasja. Przyglądamy się bliżej autorce największego przeboju ostatnich miesięcy ,"Naucz u mnie".
Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz Facebook.com/pages/Sarsa-Markiewicz/Screen z Youtube.com

'Naucz mnie' podbija listy przebojów

Sarsa Markiewicz jest odpowiedzialna na jeden z największych hitów ostatnich miesięcy. Piosenka "Naucz mnie" podbiła listy przebojów, od majowej premiery w serwisie Youtube, teledysk do utworu obejrzało już ponad 11 milionów internautów. Fani doceniają oryginalny styl wokalistki i to, że proponuje słuchaczom pop nieco ambitniejszy od tego, co na co dzień możemy usłyszeć w rozgłośniach radiowych.

Nie lubię zbyt polskiej muzyki, ale ta wpadła mi w ucho. Super piosenka!
Nie jestem fanem takiej muzyki, ale nie da się ukryć, że w morzu wszechobecnego chłamu, ta dziewczyna jest światełkiem w tunelu. Powodzenia i oby tak dalej!
Uwielbiam! Takiej muzyki na naszym rynku muzycznym potrzebujemy - piszą fani w komentarzach pod teledyskiem.

Wokalistka, która sama komponuje swoje piosenki i pisze do nich teksty, przyznaje, że jej zamiarem jest przemycenie "alternatywy" do "mainstreamu".

Można zaobserwować taki trend, że artystki, które wywodzą się z alternatywy, wchodzą do mainstreamu. To jest dobry kierunek, żeby docierać z kulturą wysoką do szerszego grona odbiorców - powiedziała w rozmowie z radiową "Czwórką".
Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz WBF

Trzy nominacje na Eska Music Awards

Teraz Sarsa ma szanse cieszyć się nie tylko sympatią fanów. Wokalistka znalazła się w gronie nominowanych do nagrody Eska Music Awards. Na wtorkowej konferencji, podczas której ogłoszono nominacje, wokalistka zaliczyła swoją pierwszą "ściankę" z prawdziwego zdarzenia w karierze. Przy okazji potwierdziła, że oryginalność to cecha, która wyróżnia nie tylko jej muzykę. Sarsa pokazała się w mocno przykuwającą uwagę stylizacji.

Sarsa Markiewicz i Margaret

WBF

Radością z nominacji podzieliła się z fanami na Facebooku.

Wpis Sarsy Markiewicz na FacebookuFacebook.com/pages/Sarsa-Markiewicz

Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz Instagram.com/sarsa_markiewicz

Muzyczne początki

Markiewicz trudno jednak nazwać debiutantką. W branży muzycznej działała też na długo przed udziałem w"Voice of Poland".  Pierwsze kroki stawiała w rockowej grupie FLUKTUA, śpiewała w zespole Sarsa Parilla, tuż przed pojawianiem się w programie Dwójki, słuchacze mogli usłyszeć ją w eksperymentalnym projekcie "eMMa nuci". Utwór "Organic"został nagrodzony w plebiscycie Skoda Auto Muzyka. Za piosenkę młoda wokalistka dostała wówczas pochwały od samej Katarzyny Nosowskiej.

W kontekście jazdy np. autem, to bardzo, bardzo podoba mi się projekt, dziewczyna, zespół, który się nazywa eMMa nuci i to mi się naprawdę bardzo podoba - mówiła ceniona artystka.

Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz Kapif

'Voice of Poland'

Drzwi do prawdziwej kariery otworzył jej występ w piątej edycji programu muzycznego "Voice of Poland". (Wcześniej, bez większych sukcesów, próbowała sił w "Must Be The Music" i "X Factor"). Na przesłuchaniach w ciemno wykonała utwór "We are the people" zespołu Empire of The Sun, a jej głosem zachwyciła się w szczególności Edyta Górniak.

Słyszałam bardzo wiele głosów i dźwięków i ciężko jest mnie zachwycić. Tobie się to udało - komplementowała Markiewicz diva, która w dalszym etapie programu zaproponowała jej nawet występ na swojej nowej płycie.

Markiewicz była jedną z faworytek programu, ale wycofała się z dalszego udziału po odcinku półfinałowym.

Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz Instagram.com/voiceofpoland/Instagram.com/sarsa_markiewicz

Wypadek i kontrowersje wokół rezygnacji z udziału w programie

Z odejściem z "Voice of Poland" wiązały się pewne kontrowersje. Najpierw media obiegły sensacyjne doniesienia o wypadku drogowym, jakiemu miał ulec wokalistka. Ona sama zaprzeczyła tym informacjom, twierdząc, że faktycznie ma problemy zdrowotne, ale stoi za nimi "zdarzenie na tyle prywatne, że nie chciałaby o tym mówić". W wydanym na Facebooku oświadczeniu zaatakowała media rozpowszechniające nieprawdziwe informacje na jej temat.

Ludzie, którzy mnie znają i poznali w programie wiedzą, że muzyka to całe moje życie. Do dzisiaj myślałam, że poza problemami zdrowotnymi nie istnieje siła, która może powstrzymać mnie od dzielenia się moją wrażliwością muzyczną z ludźmi - okazuje się, że tą siłą są media manipulujące informacją. A takie kłamstwa mogą doprowadzić do tragedii. Szczególnie osobę z bardzo dużą wrażliwością. Szczególnie, że poświęciłam z zaangażowaniem temu całe dotychczasowe życie. Zostałam bardzo skrzywdzona informacjami, które bezpodstawnie niszczą mnie i moją całą pracę.

Emocjonalna reakcja nie osłabiła medialnych spekulacji. Swoje dołożyli też fani snujący teorię spiskową, według której Sarsie odpadnięcie z programu było na rękę. Jeśli wierzyć plotkom, już wówczas miała podpisany kontrakt z wytwórnią - ewentualne zwycięstwo zobowiązywałoby ją związania się z konkurencją. Wersje te trudno jednak uznać za wiarygodną - Sarsa, wbrew zaleceniom lekarzy, pojawiła się nagraniach odcinka finałowego. Próbę musiała przerwać przez zasłabnięcie.

Sarsa Markiewicz

Screen z Facebook.com/pages/Sarsa-Markiewicz

Sarsa Markiewicz Sarsa Markiewicz Instagram.com/sarsa_markiewicz/Facebook.com/pages/Fake-Fashion-by-Sarsa

Nie tylko muzyka

Markiewicz z wykształcenia jest muzykoterapuetką, prowadzi zajęcia z dziećmi upośledzonymi i pracuje nad doktoratem z tej dziedziny. Udziela się też w warsztatach dla muzycznie uzdolnionej młodzieży, starając się ją zmotywować do twórczości własnej.

Sarsa MarkiewiczInstagram.com/sarsa_markiewicz

Interesuje się też modą - ma swoim koncie własne projekty pod marką "FakeFashion by Sarsa". Bluza we flamingi, w której pojawiał się na konferencji Eski, to próbka jej modowych zapędów.

Ubrania FAkeFashion inspirowane są tym, co dobre i naturalne - muzyką! Bo każdy dźwięk i oddech nawet ma swój obraz - opisuje na Facebooku.

Sarsa MarkiewiczFacebook.com/pages/Fake-Fashion-by-Sarsa

Więcej o: