ONI zmienili oblicze polskich seriali!

Rysiek z "Klanu" to niewątpliwie postać - legenda. Zobaczcie, kto jeszcze na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich fanów seriali!
Ryszard Lubicz Ryszard Lubicz TVP

Rysiek z "Klanu"

W środę o 17:50 TVP wyemitowała dramatyczny odcinek najdłuższej polskiej telenoweli. Ze światem żywych pożegnał się Ryszard Lubicz, legendarny bohater liczącego ponad 2 tysiące odcinków tasiemca.

klan, rysiek lubicz, ryszard lubicz

Nie wiemy nawet, jak ubrać w słowa żal po tej stracie. Jesteśmy przekonani, że bez niego "Klan" nie będzie już taki sam.

rysiek z klanu, śmierć ryśka z klanu, rysiek lubicz, ryszard lubicz

Przypomnijmy sobie inne, kultowe postaci z polskich seriali. Kto jest Waszym ulubieńcem? Zapraszamy do oddania głosu na swojego faworyta.

Hanka Mostowiak. Hanka Mostowiak. m-jak-milosc.pl

Hanka Mostowiak z "M jak miłość"

By rozprawić się ostatecznie z bohaterami, którzy odeszli zbyt szybko, tuż po Ryśku Lubiczu chcemy przypomnieć o Hance z "M jak miłość". Nieodżałowana bohaterka swój żywot zakończyła na skutek uderzenia samochodem w stertę kartonów. Brzmi jak żart, ale to "najprawdziwsza prawda". Wcielająca się w rolę Hanki Małgorzata Kożuchowska wykreowała postać, która powinna być wzorem dla wszystkich kobiet! Choć na początku serialu wszystko wskazywało na to, że z Hanki jest niezłe ziółko, czyhające tylko na cenny sad Mostowiaków, postać ewoluowała i Hania stała się prawdziwą ikoną!

hanka mostowiak, m jak miłość

Wspaniała matka, żona i synowa, a przy tym atrakcyjna i zadbana kobieta - czy słyszeliście kiedyś o kimś bardziej idealnym?

Hanka Mostowiak

Po odejściu z serialu odtwórczyni roli Hanki, czyli Małgorzata Kożuchowska, nie narzeka na brak propozycji zawodowych. Aktorce udało się przezwyciężyć serialową klątwę "aktorów jednej roli".

Stanisław Anioł. Stanisław Anioł. Screen z youtube.com

Anioł z "Alternatywy 4"

Nie tylko współcześni scenarzyści kreują kultowe postaci. W okresie PRL-u w Polsce jak grzyby po deszczu wyrastały superprodukcje z charakterystycznymi, zaliczanymi dziś do legendarnych, bohaterami.

michał anioł

"Alternatywy 4" to jeden z najsłynniejszych seriali z tamtego okresu. Czym byłaby jednak opowieść o mieszkańcach nowo wybudowanego warszawskiego Ursynowa bez gospodarza domu, Stanisława Anioła? Jedni mówili o nim: karierowicz, krętacz i leser. Inni twierdzili, że jest idealną alegorią wszystkich charakterystycznych dla Polaków przywar. Jedno jest pewne: Roman Wilhelmi stworzył postać nietuzinkową.

Ryszard Popiołek. Ryszard Popiołek. Screen z youtube.com

Ryszard Popiołek z "Domu"

Kolejna kultowa postać, znana z serialu "Dom", tak jak Anioł pełniła funkcję gospodarza domu, zwanego popularnie cieciem. Jednak Ryszard Popiołek stanowił całkowite przeciwieństwo cwaniaka z "Alternatywy 4"! Warszawiak starej daty  zjednał sobie widzów powiedzonkami : "Tu się zgina dziób pingwina" czy"Koniec świata".

serial dom, ryszard popiołek, popiołek

Do dziś w języku polski funkcjonuje żartobliwe powiedzonko: "Jacuś? Aleś wyrósł!". Te słowa poczciwego Popiołka rozpoczynały każdy odcinek serialu.

Mieszkańcy domu przy Złotej zawsze mogli liczyć na dobrą radę gospodarza, w którego rolę wcielił się nieodżałowany Wacław Kowalski.

Stefan Karwowski. Stefan Karwowski. TVP

Stefan Karwowski z "Czterdziestolatka"

Temu panu zawdzięczamy m.in. Dworzec Centralny i Trasę W-Z! Przynajmniej próbował nam to wmówić Jerzy Gruza, reżyser kultowego "Czterdziestolatka". W tytułową rolę dojrzałego pana wcielił się genialny Andrzej Kopiczyński. Problemy z niesfornymi dziećmi, sprzeczki z żoną Magdą (w tej roli Anna Seniuk), nieporozumienia w pracy - aktor tak dobrze odegrał rolę inżyniera Karwowskiego, że do dziś - choć 40. urodziny obchodził dość dawno - kojarzony jest przede wszystkim jako niezapomniany Czterdziestolatek.

stefan karwowski, czterdziestolatek, andrzej kopiczyński

'Podróż za jeden uśmiech'. Poldek i Duduś. 'Podróż za jeden uśmiech'. Poldek i Duduś. kadr / screen TVP

Duduś i Poldek z "Podróży za jeden uśmiech"

Czy mały elegancik, zawsze postępujący z poszanowaniem kindersztuby i jego rówieśnik - typowy nicpoń i zawadiaka - mogą znaleźć wspólny język? Duduś i Poldek udowodnili, że kiedy zmusza do tego sytuacja, nawet zupełnie różni od siebie chłopcy mogą się ze sobą dogadać! Perypetie sympatycznych autostopowiczów do dziś ogląda się z przyjemnością. A postaci wykreowane przez Filipa Łobodzińskiego (w dorosłym życiu zajął się dziennikarstwem) i Henryka Gołębiewskiego nie są obce nawet młodemu pokoleniu.

poldek i duduś, podróż za jeden uśmiech, kultowi bohaterowie seriali

Sławomir Borewicz. Sławomir Borewicz. TVP

Sławomir Borewicz w "07 zgłoś się"

Piekielnie inteligentny, odważny, a do tego przystojny... Nic dziwnego, że w poruczniku Borewiczu kochała się połowa Polek! Główny bohater serialu "07 zgłoś się" rozwiązywał kolejne kryminalne zagadki, jakby była to najprostsza rzecz na świecie. A przy tym imponował swoją erudycją, wiedzą i wysportowanym ciałem. Bronisław Cieślak wykreował postać prawdziwego polskiego odpowiednika Jamesa Bonda!

stanisław borewicz, 07 zgłoś się, bronisław cieślak

Janek Kos i Marusia. Janek Kos i Marusia. TVP

Janek Kos w "Czterech pancernych"

Bohaterski dowódca czołgu "Rudy" rozkochał w sobie Polki od Gdańska po Zakopane. Przystojny i odważny - czego chcieć więcej? Janusz Gajos długo kojarzony był przede wszystkim z rolą Janka Kosa. I choć od premierowej emisji serialu "Czterej pancerni i pies" minęło już prawie pół wieku, nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby tej postaci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA