Mają profile na Facebooku i na Twitterze! Co do sieci wrzucają kandydaci na papieża?

Już we wtorek rozpoczyna się konklawe. BBC wytypowało dziesięciu kardynałów, którzy mają największe szanse na zostanie papieżem. Sprawdziliśmy, jak radzą sobie w sieci.
Timothy Dolan Timothy Dolan screen Twitter

Timothy Dolan

Arcybiskup Nowego Jorku urodził się w 1950 roku w St. Louis w stanie Missouri. Ma doktorat z historii Kościoła, był rektorem jednej z papieskich uczelni.

Ten kandydat na papieża jest wyjątkowo aktywny w sieci. Ma dwa profile na Facebooku . Pierwszy założył w lutym 2009 roku. W cztery lata uzbierał ponad 17,5 tysiąca fanów.

Timothy Dolanscreen Facebook

Drugi profil powstał ponad rok temu i biskupa "polubiło" do tej pory 24,6 tys. internautów.

Timothy Dolanscreen Facebook

Biskup Dolan na swoich stronach dzieli się zdjęciami, przemyśleniami z zakresu wiary, chwali publikacjami. Często wrzuca posty także przez telefon komórkowy.

Timothy Dolanscreen Facebook

Arcybiskup w sieci umieszcza też nagrania swoich niedzielnych kazań. Wierni mogą także oglądać transmisje z jego homilii online.


Prowadzi także swojego bloga, który nosi nazwę "Ewangelia w czasach cyfryzacji".

Timothy Dolanscreen blog.archny.org

To jednak nie wszystko - ten postępowy kandydat ma także swoje konto na Twitterze, które śledzi prawie 100 tysięcy osób.

Timothy Dolanscreen Twitter

Nie stroni od spotkań ze zwykłymi ludźmi...

Timothy Dolanscreen Twitter

Nie boi się też śmiać sam z siebie.

Timothy Dolanscreen Twitter

Gianfranco Ravasi Gianfranco Ravasi screen Twitter

Gianfranco Ravasi

Jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Kultury. Urodził się w Lecco, we Włoszech, w 1942 roku. Ten biskup wprawdzie przekroczył już 70-tkę, ale nie boi się zdobyczy techniki. Jest bardzo aktywny na swoim profilu na Twitterze. Od czerwca 2011 roku, kiedy stworzył swoje konto, zaćwierkał już 910 razy.

Gianfranco Ravasiscreen Twitter

Zazwyczaj chwili się kazaniami, spotkaniami z dostojnikami kościelnymi oraz znanymi osobami. Tutaj na zdjęciu z pierwszą damą Azerbejdżanu.

Gianfranco Ravasiscreen Twitter

Z pierwszą damą Republiki Dominikany.

Gianfranco Ravasiscreen Twitter

Ale od czasu do czasu zdarza mu się także opublikować mniej poważny post.

Gianfranco Ravasiscreen Twitter

On także prowadzi swojego bloga.

Gianfranco Ravasiscreen gianfrancoravasi.blog.ilsole24ore.com

 

Ma także swoją fan page, którą polubiło prawie 4 tysiące osób

Gianfranco Ravasiscreen Facebook

 Odilo Scherer Odilo Scherer screen Twitter

Odilo Scherer

Arcybiskup Sao Paulo urodził się w 1949 roku w Cerro Lago w Brazylii. Ma brazylijsko-niemieckie korzenie. Jest doktorem teologii i głową największej diecezji w największym katolickim kraju na świecie. Ma profil na Facebooku i często publikuje posty za pomocą telefonu komórkowego.

Odilo Schererscreen Facebook

Jednak najbardziej aktywny jest na Twitterze. Zaćwierkał już ponad 1600 razy. Jego profil śledzi ponad 28 tysięcy internautów. W sieci dzieli się nie tylko swoimi przemyśleniami religijnymi, ale i zdjęciami zabytków, ulicznych korków i przyrody.

Odilo Schererscreen Twitter

Czasem pozwala sobie na niereligijne zdjęcie oraz bardziej żartobliwy i osobisty wpis.

São Paulo, niedziela rano: gramy w piłkę w Av Tiramentos! Ale najpierw idziemy na mszę!- napisał.

Odilo Schererscreen Twitter

Był także na misji w Haiti.

Odilo Schererscreen Twitter

I wypoczywał w Toledo.

Odilo Schererscreen Twitter

Luis Tagle Luis Tagle screen Facebook

Luis Tagle

Arcybiskup Manili urodził się w 1957 na Filipinach. Kardynałem został cztery miesiące temu. Ma dobry kontakt z mediami i często się dla nich wypowiada. Ma profil na Facebooku, który zyskał już prawie 128 tys. fanów.

Luis Taglescreen Facebook

Młody biskup publikuje sporo swoich zdjęć. Z kubkiem kawy...

Luis Taglescreen Facebook

Albo jak śpiewa:

Luis Taglescreen Facebook

Chętnie korzysta z nowoczesnych środków przekazu: ma swój cotygodniowy program w telewizji.

Luis Taglescreen Facebook

Jest też zdecydowanym liderem w publikowaniu swoich filmików w sieci.

Peter Turkson Peter Turkson AP

Peter Turkson

Arcybiskup Cape Coast urodził się w 1948 w zachodniej Ghanie. Jest sekretarzem generalnym Synodu Biskupów dla Afryki. W 2003 roku powołał go Jan Paweł II. Pierwszy raz skorzystał z Twittera 28 lutego. Mimo iż do tej pory zaćwierkał 9 razy, to obserwuje go już ponad 6100 osób.

Peter Turksonscreen Twitter

 

Opublikował dopiero jedno zdjęcie. W jego opisie prosi Boga o wstawiennictwo, aby kardynałom pomógł w podjęciu tej ważnej decyzji.

 

Peter Turksonscreen Twitter

W jednym ze swoich ostatnich postów napisał:

Konklawe zaczyna się 12-tego po południu. Niech Bóg będzie z nami.

Peter Turksonscreen Twitter

Marc Ouellet Marc Ouellet AP

Marc Ouellet

Arcybiskup Quebecu urodził się w 1944 roku w miejscowości La Motte. Jest szefem Kongregacji ds. biskupów. Nauczał w seminariach duchownych w Kolumbii i w Kanadzie. Nie korzysta z Twittera.

Od niedawna ma za to swoją fan page na Facebooku. Profil powstał 12 lutego. Do tej pory polubiło go jednak dopiero 321 osób.

Marc Ouelletscreen Facebook

Biskup nie umieszcza tam swoich mniej oficjalnych zdjęć. Ale publikuje za to filmy z wystąpień publicznych. Oto jak przemawiał podczas francuskiego "Marszu dla Życia".

Włoski kardynał Angelo Scola, jeden z faworytów konklawe Włoski kardynał Angelo Scola, jeden z faworytów konklawe Fot. Andrew Medichini AP

Pozostali

Angelo Scola

Arcybiskup Mediolanu urodził w 1941 roku w tymże mieście. Scola ma doktoraty z filozofii chrześcijańskiej i teologii. Nie ma profilu na Facebooku. Kiedyś wprawdzie ćwierkał, ale ostatnio zawiesił swoje konto na Twitterze.

Pozostałych trzech typowanych na papieża kandydatów nie korzysta z dobrodziejstw nowych mediów.

Cardinal Joao Braz de Aviz of Brazil walks in St. Peter Square at the Vatican March 4, 2013. Preparations for electing Roman Catholicism's new leader begin in earnest on Monday as the College of Cardinals opens daily talks to sketch an identikit for the next pope and ponder who among them might fit it. REUTERS/Stefano Rellandini (VATICAN - Tags: RELIGION)Fot. STEFANO RELLANDINI Reuters

Joao Braz de Aviz

Arcybiskup Brazylii urodził się w 1947 roku w Santa Caterina. Jako młody proboszcz był świadkiem napadu. Napastnicy postrzelili go w klatkę piersiową i brzuch. De Aviz studiował m.in. na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Kardynałem został w ubiegłym roku.

Leonardo SandriReuters fot. Max Rossi

Leonardo Sandri

Urodził się w 1943 roku w Argentynie, ale jego rodzice są Włochami. Jest szefem departamentu ds. Kościołów Wschodnich. Po święceniach kapłańskich został papieskim dyplomatą.

Więcej o: