O czym marzył i co go kręci. Kim jest Polak, który wyprodukował utwór nagrodzony Grammy?

Poznajcie Pawła!
Paweł Sęk Paweł Sęk screen z Facebook

Paweł Sęk

Skromny chłopak z Przemyśla zawojował świat! Utwór zespołu Fun "We Are Young", którego producentem jest Paweł Sęk, dostał nagrodę Grammy w kategorii Piosenka Roku. Sęk miał szansę na Grammy -  otrzymał nominację w kategorii Album Roku za płytę zespołu Fun "Some Nights" oraz Nagranie Roku, a w tych kategoriach statuetki wędrują także do producentów. Niestety konkurencja była lepsza. Jednak sukces Polaka i tak jest znaczący.

LOS ANGELES - FEBRUARY 10: Jack Antonoff, Nate Ruess and Andrew Dost of 'fun.' speak onstage at the 55th Annual Grammy Awards at the Staples Center, February 10, 2013 in Los Angeles, California. (Photo by Frank Micelotta/PictureGroup)FRANK MICELOTTA/PICTUREGROUP/EAST NEWS/Frank Micelotta

Sam Paweł Sęk był zdziwiony nominacją do najbardziej prestiżowej nagrody muzycznej:

Nie wiedziałem, że producenci i reżyserzy dźwięku też są nominowani za nagranie roku i album roku, ale jak się dowiedziałem to zrobiłem niezłą imprezę! - powiedział w rozmowie z Plejadą.pl.

Paweł Sęk ma 35 lat. Wychował się w Przemyślu, ale od kilku lat już na stałe mieszka w USA, w Los Angeles. Sęk jest absolwentem prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie, który skończył w 2000 roku. Od tego momentu zaczęła się jego przygoda z show-biznesem. Sęk współpracował z uznanymi gwiazdami muzycznymi takimi jak: Lady Gaga, Fun, Empire Of The Sun, Taylor Swift, P!nk, Dido czy Jay-z/Kanye West.

Paweł SękScren z Facebook.com

Posłuchajcie utworu, który narobił tyle szumu i który zdobył uznanie branży muzycznej:

Co wiemy o najgorętszym aktualnie nazwisku w branży?

Paweł Sęk. Paweł Sęk. Facebook.com

Fascynacja muzyką

Paweł Sęk przyszedł na kwiat 7. kwietnia 1977 roku. Wychował się w Przemyślu. Już od najmłodszych lat czuł pociąg do grania. Tajniki muzyki zaczął zgłębiać właśnie w swoim rodzinnym miasteczku: chodził do szkoły muzycznej, w której uczył się gry na fortepianie. Potem przyszedł czas na młodzieńczą fascynację rockiem:

Po paru latach przestawiłem się na perkusję, na której grałem w zespole z kolegami. Zaczynaliśmy od klasyków takich jak Led Zeppelin, aż doszliśmy do Dream Theater - powiedział w rozmowie z Plejadą.pl.

Studiowanie w Berklee od dzieciństwa było jego marzeniem:

Pamiętam to do dzisiaj, jak rozmawiałem z moim kolegą Łukaszem, że fajnie byłoby być w Berklee. Tylko, że był rok 1993, mieszkałem w Przemyślu i to po prostu było niewyobrażalne - wyjaśnił w rozmowie.

Paweł SękFacebook.com

Krok po kroku Paweł Sęk zbliżał się do swoich marzeń. Powoli niemożliwe stawało się możliwe. Sęk będąc w 4. klasie liceum, dostał się na stypendium do kalifornijskiej szkoły średniej, Trona High. Tak przyczynił się do realizacji swoich marzeń:

Będąc w Kalifornii wysłałem aplikację do Berklee. Tak trochę dla zabawy, nigdy nie myślałem, że mnie przyjmą. Ale udało się - wyjaśnił.

Po skończeniu wymarzonej szkoły, świat stanął wreszcie przed nim otworem. Sęk spełniał kolejne marzenia - wyjechał do Nowego Jorku, gdzie pracował w filmie produkującej muzykę do telewizji i reklam. Muzyk miał dużo zabawy przy kompozycji muzyki reklamowej i przyznaje, że jest z niej dumny:

Jeśli chodzi o reklamy, to chyba z KFC. To była cała kampania. Wiem, że to brzmi głupio, ale to pozwoliło mi założyć moją własną firmę i pracować dla siebie - zdradził w wywiadzie.

Paweł SękFacebook.com

Sęk nie stroni od wzywań: w swojej pierwszej pracy obsługi programu nauczył się w parę godzin!

Bardzo chcieli mnie przyjąć, ale pod warunkiem, że znam programy do pisania partii na orkiestrę symfoniczną. Nie znałem ich dobrze, ale powiedziałem, że wiem jak to się robi. (...) Ręce mi opadły, ale zadzwoniłem do paru znajomych i nauczyłem się tego w kilka godzin - wyznał.
Paweł Sęk. Paweł Sęk. Facebook.com

Wygrana zespołu Fun

Paweł Sęk nie żałuje żadnego ze swoich zajęć, bo dzięki nim założył razem z kolegą, Carlem Barc, swoją własną firmę zajmującą się produkcją muzyki, The Distillery. Chciał jednak specjalizować się w muzyce filmowej, a to z kolei sprawiło, że przeniósł się do Los Angeles. Muzyk przyjmował z dobrodziejstwem inwentarza to, co stawało na jego drodze. Pojawiła się propozycja współpracy z Lady Gagą - więc czemu nie!

Mój dobry kolega Jeff Bhasker potrzebował pomocy przy przygotowaniu muzyki do trasy koncertowej Lady Gagi - to była moja pierwsza praca w LA. To były trzy najbardziej stresujące miesiące w moim życiu, ale było warto - wspomina w rozmowie z Plejada.pl.

Sęk współpracował w studio także z takimi gwiazdami jak: Taylor Swift, Empire of the Sun i Dido. Oprócz tego komponuje też muzykę filmową, a najbardziej dumny jest z:

Jeśli chodzi o muzykę filmową/telewizyjną to "Carrier". Musieliśmy przygotować strasznie dużo muzyki (10 godzin) w krótkim czasie - wyznał.

Paweł SękFacebook.com

Nominacją do Grammy niewątpliwie bardzo go ucieszyła. Jednak jeszcze przed informacją o tym, że utwór, który wyprodukował, został nagrodzony, czuł się już zwycięzcą:

Nie chodzi o to, czy się wygra czy też nie. Ważne, że jest się w tym biznesie - czytamy na Tvn24.pl.

Już po nominacji do Grammy, telefon producenta zaczął urywać się od nowych propozycji współpracy:

To niesamowita trampolina, ostra jazda. To jest jak Oscar, ważna jest już sama nominacja - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Paweł Sęk.

Gratulujemy Pawłowi Sękowi nominacji do Grammy i życzymy mu kolejnych sukcesów. Mamy nadzieję, że za rok otrzyma statuetkę!

Więcej o:
Komentarze (11)
O czym marzył i co go kręci. Kim jest Polak, który wyprodukował utwór nagrodzony Grammy?
Zaloguj się
 • kkmm

  Oceniono 60 razy 54

  szczerze gratuluje;)
  jestem dumna z rodaka

 • rupi

  Oceniono 23 razy 17

  Grammy w kategorii "Nagranie Roku" otrzymał Gotye za "Somebody That I Used To Know". To w tej kategorii nagradza się producentów utworu.

  "We Are Young" nagrodzone zostało w ZUPEŁNIE INNEJ kategorii - "Piosenka Roku". Tu wyróżnia się autorów utworu. Sęka - z oczywistych powodów, bo on produkuje, a nie pisze piosenki - wśród nich nie ma.

  Wnioski są więc jasne - Sęk miał nominację do Grammy, ale na tym się skończyło.

  Wszystko to do szybkiego sprawdzenia choćby tutaj:
  http://www.grammy.com/nominees

  I teraz pytanie: Czy w Plotku pracują sami ignoranci, czy też redakcja świadomie robi idiotów ze swoich czytelników nakręcając sensację z niczego?

 • szary212

  Oceniono 35 razy 13

  o matko dlaczego nasi mężczyźni w każdym zakątku globu wyglądają tak samo....

 • naz_niepoprawna

  Oceniono 12 razy 8

  "Co wiemy o najgorętszym aktualnie nazwisku w branży?" - nic nie wiemy, bo do jest reżyserem dźwięku. A co wie Plotek o polskich specach od efektów specjalnych z Industrial Light and Magic lub Weta? O tak, Oscary zgarnęli nawet.

 • jason.

  Oceniono 5 razy 3

  Grammy, słuchammy i srammy.

 • forfiter_jr

  Oceniono 4 razy 2

  Co może kręcić?
  Może karuzela?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX