O czym jest w "Pustyni i w puszczy"?
Lata 80. XIX wieku. W Afryce trwają prace nad siecią kanałów w Egipcie. Jednymi z jego konstruktorów są dwaj wdowcy i przyjaciele: Anglik George Rawlinson oraz Polak Władysław Tarkowski. Skończywszy prace w Port-Said mężczyźni wyruszają do Medinet, gdzie mają do nich dołączyć ich dzieci: 8-letnia Nel i 14-letni Staś.
Niestety, w tym samym czasie w Afryce wybucha powstanie pod wodzą Mahdiego - beduińskiego wojownika walczącego z Egiptem o niezależność Sudanu. W Egipcie zostaje zatrzymana cioteczna siostra Mahdiego - Fatma. Kobieta bojąc się o życie swoje i swoich dzieci rozkazuje porwać Stasia i Nel, którzy mają zapewnić bezpieczeństwo jej rodzinie, a ostatecznie posłużyć jako argument przetargowy w rozmowach z egipskim rządem. Do swojego planu przekonuje Chamisa - jednego ze służących Rawlinsona i Tarkowskiego.
Podczas podróży do Medinet dzieci zostają porwane i przewiezione do opanowanego przez powstańców Chartumu. Tam Staś spotyka się z Mahdim, któremu imponuje swoją odwagą i dumą. Dowódca powstania rozkazuje odesłać dzieci do Smaina, jednego ze swoich wezyrów, a zarazem męża Fatmy. Podczas podróży karawana zostaje zaatakowana przez lwa. Staś i Nel korzystając z zamieszania uciekają w głąb niebezpiecznej Afryki. W podróży towarzyszy im para Murzynów - Mea i Kali.
Co powinniśmy wiedzieć o filmie i serialu?
Ekranizacją powieści Henryka Sienkiewicza producenci zainteresowani byli jeszcze przed II Wojną Światową. Do realizacji filmu na podstawie "W pustyni i w puszczy" przymierzali się Amerykanie, Włosi i Niemcy, ale ze względu na rozmiar przedsięwzięcia, rezygnowali. Książkę po raz pierwszy udało się zekranizować dopiero Władysławowi Ślesickiemu, wtedy uznanemu już i nagradzanemu dokumentaliście mającemu na koncie zaledwie jeden film fabularny - zrealizowany w 1968 roku dramat psychologiczny "Ruchome piaski".
Prace nad "W pustyni i w puszczy" zelektryzowały cały kraj. Odtwórców głównych ról poszukiwano w zorganizowanych w całym kraju castingach. O rolę Stasia walczyło ok. 2 tys. chłopców. O rolę Nel ponad 5 tys. dziewcząt i... kobiet, bowiem najstarsza z kandydatek miała prawie 30 lat!
Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 1971 roku i trwały z przerwami aż do roku 1973. W tym czasie ekipa pracowała w Egipcie (sceny kairskie), Bułgarii (ucieczka Stasia i Nel oraz i ze słoniem) oraz Sudanie. Niestety, końca zdjęć nie doczekał wcielający się w postać inżyniera Tarkowskiego Władysław Jasiukiewicz. Popularny aktor nagle zachorował i zmarł w czerwcu 1973 roku. W ostatnich scenach przed kamerami zastąpił go kierownik produkcji Jerzy Laskowski, a głosu jego bohaterowi udzielił anonimowo Jerzy Kamas.
Film "W pustyni i w puszczy" na ekrany polskich kin wszedł 16 października 1973 spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem widzów, którzy tłumnie ruszyli do kas. Specjaliści oceniają, że obraz na dużym ekranie obejrzało prawie 31 milionów widzów, niewiele mniej niż "Krzyżaków" - najpopularniejszy polski film wszech czasów. Ponadto obraz zdobył nagrodę Oscar Italy a Tomasz Mędrzak i Monika Rosca zostali uhonorowani nagrodami czechosłowackiego tygodnika "Kvety".
Rok później, w grudniu 1974 roku telewizja pokazała czteroodcinkowy miniserial "W pustyni i w puszczy", do którego zdjęcia były realizowane równolegle z filmem kinowym. Nie jest on jednak identyczny z produkcją pełnometrażową. W serialu wykorzystano inne ujęcia, zmodyfikowano dialogi oraz dodano kilka scen, a kilka usunięto.
Co zrobić, aby wygrać?
1. Odpowiedz na proste pytanie: Jak miał na imię słoń uratowany przez Stasia i Nel?
2. Poprawną odpowiedź i dane (imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy i nick na Kotku) prześlij na adres: kotek.pl_konkursy@agora.pl
3. W tytule maila wpisz:
4. DVD powędruje do 50, 120 i 200 osoby, które prześlą poprawną odpowiedź i swoje dane
5. Na odpowiedzi Kotek czeka do końca weekendu :) tj. do niedzieli, 7 marca, do końca dnia
Sponsorem nagród jest Galapagos Films