COOLturalna powtórka

Co? Gdzie? Kiedy? Sprawdź!

PREMIERY DVD

"Weronika postanawia umrzeć"

Długo oczekiwana ekranizacja kultowej powieści Paula Coelho. Weronika jest młoda kobietą, która z pozoru wiedzie idealne życie. Jednak w jej własnych oczach wydaję się ono mdłe i dlatego, bez wyraźnego powodu, Weronika postanawia odebrać sobie życie. Kiedy odzyskuje przytomność w szpitalu psychiatrycznym, lekarze oznajmiają jej, że zostało jej zaledwie kilka dni życia. Paradoksalnie ta wiadomość budzi w niej głód poznania, emocje oraz wolę życia, jakich nigdy wcześniej nie doznała. Dzięki niej Weronika poznaje smak wolności.

"The Hurt Locker. W pułapce wojny"

James jest saperem w elitarnej jednostce wojskowej przebywającej w Iraku. Z pozoru życie jest mu obojętne. Powoli jednak okazuje się, że jego pozorny chłód jest przykrywką dla głęboko skrywanych demonów.

"Garfield: Koty górą"

Zrealizowany w cyfrowej technice 3D animowany film o przygodach najsłynniejszego kota świata, który odkrywa w sobie w sobie cechy superbohatera i staje do walki z siłami, które dążą do przejęcia władzy nad światem.

"Klopsiki i inne zjawiska pogodowe"

Akcja dzieje się w małym miasteczku Chewandswallow, gdzie spadający z nieba deszcz przybiera formę soku lub zupy, śnieg jest pysznym ziemniaczanym puree albo spaghetti, a grad to smacznie wysmażone hamburgery. Mieszkańcy Chewandswallow bardzo chwalą sobie ten sposób zaopatrywania w żywność, aż do momentu, w którym pewien naukowiec, próbując rozwiązać problem światowego głodu, sprawia, że potrawy zaczynają spadać z nieba w ogromnych ilościach.

"Michael Jackson's This Is It"

Większość materiału filmowego została nakręcona w czerwcu 2009 roku w STAPLES Center w Los Angeles oraz w Forum w Inglewood podczas przygotowań Jacksona do "This Is It" - serii pięćdziesięciu koncertów, jakie Jackson planował zagrać w O2 Arena w Londynie. "This Is It" oferuje fanom Jacksona i wielbicielom muzyki na całym świecie rzadkie zakulisowe spojrzenie na wykonawcę, jego karierę i przygotowania do spektakularnego widowiska. Film zapewni kinomanom niezapomniane przeżycie zestawione z obszernym materiałem pokazującym szczegółowe przygotowania Jacksona do londyńskich koncertów.

"Czarodzieje z Waverly Place: Film"

Ta przygodowa komedia opowiada o tym, jak rodzina Russo jedzie na wakacje do karaibskiego kurortu, gdzie Teresa i Jerry spotkali się po raz pierwszy. Alex jest niezadowolona, że musi towarzyszyć swojej rodzinie, więc wreszcie rzuca zaklęcie, które odwraca losy brzemiennego w skutki pierwszego spotkania rodziców i stawia pod znakiem zapytania całą egzystencję rodziny Russo. Aby zneutralizować niefortunne zaklęcie Alex i Justin muszą wyruszyć na wyprawę do dżungli, by znaleźć wszechmocny Kamień Marzeń. W tym czasie Max robi wszystko, by jego rodzice ponownie się w sobie zakochali.

PREMIERY PŁYTOWE

Delphic - "Acolyte"

"Acolyte" to debiutancki album pochodzącej z Manchesteru formacji Delphic. Ich brzmienie określane jest jako electro/indie rock - doskonałe połączenie gitar i elektroniki. W zeszłym roku zespół zyskał popularność dzięki singlom "Counterpoint", "Doubt" i "This Momentary". Ten ostatni otrzymał nominację do UK Music Video Awards oraz walczył o miano Najlepszego Klipu podczas łódzkiego festiwalu Camerimage 2009. W niedawno zakończonym plebiscycie BBC Sound Of 2010, pokazującym nowe twarze muzyki, Delphic zajęli trzecie miejsce.

Ke$ha - "Animal"

Debiutancki album bezkompromisowej Ke$hy, w USA porównywanej do młodej, drapieżnej Madonny. Album 'Animal' (#1 iTunes chart) promuje obecnie już hit 'Tik Tok' (#1 w USA). W pracy nad nim pomagał jej w tym producent Dr. Luke, który współpracował wcześniej z takimi gwiazdami, jak Britney Spears, Katy Perry, Kelly Clarkson, Avril Lavigne czy Flo Rida.

KSIĄŻKI

Richelle Mead, "Akademia Wampirów"

Tylko najlepszy przyjaciel może ocalić ci życie. Zwłaszcza jeśli twój wróg jest nieśmiertelny...Akademia wampirów to cykl powieściowy, który pokochały już miliony czytelników. Często jest porównywany ze "Zmierzchem" Stephanie Meyer. W szkole imienia świętego Władimira wampiry czystej krwi - moroje - uczą się posługiwać swoimi nadnaturalnymi darami, a mieszańce - dampiry - szkolą się na ich opiekunów i oddanych strażników. Posępne mury kryją jednak więcej mrocznych tajemnic, niż można by podejrzewać. Lissie Dragomir, morojce ze szlachetnego rodu, grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Czy dampirka Rose, połączona z nią telepatyczną więzią, zdoła ochronić przyjaciółkę?

Noel Alyson, "Ever. Miłość nie umiera nigdy"

Evermore otwiera 4-częściowy cykl "Nieśmiertelni".Siedemnastoletnia, śliczna Ever jest inna niż jej szkolne koleżanki. Urodę ukrywa pod luźnymi bluzami z kapturem, dużo czasu poświęca na słuchanie "niemodnej" muzyki. Jako jedyna z całej rodziny przeżyła katastrofę samochodową. Mieszka u ciotki i przyjaźni się z tajemniczym i niepokojącym Damenem. Chłopak jest Nieśmiertelny...Romans z dreszczykiem i odrobiną fantastyki. Utrzymany w klimacie powieści z bestsellerowego cyklu "Zmierzch". - Wydawnictwo Dolnośląskie

Jonathan Maberry, "Wilkołak"

Szczęśliwe życie Lawrence'a Talbota skończyło się tej nocy, kiedy umarła jego matka. Chłopak opuścił wiktoriański dwór, by szukać zapomnienia w dalekiej Ameryce. Po latach powraca w rodzinne strony - i odkrywa, że okolicą rządzi strach. Krążą pogłoski o krwiożerczej bestii. Lecz Lawrence'a stokroć bardziej przeraża tajemnicza siła, która wzywa go do lasu przy pełni księżyca... - Wydawnictwo Amber

A na koniec...

KĄCIK DOBRYCH MANIER

Kiedy możemy przejść na "ty"?

Naturalną rzeczą jest, ze w gronie rówieśników wszyscy zwracamy się do siebie po imieniu. Są jednak sytuacje, gdy ludzie mówią do nas per pan/pani, a my wolelibyśmy, aby mówiono nam po imieniu. Kiedy możemy zaproponować przejście na "ty", aby nie wyjść na niekulturalna osobę?

~ przyjęło się, że starsza osoba powinna jako pierwsza zaproponować mówienie sobie po imieniu

~ ta sama zasada dotyczy osób, które są w podobnym jak my wieku, jednak mają bogatsze doświadczenie, pełnią różne stanowiska (np. hostessa w sklepie może mieć tyle lat co my, jednak nie wypada mówić do niej na "ty", póki sama tego nie zaproponuje)

~ gdy sami wyjdziemy z propozycją, aby zwracać się do siebie po imieniu, nie możemy oczekiwać, że druga osoba również nam to zaproponuje (tj. będzie mówić do nas na "ty", jednak sama będzie wolała, aby mówić do niej w dalszym ciągu pan/pani)

Wypatrzyłeś coś w sklepie? Chcesz coś polecić innym? Pisz w komentarzach!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.