Jeśli chcesz być postrzegana jako osoba, która zna swoją wartość i nie pozwala innym na przekraczanie pewnych granic, musisz o to zawalczyć i na pewne rzeczy innym nie pozwalać. Jakie?
~ Po pierwsze masz prawo do poszanowania Twojej prywatności . Nikt nie powinien czytać Twojego pamiętnika, przeglądać sms-ów, maili i czytać listów. Zawartość Twojego biurka to tylko i wyłącznie Twoja sprawa. Jeśli ktoś złamie tę zasadę - poważnie zastanów się nad kontynuowaniem znajomości!
~ Po drugie - broń swojego terytorium - pod żadnym pozorem nie pozwalaj innym obrażać Twojej rodziny, kpić z nazwiska, zwyczajów, miejsca zamieszkania, rodziców. Dla prawie każdego człowieka to sprawy bardzo ważne i nawet jeśli my sami czasem narzekamy na rodziców, to czyjeś nieprzychylne słowa o nich potrafią nas zaboleć - nie pozwól na to!
~ Pamiętaj, że nikt nie powinien okazywać Ci braku tolerancji ze względu na kolor skóry, strój, narodowość czy wyznanie . Dziś, gdy jesteśmy w Unii coraz powszechniejsze będzie np., uczęszczanie do szkoły z obcokrajowcem - nigdy nie należy mu dać odczuć, że jest obcy - wręcz przeciwnie, traktować go tak, jakby samemu chciałoby się być traktowanym przez rówieśników w innym kraju.
~ Masz prawo do odmowy i własnych poglądów . Nikt nie może narzucić Ci swojego zdania. Przekonania innych możemy przyjąć do wiadomości, wysłuchać, spokojnie i rzeczowo z nimi dyskutować, ale nikt nie może nas zmusić, byśmy myśleli tak samo! Jasno wypowiadaj swoje zdanie i nie obrzucaj epitetami rozmówcy, który go nie podziela. Uznaj po prostu, że każdy jest inny i ma prawo od Ciebie się różnić w poglądach.
~ Masz prawo do nietykalności ! Twoje ciało jest Twoją i tylko Twoją własnością. Tylko Ty więc decydujesz kogo i na jak blisko do siebie dopuszczasz - gdy ktoś przekracza te granice, naruszając wbrew Twojej woli strefę osobistą - ostro reaguj!
~ Z racji wieku, jesteś także uczniem, co na pewno odczuwasz, przez zasypanie Cię całą masą obowiązków. Warto jednak przypomnieć sobie, że jako uczeń masz również swoje prawa , które naprawdę warto znać. Ne zaszkodzi zatem przejrzeć "Kodeks ucznia" i "Statut szkoły" - nigdy nie wiadomo, kiedy wiedza o posiadanych prawach może nam się przydać!