W sprawie zabójstwa Reevy Steenkamp przez jej partnera, najsłynniejszego paraolimpijczyka i sprintera Oscara Pistoriusa wciąż pojawiają się nowe dowody. Według najnowszych doniesień nie był to nieszczęśliwy wypadek, a modelka miała nie tylko ranę postrzałową, lecz także wgniecioną czaszkę. Co może grozić sportowcowi, jeśli okaże się, że było to zabójstwo z premedytacją? Okazuje się, że prawo RPA nie jest kategoryczne w tej kwestii i innym znanym sportowcom udało się uniknąć więzienia.
Przestępczość to duży problem RPA. Obywatele mają prawo do posiadania broni, po to, by dbać o swoje bezpieczeństwo. W pięćdziesięciomilionowym kraju w wyniku zabójstw ginie codziennie około 50 osób. Chociaż więzienia są przepełnione i przebywa w nich blisko 200 tysięcy ludzi, a kary są wysokie, to niektórych obowiązuje inne prawo.
To również nie pierwszy, a trzeci z kolei kontakt Pistoriusa z przedstawicielami prawa. W 2009 roku umorzono dochodzenie w sprawie wypadku, który spowodował. Rozbił wtedy łódź. Przejawiał też agresywne zachowania, uderzył kobietę drzwiami, a podobno wcześniej policja była wzywana do jego domu z powodu awantur.
Jak było w przypadku innych znanych osób? Gwiazda hip-hopu, Jub Jub, a właściwie Molemo Maarahanye, brał udział w nielegalnych wyścigach, stracił kontrolę nad pojazdem i wjechał w grupkę dzieci. Czworo z nich zginęło, pozostałe odniosły poważne rany. W grudniu zeszłego roku on i inni kierowcy, którzy brali udział w wyścigach, zostali skazani na 25 lat więzienia. Niestety nie każdego dosięga równie wysoka kara.
Rugbysta Bees Roux w 2010 roku pobił na śmierć policjanta. Złapano go przypadkiem, podczas kontroli drogowej. Został uznany za winnego zabójstwa i skazany na... pięć lat więzienia w zawieszeniu. Rodzinie zmarłego musiał zapłacić odszkodowanie w wysokości 85 tysięcy dolarów. W 2004 roku Rudi Visagie, reprezentant kraju w rugby, został obudzony przez odgłos silnika własnego samochodu. Ktoś odjeżdżał nim sprzed jego domu. Zaczął strzelać i śmiertelnie ranił kierowcę. Niestety okazała się nim jego 19-letnia córka Maryle. Prokurator nie postawił mu zarzutów. W 2011 roku kolejny rugbysta, Joseph Ntshongwana, dokonał morderstwa. Zabił siekierą cztery osoby. Według śledczych jedno z ciał było pozbawione głowy. Aktualnie czeka na proces, ale nie wiadomo, czy do niego dojdzie, ponieważ lekarze stwierdzili u niego psychozę i schizofrenię.
Varg