Wybory Miss Uniwersum odbyły się po raz pierwszy w 1952 roku, a impreza miała miejsce w Long Beach. Konkurs został założony przez kalifornijską spółkę odzieżową Pacific Mills, a wszystko dlatego, że zwyciężczyni Miss America 1951 nie chciał pozować w stroju kąpielowym dla głównego sponsora imprezy. W związku z tym wspomniana firma stworzyła dwa własne konkursy (rezygnując z Miss America), a mianowicie Miss USA i Miss Universum. Pierwszą zwyciężczynią została Armi Kuusela z Finlandii.
Przez kilkanaście pierwszych lat, impreza nie cieszyła się dużą popularnością. Najpierw odbywała się przez kilka lat w Long Beach, a później - przez ponad dekadę - w Miami Beach. Z biegiem lat konkurs stawał się bardziej popularny (od 1955 zaczęła emitować go telewizja CBS), a dzisiaj konkuruje z uważanym z bardziej prestiżowy Miss World.
W 1996 roku widowisko kupił finansowy krezus, Donald Trump, a od 2003 roku prawa do transmisji posiada NBC. Najwięcej tytułów Miss Uniwersum należy do Stanów Zjednoczonych (siedem kobiet zdobyło to wyróżnienie), później Portoryko (pięć) i Wenezueli (cztery). W ogóle Miss Uniwersum cieszy się większa popularnością, niż Miss World, właśnie w Ameryce Łacińskiej.
Polki nie odnosiły w konkursie Miss Uniwersum większych sukcesów. Największy, to zdobycie dwa razy tytułu trzeciej vice-miss (B.Bziukiewicz oraz J.Gapińska) oraz raz czwartej vice-miss (A. Bobrowska). W tym roku reprezentuje nas Dorota Gawron, czyli pierwsza vice-miss konkursu Miss Polonia 2006 i zwyciężczyni Miss Morza Bałtyckiego 2007. 28 maja będziemy jej kibicować.