Piotr Gąsowski ostro o wyroku TK ws. aborcji: Nie wszyscy faceci to okrutne sk...wysyny! Przepraszam w ich imieniu

Piotr Gąsowski zabrał głos po decyzji Trybunału Konstytucyjnego o przerywaniu ciąży ze względu na uszkodzenia płodu i nieuleczalne choroby. Aktor wyraził jasny sprzeciw i przeprosił kobiety.

Trybunał Konstytucyjny w czwartek 22 października podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych, co oznacza, że istniejący od 1993 roku kompromis aborcyjny przestaje funkcjonować, a w całej Polsce obowiązuje zakaz aborcji eugenicznej. Według członków Trybunału Konstytucyjnego przerwanie ciąży ze względu na trwałe upośledzenie płodu lub jego nieuleczalne choroby jest niezgodne z polską konstytucją.

Zobacz wideo Gąsowski pojechał do Mińska i relacjonuje, jak wyglądają teraz ulice miasta

Ta decyzja wstrząsnęła kobietami. W Warszawie do późnych godzin wieczornych trwały protesty przed domem Jarosława Kaczyńskiego. Mimo zakazu zgromadzeń powyżej 10 osób, na warszawskim Żoliborzu zebrało się około 2 tysięcy demonstrantów.

CZYTAJ TEŻ: Joanna Koroniewska o wyroku Trybunału Konstytucyjnego. "Mam dwoje dzieci, ale ciąż miałam osiem"

Piotr Gąsowski skomentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Aktor nie przebierał w słowach

Ci, którzy nie zdecydowali się wyjść na ulicę, zabrali głos w sieci. Swoje zasięgi do mówienia o "Piekle kobiet" wykorzystał między innymi Piotr Gąsowski. Aktor nie przebierał w słowach, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego:

Proszę Was, aby dokonywać ewentualnych wpisów po przeczytaniu tego tekstu do końca... Być może ktoś powie, iż nie mam prawa wypowiadać się w sprawie praw kobiet, bo jestem mężczyzną... i pewnie będzie miał rację! Dlatego też, jako mężczyzna, po pierwsze: nie wypowiadam się w sprawach praw kobiet... i jestem zażenowany, kiedy robią to inni mężczyźni, bo to nie są prawa mężczyzn! - zaczął. 

Aktor podkreślił, że prawa kobiet są dla niego tak oczywiste, jak powietrze, którym oddychamy i wyraził solidarność z osobami, które dotknęła ta zmiana prawa, jednocześnie przepraszając w imieniu tych, którzy tę decyzję podjęli:

Po drugie: uważam, że nie ma sensu dyskutować o prawach kobiet, gdyż są one dla mnie tak oczywiste i niezbywalne, jak powietrze, którym wszyscy oddychamy! Po trzecie: w takich momentach, chciałbym być kobietą, aby móc z nimi w ramach solidarności w pełni współodczuwać siłę ciosu, który im zadano! I wstydzić się za tych mężczyzn, którzy ten cios kobietom zadali! Po czwarte: mam, również, Drogie Kobiety, prawo, jako mężczyzna, z Wami się solidaryzować, głośno wyrażać swoje oburzenie i zapewnić, że nie wszyscy faceci to niewrażliwe, nieempatyczne, okrutne sk...wysyny! Przepraszam w ich imieniu! I błagam... nie przyjmujcie tych przeprosin dopóty, dopóki oni nie walną się w głowę, i nie udowodnią, że mają jeszcze coś na kształt serca! Wstyd! Natomiast za Kobiety, które do tego przyłożyły rękę, już przeprosić nie umiem... i ich nie rozumiem... Gdybym był kobietą, to mógłbym przynajmniej z tym polemizować! A tak... trzymajmy się wszyscy jakoś... żeby nie zwariować! Smutno Was wszystkich, niezależnie od Waszych poglądów, pozdrawiam! #kobieta #powiedzkomuś #prawakobiet #smutek #womenrights #lubieludzi.
 

Piotr Gąsowski nie jest jedyną gwiazdą, która głośno wyraziła sprzeciw. Głos zabrała także Magdalena Boczarska, która wyznała wprost, że w dzisiejszej Polsce bałaby się zajść w ciążę.

ZOBACZ TEŻ: Magdalena Boczarska podzieliła się zdjęciem wykonanym dzień przed porodem. "Gdybym miała zajść w ciążę teraz, zżarłby mnie strach"

Więcej o: