Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski piosenkarz miał 80 lat

Karel Gott nie żyje. Smutna wiadomość z Czech dotarła do nas dziś przed południem. Legendarny muzyk miał 80 lat.

Karel Gott zmarł w swoim domu w otoczeniu rodziny 1 października. Od kilku miesięcy mówiono o jego walce z białaczką, która niestety pokonała jednego z najbardziej znanych czeskich artystów.

Karel Gott nie żyje

Karel Gott miał głos, który znał w PRL-u każdy po naszej stronie muru berlińskiego. Nazywano go "złotym głosem z Pragi". Występował nieprzerwanie od lat 60. Szacuje się, że sprzedał nawet 100 milionów płyt - samych albumów autorskich wydał około 100.

Śpiewał czeską wersję przeboju o Pszczółce Mai, którą my znamy w wykonaniu Zbigniewa Wodeckiego. W latach 70. miał już status międzynarodowej gwiazdy - występował nie tylko w Czechach, ale w całej Europie. Śpiewał po czesku, niemiecku, polsku, rosyjsku, angielsku i włosku. Poruszał się bez problemów między różnymi gatunkami.

 

Na swoim koncie zgromadził ponad 50 platynowych, złotych i srebrnych płyt, wielokrotnie otrzymywał Czeskie Słowiki (złote i srebrne). W 2006 roku pod Pragą otworzono w jego dawnym domu muzeum poświęcone jego twórczości, tzw. Gottland.

Karel Gott - choroba

Karel Gott od kilku lat mówił o swoich problemach ze zdrowiem. W 2015 roku ogłoszono, że walczy z nowotworem, wyleczonym w 2016 roku. Niestety, ostatnie informacje z początków września 2019 o walce z białaczką były coraz gorsze. Śpiewak nie dał rady pokonać tej ostatniej choroby. Odszedł w swoim domu , otoczony rodziną. Zostawił cztery córki (ostatnia urodzona w 2008 roku) i żonę.

Więcej o:
Komentarze (7)
Karel Gott nie żyje. Legendarny czeski piosenkarz miał 80 lat
Zaloguj się
 • Gość: CV

  Oceniono 13 razy 13

  odchodzą prawdziwe gwiazdy, kończy się ich epoka, pozostaną celebryci. Szkoda , że oszedł prawdziwy mistrz. Pozostanie na zawsze w pamięci koneserów.

 • Gość: Gosia

  Oceniono 13 razy 13

  RiP, zegnaj, dzieki za pana wspaniale piosenki i wzruszenia, prawdziwy gentleman sceny, zloty glos z Pragi, mam snowdrifteyes, spoczywaj w pokoju.

 • Gość: Ela M

  Oceniono 13 razy 13

  Cześć Jego pamięci !😥 Pamiętam festiwale w Sopocie jak śpiewał Gott, to aż ciarki po plecach przechodziły Wtedy ze starszymi siostrami chodzilam "na telewizor" do sąsiadów ( bo nie każda rodzina miala telewizor )

 • Gość: Izunia ??

  0

  Bardzo smutne wiadomość. ????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX