Poruszające wyznanie Leny Dunham. Padła ofiarą gwałtu: Byłam zbyt przerażona, aby o tym mówić

Poruszające wyznanie Leny Dunham.

"Przez lata byłam zbyt przerażona, by o tym mówić". Lena Dunham wyznała bolesną prawdę o gwałcie sprzed lat w swoich pierwszych wspomnieniach "Not That Kind Of Girl".

W 2013 znalazła się na prestiżowej liście 100 najbardziej wpływowych ludzi świata publikowanej przez tygodnik "Time". Jest nagradzaną scenarzystką, reżyserką i aktorką. Gwiazdą popularnego serialu "Dziewczyny", Lena Dunham , właśnie wydała swoje pierwsze wspomnienia, zatytułowane "Not That Kind of Girl: A Young Woman Tells You What She's "Learned".

Dunham ma dopiero 28 lat. Dlaczego ktoś tak młody pisze już swoją biografię? Jak przyznała w rozmowie z ABC, była to dla niej forma terapii, sposób, aby poradzić sobie z trudną  przeszłością. Dunham w college'u została zgwałcona.

To było bolesne doświadczenie zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, z którym długo próbowałam sobie poradzić. Gdy to się stało, nie byłam w stanie odważyć się na szczerość. Mogłam podzielić się z innymi tylko krótkimi fragmentami, które jednak i tak przepuszczałam przez filtr humoru.

Lena DunhamLena Dunham VOGUE/Annie Leibovitz VOGUE/Annie Leibovitz

Dunham została zgwałcona na imprezie. Była pijana i sama niewiele pamięta z tamtej nocy. Gdy rano zobaczyła, jak mocno jej ciało jest poobijane i okaleczone, wiedziała, że stało się coś złego.

Czułam się zhańbiona. Nie widziałam, jak sobie z tym poradzić. Wiedziałam jednak, że to nie było nic dobrego i że zostałam do tego zmuszona - mówiła dalej. - Gdy powiedziałam o tym przyjaciółce, a ona użyła stwierdzenia "zostałaś zgwałcona", wybuchnęłam śmiechem. "Ale dramatyzuje" - myślałam.

Aktorka i scenarzystka długo nie mogła zaakceptować tego, co się stało. Przestała po tym wydarzeniu uczestniczyć w jakichkolwiek spotkania towarzyskich.

Nie wychodziłam i przestałam pić aż do ukończenia college'u. Usunęłam się dla świata. Pewnie wtedy nie nazwałabym tego "szukaniem bezpieczeństwa", lecz właśnie tym to było. (...) Dużo czasu zajęło mi uświadomienie sobie, że gdy coś takiego zdarza się człowiekowi, to wolno płakać. Przez wiele lat byłam zbyt przerażona, aby powiedzieć komukolwiek. Bałam się, że ktoś się o tym dowie. (...) Napisanie rozdziału o gwałcie było naprawdę przerażające.

Wiele lat upłynęło zanim Dunham umiała przyznać się przede wszystkim przed samą sobą, do tego, co ją spotkało. Spisała wspomnienia, aby pomóc przede wszystkim sobie, dla wielu kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji, stanowi to nieopisane wsparcie.

Praca nad tym, także nad książką, historie kobiet, które poznałam zmieniły moje całe życie - powiedziała w rozmowie z Rosie O'Donell.
I zmieniłaś też życie wielu ludzi - odpowiedziała jej poruszona dziennikarka.

Okładka 'Not That Kind Of Girl: A Young Woman Tells You What She's 'Learned' Leny DunhamOkładka 'Not That Kind Of Girl: A Young Woman Tells You What She's 'Learned' Leny Dunham Mat. prasowe Mat. prasowe

karo

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.