Dziś to stylowa młoda mama. Szwed znamy od zawsze. Ale nie mieliśmy pojęcia, że kiedyś tak koszmarnie się ubierała

Aleksandra Szwed właśnie urodziła pierwsze dziecko, tym samym spokojnie może dołączyć do grona "sexy mam". Jednak zanim nauczyła się strojem i makijażem wydobywać swoje piękno, przeżyła bolesny (dla oczu) romans z satyną, nieudane eksperymenty fryzjerskie i burzliwy okres definiowania swojego seksapilu. Zobaczcie, jak zmieniała się Aleksandra Szwed.
Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Aleksandrę Szwed znamy z roli sympatycznej Elizy z "Rodziny zastępczej". Niewiele osób wie, że, nim 9-letnia Ola została zaangażowana do obsady, miała już na swoim koncie występy przed kamerą. Gdy miała 5 lat, występowała w katolickim programie dla dzieci "Ziarno", a potem w "5-10-15". Później był przypadek, który zaważył na jej dalszym życiu.

Dziadkowie zabrali mnie do Wytwórni Filmów Fabularnych, bo były dni otwarte. I los chciał, że akurat odbywał się tam casting do "Rodziny zastępczej". Szczerze mówiąc, niewiele z tego rozumiałam. Wydawało mi się absurdem, że ktoś nagle wymaga ode mnie, żebym kłóciła się ze ścianą albo udawała, że koleżanka zabrała mi piórnik. Ale dwa dni później okazało się, że dostałam się do finału castingu. Ta wycieczka zmieniła całe moje życie - wspominała w "Gali".
Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Szwed w "Rodzinie zastępczej" grała przez 11 lat. Rolą w tym jednym z najpopularniejszych seriali komediowych zyskała popularność, ale także zrobiła więcej na rzecz szerzenia w Polsce tolerancji, niż wiele akcji społecznych z ramienia władz. Już od 1998 roku, gdy trafiła na plan, widzowie ją pokochali. Kolor skóry? Tylko pogłębił sympatię.

Od czasu do czasu ktoś zawoła za mną: "Hej, czekoladka" albo "Hej, czarna". Kilka razy, gdy wracałam skądś wieczorem ze znajomymi, spotkaliśmy neonazistów i wtedy leciały w moją stronę już naprawdę masakryczne teksty. Mnie to w ogóle nie ruszało, ale moi znajomi dostawali szału. Ludzie przechodzący ulicą też byli oburzeni. To świadczy o tym, że nie jest źle - opowiadali w "Gali". - (...) Jesteśmy już na dobrej drodze. Nawet dzisiaj zaczepiła mnie pani w autobusie i powiedziała: "Jaka ty jesteś śliczna, jaką masz piękną karnację i jak ładnie mówisz po polsku" - to zawsze dziwi ludzi najbardziej. I takich pozytywnych reakcji, chwała Bogu, jest dużo więcej niż negatywnych.
Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Na oczach widzów Szwed z dziewczynki zmieniała się w nastolatkę. Podobnie jak jej postać, ona sama także zaczęła uważniej przyglądać się swojej garderobie, eksperymentowała też z fryzurami i makijażem. Powoli wchodziła też w świat show-biznesu. Z planu gładko weszła na salony.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Jako nastolatka Szwed brała udział wydarzeniach typu Turniej Pływacki Gwiazd, Festyn "Tele Tygodnia" czy imprezach organizowanych przez stację Polsat, w której emitowano "Rodzinę zastępczą".

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Kapif

Aleksandra Szwed

Z biegiem lat Aleksandra Szwed coraz bardziej rozkwitała. Zmienił się nie tylko rodzaj imprez, na których bywała, lecz także towarzystwo. Nie widziała też zagrożenia swojej prywatności w tym, że pokazywała się z ówczesnym chłopkiem na salonach.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

Gdy Szwed skończyła 18 lat, definitywnie zamknęła w swoim życiu rozdział, w którym show-biznes był tylko niewielkim dodatkiem do jej życia. Zaczęła brać udział w innych projektach poza "Rodziną zastępczą", która w owym czasie swoje najlepsze lata miała już zdecydowanie za sobą. Szwed dostawała role w innych produkcjach, jak np. "Daleko od noszy", "Teraz albo nigdy" czy "Niania". Przełomowym momentem był jednak udział w "Gwiazdy tańczą na lodzie" w 2008 roku.

Aleksandra Szwed Kapif

Dlaczego było to takie ważne wydarzenie? Rzućcie okiem na te zdjęcia. Nie ma już na nich dziewczynki, lecz kobieta. W wielu polskich domach takie właśnie ujęcia wywoływały okrzyki zdziwienia: "To ona? To ile ona ma lat?" oraz pomruki uznania dla (oczywiście) kondycji. W końcu Szwed i jej parter Sławomir Borowiecki wygrali program.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

Jeszcze w tym samym roku, niedługo po "Gwiazdy tańczą na lodzie", Szwed poszła za ciosem i przyjęła propozycję wystąpienia w gwiazdorskim talent show - tym razem stacji Polsat - "Jak oni śpiewają". Styliści z programu kuli żelazo póki gorące i ubierali 18-latkę praktycznie jedynie w stroje podkreślające jej wspaniałą figurę. Odważne stylizacje jednak nie krępowały Szwed. Dziewczyna świetnie dawała sobie radę na scenie (nawet ledwo ubrana) i odkryła swoją kolejną pasję - śpiew. Ostatecznie zajęła 3. miejsce.

Aleksandra SzwedAkpa/Kapif

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

"Gwiazdy tańczą na lodzie" oraz "Jak oni śpiewają" z hukiem otworzyły Szwed drzwi na warszawskie salony, których młoda gwiazdka stała się bardzo częstym gościem. O ile jednak, gdy impreza odbywała się w plenerze lub miała nieformalny charakter, aktorka radziła sobie całkiem nieźle, o tyle jej stylizacje na większe wydarzenia wołały o pomstę do nieba.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

Patrząc na jej zdjęcia z tamtego okresu, można odnieść wrażenie, że dziewczyna nie radziła sobie z nowo przyznaną jej łatką seksbomby. Nie można Aleksandrze oczywiście odmówić powabu, ten jednak intuicyjnie potrafiła wydobywać w codziennych stylizacjach. Gdy szła na większą imprezę, trochę jakby na siłę szukała rzeczy, które mogłyby uchodzić za seksowne. Sukienka mini sukience mini nie równa. Kreacje w rewiowym stylu sprawdzały się może na scenie Polsatu, ale na czerwonym dywanie budziły jedynie śmiech.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Kapif

Aleksandra Szwed

Zdecydowanie jednak najgorzej wypadała na najbardziej eleganckich imprezach. Jej kreacje powinny się znaleźć w anty-poradniku stylisty w rozdziałach pt. : "Jak skutecznie dodać sobie lat" czy "Jak, mając wspaniałe ciało, sprawić, że będzie się wyglądało grubo". Na niekorzyść działała też ówczesna słabość polskich gwiazd do satyny. O ile w tamtym czasie Katarzynę Zielińską można by tytułować "Królową satyny", o tyle Szwed powinna zostać "Księżniczką satyny".

 Karolina Nowakowska, Katarzyna Zielińska, Aleksandra SzwedKapif

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Po zakończeniu wspomnianych talent show, zmienił się nie tylko wizerunek Szwed, lecz także życie prywatne. Szkolna miłość nie przetrwała próby czasu, a miejsce u boku młodej aktorki szybko zostało zajęte. Dziewczyna zaczęła się spotykać z synem Tomasza Stockingera - Robertem.

Aleksandra SzwedAkpa/Kapif

Poznali się na planie "Jak oni śpiewają". Ze wspólnego wywiadu pary w "Gali", ckliwie zatytułowanego, (uwaga!) "Sztuka kochania", dowiedzieliśmy się m. in., że w tym romansie duży udział miał serialowy doktor Lubicz, który najpierw każdemu z osobna zachwalał drugie, a potem dopiero poznał ich ze sobą.

(...) Zamiast podarować Oli kwiaty, wolę zaskoczyć ją jakimś niekonwencjonalnym pomysłem.
Kiedyś nie widzieliśmy się całe dwa dni. A ponieważ przejeżdżałem akurat koło jej domu, postanowiłem wejść do jej pokoju, pocałować ją i wyjść - opowiadał w tym samym wywiadzie Robert Stockinger.
To było świetne! Nie trzeba było nic mówić. Uwielbiam takie drobiazgi. Kiedy jest się strasznie zmęczonym, a ta druga osoba usiądzie obok ciebie, przytuli cię i pogłaszcze po głowie - tylko tyle - i to wystarczy. (...) Dla mnie miłość to zjawisko sensualne. To jest coś, co się czuje, ale nie można ubrać tego w słowa. Miłość to wir radości. Na niczym nie mogę się skupić, cieszę się jak dziecko, kiedy dostaję zwykłego SMS-a - wtórowała Szwed.
Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

Na ówczesnej liście najpopularniejszych show z udziałem gwiazd Szwed brakowało jedynie udziału w "Tańcu z gwiazdami". Zmieniło się to w 2010 roku. W dalszym ciągu eksploatowano seksowny wizerunek młodej aktorki, która w tamtym czasie miała już na swoim koncie kilka ról teatralnych oraz rozwijała karierę muzyczną. 20-latce nie udało się jednak dojść wysoko. Razem z Robertem Rowińskim zajęła 9. miejsce.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

"Taniec z gwiazdami" nie zakończył się sukcesem, jednak Szwed dostawała kolejne propozycje zawodowe, w coraz więcej projektów się angażowała, jednak tak pieczołowicie wypracowany wizerunek seksbomby najwyraźniej zaczął jej delikatnie ciążyć. Chyba tylko tym można tłumaczyć decyzję o zmianie fryzury na taką, która skutecznie dodała Szwed lat.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Kapif

Aleksandra Szwed

Za krótką fryzurę ciotki-klotki Szwed była skrytykowana w każdy możliwy sposób. W końcu chyba sama zrozumiała, że nie był to najlepszy krok, bo dość szybko na salonach zaczęła się pojawiać jedynie w związanych włosach. Duża zmiana zaszła natomiast poniżej szyi. Kreacje zgodne z trendami mody weselnej lat 90. odeszły w zapomnienie, ustępując miejsca seksownym, aczkolwiek nowoczesnym i znacznie bardziej młodzieżowym zestawom.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa/Kapif

Aleksandra Szwed

Szwed jednak najwyraźniej mało było przygód w salonie fryzjerskim. W krótkim czasie zmieniła fryzurę kilkakrotnie. Na jej głowie pojawiły się chyba wszystkie możliwe odcienie oraz cięcia.

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed WBF

Aleksandra Szwed

Częste zmiany image'u miały być może związek z ówczesnym partnerem życiowym Szwed, muzykiem grupy Afromental Baronem, który sam modę traktuje dość swobodnie. Związek z artystą rozwijał się znacznie dalej od błysków fleszy i dyktafonów dziennikarskich niż ten ze Stockingerem. Para nie mówiła wiele o swojej relacji. Praktycznie jedyne zwierzenia dotyczyły okładki w "Playboyu".

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Playboy

Playboy

Aleksandra Szwed wystąpiła w "Playboyu" dwukrotnie - w 2010 i 2012 roku.

Parę lat temu usłyszałam od Moniki Mrozowskiej (...) - jak budująco podziałała na nią sesja dla Playboya. Dzięki niej pozbyła się kompleksów i otworzyła się na siebie, na swoje ciało. Nie ma lepszego sposobu na oswojenie się z własnym ciałem - mówiła w rozmowie z magazynem.

Gdy Szwed po raz drugi rozebrała się dla pisma, była już w związku z Baronem. Oboje twierdzili, że sesja nie miała negatywnego wpływu na ich relację.

Pierwszą osobą, która zobaczyła zdjęcia jeszcze przed wydaniem "Playboya", był mój mężczyzna i powiedział "wszystko się zgadza", więc chyba jest niezbyt dużo [Photoshopa - przyp. red.] - powiedziała Szwed w wywiadzie dla Wp.tv.

Sesja miała nie budzić zazdrości Barona, a z cytowanego wywiadu można było wręcz odnieść wrażenie, że był on dumny z faktu, że ma tak seksowną dziewczynę:

My się wspieramy w tym, co robimy. Wspieramy swoje własne decyzje. Kiedy się dowiedział, że mam propozycję od "Playboya", to się ucieszył, co mnie zaskoczyło szczerze mówiąc. Wspierał mnie cały czas, konsultowałam z nim zdjęcia, które były wybierane. Ani razu nie zdradził się z tym, że coś mu się w tym nie podoba. Mój mężczyzna uważa, że mam piękne ciało i że nie ma wstydu, jeżeli je pokazuję - wyjaśniła w wywiadzie.
Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

O ile pierwszą sesję można interpretować było jako przypieczętowanie przeistoczenia się z dziewczynki w kobietę, o tyle druga nie szła w parze z wyzywającymi i dość kiepskimi stylizacjami na salonach. Po 2012 roku Szwed nauczyła się już, jak należy zmysłowo i z gustem zagrać seksapilem. Bardziej odważne stylizacje zostawiła dla fotografów "Playboya".

Aleksandra SzwedAkpa/Kapif

Aleksandra Szwed Aleksandra Szwed Akpa

Aleksandra Szwed

Od 2013 zaczął się chyba najbardziej bogaty w zmiany okres w życiu Szwed. Po burzliwym - i jeśli wierzyć plotkom - dość nieprzyjemnym rozstaniu z Baronem, aktorka nie była długo sama. Jej partnerem jest łodzianin, niezwiązany z show-biznesem.

 

aleksandra szwedFacebook.com/aleksandra.szwed.

 

Szwed na początku nie komentowała swojej ciąży. Gdy w październiku pojawiła się w Teatrze Capitol na premierze spektaklu, brzuch zakrywała torebką. Chwilę później udało nam się potwierdzić, że aktorka faktycznie spodziewa się dziecka. Kolejnych wystąpień potem nie było wiele, jednak jeśli już gdzieś się pojawiła, pokazywała dobitnie, że doskonale wie, w czym wygląda dobrze i co jest teraz na czasie. Nam już nic więcej już nie potrzeba.

Aleksandra SzwedAkpa

Więcej o: