Jak potoczyły się losy aktorów pierwszej polskiej telenoweli

To był serial! Miliony Polaków żyły problemami bohaterów "W Labiryncie". Przypomnij ich sobie. Zapraszamy na podróż sentymentalną.
W labiryncie. W labiryncie. tvp.pl

"W Labiryncie"

Pomysłodawcami serialu byli Paweł Karpiński i Wojciech Niżyński, którzy stworzyli także "Klan". Pierwszy odcinek "W Labiryncie" mogliśmy obejrzeć 30. grudnia 1988 roku, a ostatni w 1991 roku. Serial był zarówno uwielbiany, jak i bardzo krytykowany. Mimo to gromadził przed telewizorami nawet 16 milionów widzów! Opowiadał losy warszawskich farmaceutów, lekarzy, naukowców i biznesmenów w czasie przeobrażeń gospodarczych i ustrojowych na przełomie lat 80. i 90. w Polsce. Ich życie osobiste było pełne dramatów i zawirowań.

Któż nie pamięta kultowej piosenki "W labiryncie ludzkich spraw" w wykonaniu Grzegorza Markowskiego. Aż łezka się w oku kręci.

Serial "W labiryncie" otworzył drogę dla następnych oper mydlanych. Po nim był "Klan", "Na dobre i na złe" czy "M jak miłość". A aktorzy, którzy w nim zagrali z dnia na dzień stali się gwiazdami. Co u nich słychać? Przypomnijcie sobie niektórych z wielu bohaterów serialu.

Adam Racewicz - Marek Kondrat

Marek Kondrat, W labiryncie

Jako Adam Racewicz, przystojny kierownik laboratorium, a później dyrektor instytutu, podbił serca Polek. Był mężem Joanny, ojcem Piotrka i ojczymem Marty. Małżeństwo Racewiczów miało swoje trudne chwile. Adam nie należał do najlepszych mężów. Zdradził żonę ze swoją studentką, Ewą Glinicką, dla której był nawet gotowy opuścić rodzinę. Po latach okazuje się, że Ewa została zatrudniona w jego laboratorium. Adam chciałby odnowić dawny romans, ale ona uważa sprawę za zakończoną. Jak to w serialach bywa, bohater przeszedł wewnętrzną przemianę.

19.11.2010 WARSZAWA , MAREK KONDRAT , WYBITNY POLSKI AKTOR FILMOWY I TEATRALNY , KONESER I DYSTRYBUTOR WINA .  FOT. ADAM KOZAK / AGENCJA GAZETA

Jak potoczyła się kariera Marka Kondrata wiemy wszyscy. Stał się niekwestionowaną gwiazdą polskiego kina i jednym z najpopularniejszych i najbardziej uznanych aktorów. Grał u Wajdy, Koterskiego, Machulskiego, Hoffmana czy Pasikowskiego. Jednak kilka lat temu porzucił aktorstwo. Jest koneserem wina, prowadzi sklep z tym trunkiem. No i oczywiście reklamuje pewien bank.

Sławomira Łozińska. Sławomira Łozińska. Screen z youtube.com

Joanna Racewicz - Sławomira Łozińska

Aktorka zagrała gwiazdę telewizji, prezenterkę TVP Joannę Racewicz, żonę Adama. Racewiczowie to z pozoru szczęśliwa rodzina. Zmagali się jednak z wieloma problemami. Marta, dorastająca nastolatka, dawała się matce we znaki, w małżeństwie nie układało się najlepiej, jeszcze jakieś kłopoty w pracy. To powodowało, że Joanna nadużywała leków nasennych i alkoholu.

Lozinska Slawomira

Sławomira Łozińska 8 kwietnia kończy 59 lat. Po sukcesie "W Labiryncie" zagrała w kilkunastu serialach, m.in. w "Złotopolskich", "Na dobre i na złe" czy "Klanie".  Od 2007 roku występuje w "Barwach szczęścia". Była aktorką Teatru Narodowego, a także Nowego i Adekwatnego. Przez 2 lata zasiadała w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji.

Agnieszka Robótka-Michalska. Agnieszka Robótka-Michalska. Screen z youtube.com

Ewa Glinicka - Agnieszka Robótka-Michalska

Ewa Glinicka jest jedną z najważniejszych postaci w serialu. Po tragicznej śmierci narzeczonego podjęła pracę w laboratorium, którego szefem był jej dawny ukochany, Adam Racewicz. Jemu nadal na niej zależy, ale Ewa daje Adamowi jasno do zrozumienia, że z jej strony może liczyć tylko na przyjaźń. Po niedługim czasie okazuje się, że jest w ciąży. Rodzice zmarłego narzeczonego, u których mieszka, nie posiadali się ze szczęścia. Ewa to skromna, spokojna i dobra osoba. Zakochuje się ze wzajemnością w Pawle Haniszu, który dla jej syna Mateusza staje się prawdziwym ojcem.

N.z Agnieszka Robotka-Michalska w serialu Labirynt Ewa Glinicka. Nagranie programu TVN " Dzien Dobry TVN " 15.04.2007 fot. Krzysztof Jarosz/Forum

Agnieszka Robótka-Michalska po "W Labiryncie" pojawiła się epizodycznie w kilku filmach i serialach, m.in. w "Samym życiu" czy "Klanie". W tym roku kończy 48 lat. Jest zamężna, ma syna Antoniego. I cały czas wygląda pięknie.

Jan Jankowski. Jan Jankowski. Screen z youtube.com

Paweł Hanisz - Jan Jankowski

Przystojniak szybko zwrócił uwagę na Ewę. Odwiedzał ją, gdy trafiła do szpitala po upadku ze schodów, stał się też częstym gościem u niej w domu. Był zazdrosny o Racewicza, ale oczywiście okazało się to bezpodstawne. Pomagał Durajowi w badaniach nad adoloranem. Jego ojciec był znanym pisarzem. Paweł wziął ślub z Ewą, a jej syna, Mateusza, traktował jak swoje dziecko.

Jan Jankowski, w labiryncie

Lista seriali, w których zagrał Jan Jankowski jest bardzo długa: "Radio Romans", "Awantura o Basię", "Złotopolscy", "Czułość i kłamstwa", "Samo życie", "M jak miłość" i "Na Wspólnej" to tylko niektóre z nich. Ostatnio możemy go oglądać w serialu TVN7 "Reguły gry".

Anna Chodakowska. Anna Chodakowska. Screen z youtube.com

Renata Glinicka - Anna Chodakowska

Gdzie Renata, tam kłopoty. Tak w skrócie można scharakteryzować siostrę Ewy. Różniły się one diametralnie nie tylko w wyglądzie. Renata była "tą złą". Przebywała w poprawczaku, później w więzieniu, a gdy z niego wyszła od razu zaczęła mieszać w życiu siostry. Obracała się w podejrzanym towarzystwie i, uwaga, była nawet prostytutką. To był skandal! Ale wiadomo, odcinki lecą i bohaterowie się zmieniają. Także Renata stała się wzorową obywatelką.

Anna Chodakowska, w labiryncie

Po zakończeniu "W Labiryncie" Anna Chodakowska poświęciła się w pełni grze w Teatrze Narodowym. Za swoją pracę artystyczną otrzymała wiele nagród. Aktorka udziela się się politycznie. W 2011 roku nawet kandydowała do Senatu - jako bezpartyjna kandydatka z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, ale bez powodzenia. Ma 63 lata.

Piotr Skarga. Piotr Skarga. Screen z youtube.com

Janek Duraj - Piotr Skarga

Janek to pracownik laboratorium i przyjaciel Adama. Poznajemy go w chwili, gdy dyrekcja instytutu zamyka jego badania nad lekiem adoloranem. Kłopoty w pracy przekładają się także na problemy w życiu osobistym. Jest chorobliwie zazdrosny o swoją żonę, podejrzewa ją o romans z przystojnym kapitanem Wernerem. Durajowie nawet rozważają rozwód. Ale w końcu, dla dobra swojej córki Oli, godzą się i postanawiają walczyć o swój związek.

Piotr Skarga, w labiryncie

Piotr Skarga w tym roku skończył 64 lata. Zagrał w kilkunastu filmach i serialach. Ostatnio mogliśmy oglądać go w ""Na Wspólnej" czy "Bulionerach". Na co dzień gra w Teatrze Kamienica. Wystąpił także w drugiej edycji "Jak oni śpiewają", gdzie zajął 12. miejsce. Uwielbia grać w tenisa.

Renata Pękul. Renata Pękul. Screen z youtube.com

Krystyna Duraj - Renata Pękul

Piękna Krystyna pracowała jako stewardesa, co w tamtych czasach było dużym prestiżem. Adorował ją przystojny kapitan Werner, a ona zdecydowanie nie miała nic przeciwko. Denerwowała ją chorobliwa zazdrość męża. Mimo kłótni, tworzą udane małżeństwo i udaje im się dojść do porozumienia. Krystyna przyjaźniła się z Joanną Racewicz. Po zakończeniu kariery stewardesy, została sekretarką.

Renata Pękul, w labiryncie

Renata Pękul po zakończeniu serialu zagrała w kilku produkcjach, m.in. w "Klanie" - żonę wspólnika Jerzego, czy też w "Na Wspólnej" i "Hotelu 52". Ma 50 lat.

Jowita Budnik. Jowita Budnik. Screen z youtube.com

Marta Białek - Jowita Budnik

Zbuntowana córka Joanny i jej pierwszego męża, Grzegorza Białka. Marta, jak to nastolatka, miewała bardzo zmienne nastroje. Eksperymentowała z wyglądem, słuchała ostrej muzyki, próbowała też narkotyków. I oczywiście kłóciła się z rodzicami. Po licznych zawirowaniach jednak uspokoiła się i stała się kobietą, na której można było polegać.

Jowita Budnik, w labiryncie

Po serialu " W Labiryncie" o Jowicie zrobiło się cicho. Grała sporadycznie w filmach i serialach, pojawiała się także na deskach teatru. W latach 90. obrała ciekawą ścieżkę kariery - została agentką. Reprezentuje m.in. Andrzeja Chyrę. O swoim talencie przypomniała nam w 2006 roku rolą w "Placu Zbawiciela" Krzysztofa Krauze, filmie napisanym z myślą o niej. Za rolę kobiety dręczonej prze męża i teściową otrzymała Orła oraz nagrodę za najlepszą rolę żeńską na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Prywatnie jest żoną dziennikarza radiowego Jarosława Budnika. Ma 38 lat.

Janusz Bukowski. Janusz Bukowski. Screen z youtube.com

Grzegorz Białek - Janusz Bukowski

Aktor zagrał ojczyma Marty, Grzegorza Białka. Porzucił Joannę i wyjechał do Stanów. Jego pojawienie się w życiu Racewiczów zawsze zwiastowało kłopoty. Źle inwestował pieniądze, miał ciągoty do hazardu. Jednak przeszedł przemianę i zmienił swoje życie na lepsze.

 Janusz Bukowski

Janusz Bukowski wystąpił w najbardziej kultowych polskich serialach: "Stawka większa niż życie", "Janosik" czy właśnie "W Labiryncie". Grał w teatrze, był reżyserem i wykładowcą. Zmarł na zawał 22 września 2005 roku w Pradze, gdzie przebywał służbowo.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.