Święta Bożego Narodzenia niezmiennie kojarzą nam się z choinką, karpiem, opłatkiem i prezentami. Uroku świętom dodaje tez zimowy krajobraz za oknem. Trudno nam uwierzyć, że niektórzy świętują pod palmami, w upale, jedząc zupełnie inne potrawy niż my. Jednak mimo, iż w różnych krajach bożonarodzeniowe tradycje i obyczaje różnią się między sobą, to wszędzie to święto obchodzone jest bardzo uroczyście.
Dowiedz się, w jaki sposób, czasem zupełny różny niż nas, świętuje się Boże Narodzenie w innych krajach.
Święta w Argentynie na pewno by Ci się spodobały, a to dlatego, że tutaj Boże Narodzenie obchodzone jest bardzo hucznie. Przy dużym stole, bogato zastawionym jedzeniem mieszkańcy wraz rodziną, znajomymi i sąsiadami bawią się i żartują. Głównym daniem jest pieczony prosiak, a dopiero o północy zaczyna się jedzenie słodyczy, zabawa i tańce do samego rana...
W Australii święta spędza się w naprawdę egzotycznej scenerii, bo...na plaży! Australijczycy świąteczne przysmaki jedzą, rozkładając biały obrus po prostu na plaży. W tym dniu plaże przypominają jeden wielki świąteczny stół!
W Grecji za to święta, to jedna wielka i bardzo długa biesiada. Boże Narodzenie trwa tutaj najdłużej na świecie, bo aż 12 dni! W tym czasie, Grecy dwukrotnie obdarowują się prezentami, w Wigilię i w Sylwestra, a prezenty przynosi im nie święty Mikołaj, lecz święty Bazyli;) Grecy wieczór wigilijny najchętniej spędzają poza domem, spotykając się z przyjaciółmi w barach, klubach i restauracjach.
W Szwecji szczególnie uroczyście obchodzi się dzień 13 grudnia - tzw. Świętą Łucję. Wczesnym rankiem tego dnia wyrusza pochód dzieci-przebierańców. Dziewczynki ubierają proste, białe, długie sukienki. Niektóre z nich mają na głowie koronę ze świeczek lub srebrny łańcuszek, a w rękach trzymają świeczki. Chłopcy przebierają się za krasnale i pierniczki, lub zakładają długie koszule z papierowym, białym rożkiem na głowie, a w ręku mają gwiazdę. Tradycyjnymi smakołykami są pierniczki i szafranowe bułeczki o różnych kształtach.
Boże Narodzenie na Filipinach poprzedzone jest pasterką, która odprawiana jest o czwartej nad ranem, kiedy pieją koguty, nosi więc nazwę Mszy Koguciej. Filipińczycy obchodzą święta bardzo hucznie i radośnie, żeby zapewnić sobie pomyślność przez następny rok. Dzwonią dzwony kościołów i trąbią klaksony samochodów, strzelają sztuczne ognie, z radia dobiega głośna muzyka. W domach zapala się wszystkie światła, żeby odpędzić złe duchy .
Są też elementy, które łączą wszystkie kraje, tak jest np. z kolędą "Cicha noc ", która w tym roku obchodzi swoje 190 urodziny! Kolęda przetłumaczona została na ponad 300 języków! Powstała w przeddzień Wigilii 1818 roku w Austrii. Nazajutrz po raz pierwszy usłyszano "Cichą Noc", która z czasem stała się najpopularniejszą kolędą świata.
Różnorodność potraw wigilijnych także jest ogromna - Francuzi przygotowują na Wigilię ostrygi i białą kiełbasę, Finowie marchewkową zapiekankę oraz śledzie w sosie musztardowym. Węgrzy gustują w rybie smażonej z frytkami (oraz sypią na wigilijny stół soczewicę - symbol dostatku), a Kanadyjczycy delektują się pieczonym indykiem. W Prowansji - aby zapewnić sobie pomyślność w następnym roku, każdy musi spróbować aż 13 słodkich deserów! W Niemczech poczęstują nas pieczoną gęsią, a mieszkańcy Lizbony indykiem nadziewanym kasztanami.
Choć obchody Świąt na całym świecie trochę się różnią, to wszędzie jest to oczekiwany czas - radości, pokoju i nadziei. W tym czasie ludzie chcą być razem - z rodziną, przyjaciółmi, sąsiadami i wszędzie składają sobie życzenia. Wesołych Świąt!