• Link został skopiowany

Sposoby radzenia sobie z wrastającym paznokciem

Wrastający paznokieć to problem, który dotyka wielu ludzi. Jeśli w porę nie zareagujemy, możemy ponieść przykre i bolesne konsekwencje. Jak temu zaradzić?
Stopy
Instagram.com/ lindospes13

Wrastanie paznokcia to dość często pojawiający się problem, dotyczący i kobiet, i mężczyzn. Jeśli odkryje się swój problem wystarczająco szybko, to można przeciwdziałać. Inaczej można doprowadzić do dużego dyskomfortu.

Przyczyny wrastania paznokcia

Najczęstszym powodem pojawienia się bólu związanego z wrastającym paznokciem, jest nieprawidłowe ich obcinanie. Idąc za kształtem paznokcia, często obcina się je na okrągło, co sprawia, że paznokieć rosnąc, wbija się w skórę. Podobnie jeśli zrobi się to zbyt krótko – wówczas paznokieć także zacznie wrastać.

Mimo że najpopularniejsze, to nie są to jedyne przyczyny wrastania paznokcia. Inne to: skaleczenie wokół paznokcia chociażby przy wycinaniu skórek, ciągłe noszenie butów na wysokim obcasie, które są zbyt ciasne dla stopy, przypadkowe uszkodzenia paznokcia lub okolicy wokół niego, grzybica stóp, a nawet nadwaga. Aby zabezpieczyć się przed taką przypadłością, trzeba odpowiednio pielęgnować stopy oraz paznokcie, nie dopuszczając do tego, aby paznokcie miały szansę rosnąc krzywo. Czasem zdarza się tak, że ktoś ma taką wrodzoną cechę paznokci, że rosną one po prostu w dół. Wówczas trudno jest powstrzymać wrastanie.

Rozpoznanie wrastającego paznokcia

Jak rozpoznać, że przeszkadza nam wrastający paznokieć? Przede wszystkim palec boli, ponieważ płytka paznokcia wbija się w skórę. Dzieje się to stopniowo, dlatego każda czynność taka jak chodzenie sprzyja temu, powodując narastający, bardzo niekomfortowy ból. Poza tym na bokach paznokcia pojawi się opuchlizna i zaczerwienienie, co powinno zwrócić uwagę, że prawdopodobnie uwidacznia się wrastający paznokieć. Ropa może pojawić się w postaci wydzieliny wokół wału paznokciowego. Czasem może też dojść do krwawienia, kiedy paznokieć rani skórę. Kiedy przypadek zostanie zaniedbany szczególnie, wówczas może dojść nawet do zakażenia na całym palcu. Pojawia się tzw. ropowica palucha i obrzęk, spora bolesność i duże zaczerwienienie.

Sposoby radzenia sobie z wrastającym paznokciem

Kiedy pojawia się problem z wrastającym paznokciem i zaczyna się odczuwać ból, ważne aby wystarczająco wcześnie podjąć odpowiednie kroki. Dzięki temu będzie można uniknąć interwencji chirurgicznej i niepotrzebnego bólu. Tak więc zaleca się moczenie palca w ciepłej wodzie z mydłem nawet kilka razy dziennie. Przyda się też używanie specjalnej maści albo płynu na taką przypadłość. Jeśli ból jest na tyle silny, że nie pozwala normalnie funkcjonować, to trzeba wyposażyć się w środki przeciwbólowe.

Jeśli natomiast stan jest już dość zaawansowany, to w takim przypadku konieczne staje się podjęcie odpowiednich działań, które pomogą zmniejszyć problem i sprawić, że nie pojawi się już w przyszłości. Jednym ze sposobów na pierwszy etap leczenia jest klamra na wrastający paznokieć. Zostaje ona specjalnie przytwierdzona do płytki, aby można było skorygować kierunek rośnięcia paznokcia.

Kiedy okazuje się, że stan jest zbyt zaawansowany, aby mogły pomóc klamry na wrastający paznokieć, zabieg okaże się konieczny. Będzie on polegał na wycięciu chirurgicznym brzegu paznokcia i jego łożyska. Powszechnie panuje przekonanie, że wycina się cały paznokieć, ale nie jest to prawda – fragment wystarczy, aby móc przywrócić prawidłowe rośnięcie i prawidłowy kształt. Tylko w przypadku, gdy nie ma innej drogi niż wycięcie całego zniekształconego paznokcia, stosuje się tę metodę, jednak aktualna wiedza pozwala prawidłowo wycinać jedynie kawałek, więc wycięcie całościowe jest coraz rzadziej spotykane.

Profilaktyka ponad wszystko

Oczywiście nie obejdzie się bez noszenia wygodnego obuwia. Na czas leczenia i gojenia się nie należy nosić butów na wysokim obcasie czy też bardzo ściskających stopę. Od tej pory należy zmienić sposób obcinania paznokci – nie mogą być obcinane na okrągło, ale raczej na kwadratowo, dzięki czemu rogi paznokci zawsze będą poza zasięgiem skóry. Poza tym konieczne stanie się przestrzeganie w jeszcze większym stopniu higieny stóp i paznokci, aby nie doszło do ponownego zakażenia.

Jeśli ktoś stosuje się do wszystkich zasad, mimo to pojawia się u niego ból w wałach paznokcia, wówczas powinien udać się do apteki po specjalny środek, który ma za zadanie zapobiegać wrastaniu paznokci. Na wrastający paznokieć domowe sposoby są bardzo mile widziane, bo skutecznie pomagają. Przed obcinaniem wystarczy po prostu przez 10 minut moczyć nogi w wodzie, aby doszło do zmiękczenia płytki paznokcia, przez co będzie można dużo łatwiej go obciąć. Dobrym sposobem na ból i wrastanie jest przykładanie lodu do palca do czasu, aż ten zdrętwieje z zimna.

Warto pamiętać, że wyciąganie spod paznokcia brudu, który nie wypłukuje się podczas kąpieli, nie powinno się odbywać z użyciem nożyczek. Jeśli pod płytkę wkłada się ostre ramię nożyczek, to można doprowadzić właśnie do wrastania. Lepiej do takiego zabiegu wykorzystać wacik nasączony spirytusem. Wszystkie zabiegi wokół paznokcia muszą być wykonywane delikatnie, bez szarpnięć ani doprowadzania do urazów, bo to tylko sprzyja infekcjom. Co ciekawe, zbyt ciasne skarpetki także powinny zniknąć z naszych szuflad. Częste zmienianie skarpetek wpłynie na uchronienie się przed wystąpieniem infekcji.

Profilaktyka zakłada także prawidłową dietę, czyli spożywanie pokarmów bogatych w pierwiastki: cynk, magnez, siarkę, krzem, żelazo. Przydadzą się witaminy z grupy B.

Wrastający paznokieć nie musi być dużym problemem, jeśli zareaguje się na ból i obrzęk w odpowiednim czasie. Stosowanie domowych, profilaktycznych zabiegów sprzyja przeciwdziałaniu bólowi i pomaga zachować zdrowe i piękne stopy.

Więcej o: