Rola Lamii Reno w "Seksmisji" sprawiła, że przyklejono jej łatkę seksbomby. Bożena Stryjkówna zrezygnowała z aktorstwa. Co dziś robi?

Bożena Stryjkówna po "Seksmisji" wycofała się z aktorstwa. Co robi 38 lat po premierze hitu Juliusza Machulskiego?

Więcej podobnych historii znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Bożena Stryjkówna zasłynęła dzięki roli w "Seksmisji". Kinowy hit z 1984 roku nie sprawił jednak, że jej kariera nabrała zawrotnego tempa, a wręcz odwrotnie. Filmowa Lamia Reno chwilę później zniknęła z aktorskiego świata i już nigdy nie powróciła na plan. Nie oznacza to jednak, że rozstała się z show-biznesem. Co dziś robi Bożena Stryjkówna?

Zobacz wideo Krzysztof Zalewski o swojej najnowszej płycie i o roli w "Bo we mnie jest seks" [Popkultura Extra]

Przyklejono jej łatkę seksbomby. Bożena Stryjkówna wycofała się z aktorstwa. Co dziś robi?

Bożena Stryjkówna wcale nie chciała zostać aktorką. Uważała się za nieśmiałą i sądziła, że praca przed kamerami nie jest dla niej. Dużo lepiej czuła się w roli scenarzystki. Jej świat wywróciła do góry nogami dopiero miłość, którą poznała na studiach. Przyszła aktorka i Juliusz Machulski zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia. Para podjęła wspólną naukę na Łódzkiej Filmówce, a Bożena Stryjkówna zdecydowała się na wydział aktorski.

Ukochana Juliusza Machulskiego nigdy nie ukrywała, że rolę w "Seksmisji" zawdzięcza właśnie jemu. Reżyser wyprodukował film w wieku zaledwie 28 lat, Od razu stał się międzynarodowym hitem.

Miałam ogromną satysfakcję z grania w tym filmie i popularności także. Ale to jest tak ulotne i kruche. Jestem doskonałym tego przykładem - mówiła po latach.

Bożena Stryjkówna zagrała w nim jedną z najbardziej charakterystycznych ról, która sprawiła, że przyklejono jej łatkę pięknej, seksownej kobiety, która ma być jedynie ozdobą na planie. Aktorka odrzucała kolejne propozycje, nie godząc się na taki los.

Oczywiście otrzymywałam propozycje, ale one były raczej związane z pełnieniem na ekranie funkcji dekoracyjnej niż z poważnymi zadaniami. Zawsze szczególnie ceniłam sobie pracę na scenie. Gdy wtedy położyłam na szali te dwie formy artystycznej realizacji, okazało się, że w teatrze mogę zdziałać więcej - wyznała Bożena Stryjkówna w rozmowie z portalem dziennik.pl.

Wkrótce później całkowicie wycofała się z zawodu, a jej filmografia zatrzymała się na kilku pozycjach. Bożena Stryjkówna zmieniła swoje życie nie tylko pod kątem zawodowym, ale również prywatnym. Po 13 latach związku rozstała się z Juliuszem Machulskim i nigdy już ponownie nie wyszła za mąż. 

Filmowa Lamia Reno wiedzie dziś spokojne życie, a w tym roku skończy 68 lat. Była gwiazda "Seksmisji" wciąż jest obecna w show-biznesie. W latach 2009-2014 była zatrudniona jako kierownik Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty, a obecnie udziela konsultacji ds. aktorstwa na planach filmowych. 

Od premiery "Seksmisji" minęło już 38 lat. Bożena Stryjkówna nie ma jednak za złe swoim fanom, że pamiętają ją głównie z tej produkcji. Była aktorka przyznała, że często się zdarza, by ludzie podchodzili do niej na ulicy i mówili wprost, że zagrała w ich ulubionym filmie

A wy, pamiętacie ją z roli Lamii Reno? Sprawdźcie w naszej galerii, jak dzisiaj wygląda.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.