Piotr Szczepanik nie żyje. Piosenkarz, aktor i gitarzysta miał 78 lat

Piotr Szczepanik nie żyje. Smutną informację o śmierci wybitnego piosenkarza i gitarzysty przekazała jego córka.

Piotr Szczepanik był znanym piosenkarzem i gitarzystą, którego fani pokochali za utwory takie, jak "Kochać", "Gonić kormorany" czy "Żółte kalandarze". O śmierci muzyka poinformowała jego córka, która przekazała oficjalne oświadczenie PAP.

Piotr Szczepanik nie żyje

Piotr Szczepanik zmarł 20 sierpnia po długoletniej chorobie.

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 20 sierpnia, po wielu latach zmagań z chorobą - odszedł we śnie mój tata Piotr Szczepanik - przekazała Polskiej Agencji Prasowej Jagoda Maria Szczepanik.

Piotr Szczepanik - życie i twórczość

Piotr Szczepanik urodził się w 1942 roku w Lublinie. Swój debiut miał podczas Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, gdzie zaśpiewał m.in "Żółte kalendarze", "Puste koperty" czy "Gonić kormorany". W latach 60 i 70 XX wieku, razem z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem, rozpoczął program kabaretowy "Popierajmy się".

Następnie w drugiej połowie lat 70. zdecydował, że będzie występować solo, tylko przy akompaniamencie gitary. Oprócz sukcesów estradowych na swoim koncie miał także występy aktorskie. W 1979 roku wystąpił w adaptacji powieści "Cham" Elizy Orzeszkowej.

Nie gonił za sławą, ale jego utwory w PRL-u znali i śpiewali wszyscy. Najbardziej znane fenomenalne "Kochać" do dziś doczekało się wielu przeróbek, m.in. Katarzyny Nosowskiej.

Aktywnie zaangażował się w działalność opozycyjną "Solidarność". Przez cały stan wojenny był organizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej. Po 1990 roku pracował w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy. W 2005 roku poparł Lecha Kaczyńskiego w wyborach na prezydenta, o czym otwarcie mówił. Później zasiadał w komitecie honorowego poparcia PIS-u.

 

Rodzinie artysty przekazujemy najszczersze kondolencje.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.