Prokuratura wnosi pozew przeciwko Harveyowi Weinsteinowi. Pozwana jest też firma i brat producenta

Prokuratura z Nowego Jorku ogłosiła, że wnosi pozew przeciwko Harveyowi Weinsteinowi.

Eric Schneiderman, prokurator generalny Nowego Jorku ogłosił, że została wniesiona sprawa przeciwko Weinstein Company, a także przeciwko producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi i jego bratu Robertowi. Prokuratura zarzuciła firmie, że nie ochroniła personelu przed niedopuszczalnym zachowaniem producenta. 

Pozew został złożony po czterech miesiącach śledztwa, które prowadził prokurator generalny Nowego Jorku.

Każdy Nowojorczyk ma prawo do miejsca pracy wolnego od molestowania seksualnego, zastraszania i lęku - powiedział Schneiderman w komunikacie prasowym.

Harvey Weinstein vs kobiety

Weinstein to jeden z najbardziej wpływowych producentów filmowych i telewizyjnych w Hollywood. Na swoim koncie ma takie hity, jak np. "Gangi Nowego Jorku", "Artysta" czy "Jak zostać królem". Okazało się, że przez kilkadziesiąt lat wykorzystywał seksualnie kobiety, z którymi współpracował, a potem płacił im za milczenie.

Oskarżenia na tle seksualnym w kierunku Harveya Weinsteina wysunęło już ponad 100 kobiet związanych ze światem filmu. Wśród ofiar były m.in. Angelina Jolie i Gwyneth Paltrow, które jako pierwsze wysłały do redakcji "New York Times" specjalne oświadczenia. Niedawno również Uma Thurman przerwała milczenie na temat Weinsteina.

Akcja #Metoo i #TimesUp

Po wyznaniu aktorek, które były molestowane przez Weinsteina w Hollywood wybuchł skandal. Narodziła się wtedy akcja społeczna #Metoo, którą rozpoczęła aktorka Alyssa Milano. W ten sposób zachęciła wszystkich, których w jakikolwiek sposób dotknęła seksualna przemoc, do dzielenia się tym faktem w mediach społecznościowych. Użycie hasztaga ma także sygnalizować, że nie zgadzamy się na jakąkolwiek formę molestowania. Akcja TimesUp to kolejna próba walki z molestowaniem.

MT

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.