Zdobyła aż cztery Fryderyki! Kim jest Ania Rusowicz?

Wielka gala i wielkie zaskoczenie. Niespodziewaną  triumfatorką tegorocznych  Fryderyków okazała się być córka legendarnej wokalistki z lat 60.
Ania Rusowicz Ania Rusowicz Ania Rusowicz

Wielki sukces na Fryderykach

Akademia nominowała Anię Rusowicz, córkę sławy polskiego big-bitu Ady Rusowicz, w siedmiu kategoriach. Najlepszą okazała się być w aż czterech: Wokalistka Roku, Płyta Roku Pop, Produkcja Muzyczna Roku (wspólnie z Kubą Galińskim) i Fonograficzny Debiut Roku. To imponujący wynik jak na osobę, której próżno szukać na okładkach kolorowych czasopism. Kim więc jest Ania Rusowicz?

Ania Rusowicz

Big-bit ma we krwi

Ada Rusowicz

Jej matką była Ada Rusowicz, legenda polskiej sceny muzycznej lat 70. Swoją karierę rozpoczęła w tercecie wokalnym Niebieskie Pończochy, który towarzyszył Czesławowi Niemenowi. Z artystą łączyła Adę nie tylko muzyka, lecz także wielkie uczucie. Do dziś ciotka Ani Rusowicz wspomina, jak to Niemen przyjeżdżał do ich rodzinnego domu kopać ziemniaki. Prawdziwy rozkwit popularności piosenkarki nastąpił, gdy dołączyła do zespołu Niebiesko-Czarni, czyli do twórców polskiego big-bitu.

Ada Rusowicz na Festiwalu w Opolu

Ania Rusowicz Ania Rusowicz Ania Rusowicz

Obrażona na muzykę

Kariera Ady Rusowicz została gwałtownie przerwana w1991 roku. Zginęła w wypadku samochodowym, kiedy wracała do Poznania z koncertu w Warszawie. Ania miała wtedy 7 lat. Opiekowała się nią ciotka-nauczycielka i wujek-lekarz. Wraz z bratem pobierali lekcje gry na fortepianie.  Jednak, jak sama mówi w wywiadzie w "Wysokich Obcasach", wtedy muzyka nie sprawiała jej przyjemności:

Obraziłam się na muzykę. Nie miałam żadnych płyt mamy, nawet nie puszczałam radia. Nienawidziłam muzyki. Chciałam tylko uciec, nie mieć z muzyką styku.

Po maturze postanowiła pójść na medycynę. Przez dwa lata studiowała farmację. Jednak na trzecim roku przyszedł kryzys, który tak podsumowała w tej samej rozmowie:

(..) Gdy zaczynałam trzeci rok, przyszła taka deprecha, taki dół, że już nie dałam rady. Nie wiedziałam, kim jestem i co mam w życiu robić. Podświadomie czułam, że powinnam śpiewać, ale temu zaprzeczałam. Rzuciłam studia, było mi strasznie ciężko. Potwornie brakowało mi matki.

Ania Rusowicz

Ania Rusowicz Ania Rusowicz Ania Rusowicz

Big-bitoterapia

W tym trudnym momencie życia , jak sama mówi, "znalazł ją"  hip-hopowy zespół Dezire, gdzie poznała swojego przyszłego męża - Huberta Gasiula. Zaczęli nagrywać piosenki, teledyski. Jak sama wspomniała w wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" :

Z czarnej d**y, bez koneksji zaczęłam powoli wracać do świata (...)

Muzyka okazała się być dla Ani formą terapii, pozwoliła odnaleźć korzenie i poczucie bezpieczeństwa. Odkryła na nowo lata 60. i muzykę swojej mamy - to ona stała się dla niej największa inspiracją. Rozpoczęła nowy rozdział swojego życia. Efektem tego była jej pierwsza płyta "Mój big-bit".

Ania Rusowicz - okładka płyty

Ania wielokrotnie podkreślała swój sentyment do atmosfery lat 60. i 70. Widać to wyraźnie nie tylko w jej muzyce, ale także charakterze ubioru czy fryzurze. W tej samej rozmowie piosenkarka zdradza jeszcze więcej:

Kocham tamte lata, mam oldskulowe mieszkanie, stare meble, gadżety, winyle, nie znoszę komputerów. Lubię kino z tamtych lat, ciuchy, mam taki mental, charakter.

http://www.wysokieobcasy.pl

Ale co to jest ten big -bit?

Kiedy zbliżała się 20. rocznica śmierci jej matki, zdecydowała przypomnieć ludziom postać Ady Rusowicz, przywrócić klimat jej muzyki, klimat lat 60. i 70. Bez wahania zaczęła szturmować progi wielu wydawnictw muzycznych, jednak wszędzie spotykała się z niezrozumieniem i odsyłano ją zawsze z tym samym pytaniem:

Kto to jest ta Ada Rusowicz? - z żalem wspomina to w rozmowie z Katarzyną Bielas w "Wysokich Obcasach"
Niech pan przeczyta sobie w Wikipedii! - odpowiadała wtedy ze złością.

Ania Rusowicz na Festiwalu w Opolu 2011

W końcu udało się! W 2011 miała swój recital na Festiwalu w Opolu.  Jej kariera zaczęła nabierać tempa. Dostała nominację do Superjedynki, a także okazała się być sensacją tegorocznych Fryderyków.

Ania, w tym samym wywiadzie, swój sukces tłumaczy potrzebami współczesnych słuchaczy na nową jakość brzmienia:

Słucham dzisiejszych piosenek i staram się odczytywać, co w tym pokoleniu drzemie. Mam wrażenie, że poza wyrazem rozdarcia teksty są o niczym. (...) Moją muzyką chciałabym im dodać otuchy i sprawić, że choć przez chwilę poczują się bezpiecznie.
Ania Rusowicz Ania Rusowicz Ania Rusowicz

Psychologia z muzyką w tle

Jednak nie tylko muzyka zajmuję wokalistkę. Miesiąc temu obroniła dyplom z psychologii, który dotyczył psychologii fanów zespołu Wilki (mąż Ani jest tam perkusistą ). Ta praca z pewnością jej się przydała, kiedy zmagała się z problem nękającej ją psychofanki. Sprawa okazała się być na tyle poważna, że swój finał znalazła na policji. Na szczęście nieprzyjemności piosenkarka ma już za sobą i może się w pełni oddawać muzyce oraz psychologii. Te dwie dziedziny łączy ze sobą i prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci do 3 lat.

Rusowicz Anna

Aż cztery statuetki okazały się być dla młodej artystki wielkim zaskoczeniem. Odbierając nagrody dziękowała przede wszystkim swojej mamie. Z widocznym wzruszeniem podkreślała w wywiadzie z DDTVN, że każdy z nas ma takiego swojego anioła w niebie, który nad nami czuwa.

Moja mama była wielką artystką (..) i cieszę się, że mogę kontynuować jej pracę.

Ania pochwaliła się na swoim profilu na Facebooku zdobytymi nagrodami.

Fryderyki Ani Rusowicz

Miejmy nadzieję, że Fryderyki dodadzą Ani skrzydeł i nagra jeszcze następne świetne albumy. Plotek z pewnością będzie się z uwagą przyglądał karierze młodej piosenkarki.

Czytaj też Plotka na iPhone'ie i telefonach z Androidem!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.