Królewskie historie miłosne często nie mają w sobie nic z bajki. Chłodna kalkulacja i złamane serca - tak zaczynały się romanse

Królowa Elżbieta II nie była pierwszym wyborem księcia Filipa, a burzliwy związek księżnej Diany z księciem Karolem do dziś fascynuje biografów rodziny królewskiej. Romanse w najwyższych sferach często są jedynie chłodną kalkulacją lub stoi za nimi bardzo wiele komplikacji.

Początki królewskich romansów nie zawsze usłane są różami i nierzadko związane są ze złamanym sercem trzeciej osoby. Przedstawiamy wam początki relacji pięciu wybranych królewskich par. 

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

Królowa Elżbieta i książę Filip

Książę Filip i królowa Elżbieta II poznali się podczas przyjęcia w Royal Naval College w Dartmouth. Choć 18-letni wówczas Filip od razu wpadł w oko Elżbiecie, ten nie zwracał na nią szczególnej uwagi. Pierwszą wybranką serca księcia Filipa miała być bowiem Kanadyjka Margaret Osla Benning, którą poznał kilka miesięcy wcześniej w fabryce samolotów Hawker-Siddeley w miasteczku Slough - miejscu pracy kobiety. Mimo tego za zachętą swojego wuja - który stwierdził, że związek z księżniczką Elżbietą będzie bardziej opłacalny - rozpoczął romantyczną korespondencję z Elżbietą, co tydzień wysyłając do niej listy. 

Po lewej książę Filip podczas wizyty w Brisbane w Australii, 1954 r. Po prawej Osla Benning, w której Filip był zakochany jeszcze przed ślubem z Elżbieta (fot. Queensland Newspapers Pty Ltd / Wikimedia.org / Domena publiczna / Wikimedia.org / Fair use)To ją wybrałby książę Filip, gdyby nie królowa Elżbieta II. Kim była Osla Benning?

W tym samym czasie niczego nieświadoma Osla Benning przez kilka miesięcy czekała na wieści od Filipa. Niestety, bezskutecznie. Ich kontakt słabł z miesiąca na miesiąc, aż do momentu, w którym Filip postanowił ożenić się z Elżbietą. Choć relacja Osly i Filipa nigdy nie weszła na poważne tory, po latach jedyna córka Benning, Janie, przyznała, że to właśnie książę Filip był pierwszą miłością jej matki:

Wiem, że to on był jej pierwszą miłością. Nie mówiła mi o nim przez lata. Powiedziała tylko: Zakochałam się w oficerze marynarki.

królowa Elżbieta, książę Filipkrólowa Elżbieta, książę Filip instagram.com/theroyalfamily

Anna WyszkoniInternauci skrytykowali Annę Wyszkoni za wygląd. Piosenkarka zabrała głos

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones 

Księżniczka Małgorzata poznała Antony’ego Armstrong-Jonesa, lorda Snowdon, na przyjęciu w 1958 roku - trzy lata po tym, jak zakończyła związek z rozwodnikiem Peterem Townsendem. To właśnie tam miało między nimi istotnie zaiskrzyć - kilka miesięcy później Małgorzata pozowała Armstrong-Jonesowi do portretu. W wydanej w 2008 roku biografii Jonesa "Snowdon" jej autorka Anne de Courcy tak opisywała tę sesję:

Tony tak jak zawsze wziął sprawy w swoje ręce. Tak grzecznie, jak to tylko możliwe, poprosił ją, by się przebrała, zmieniła biżuterię oraz pozycję, traktując ją jak każdą inną modelkę. Jednocześnie zabawiał ją żartami, plotkami o wspólnych znajomych i historiami o teatralnych geniuszach, których fotografował. Małgorzata, przyzwyczajona do szacunku i uległości, z jakimi ją zawsze traktowano, czuła, że nigdy nie spotkała kogoś takiego - czytamy w "Snowdown" Anne de Courcy.

Wkrótce po tym zaczęli romansować, a w 1960 roku ogłoszono ich zaręczyny. 

Antony Armstrong-Jones, księżniczka MałgorzataAntony Armstrong-Jones, księżniczka Małgorzata Cecil Beaton / ZUMA Press / East News

Obsada 'Ranczo'"Ranczo" jednak wróci? Być może, jednak zabraknie w nim kluczowej postaci

Książę William i Kate Middleton 

Książę William i Kate Middleton poznali się w 2001 roku podczas studiów na Uniwersytecie St. Andrews w Szkocji, gdzie studiowali historię sztuki. Mieszkali w tym samym domu studenckim. Przez jakiś czas byli dobrymi przyjaciółmi, a zaczęło między nimi iskrzyć w 2002 roku, podczas występu Middleton w charytatywnym pokazie mody, gdzie ubrana była w prześwitującą sukienkę. William miał ponoć wyszeptać przyjacielowi, że Kate jest bardzo seksowna. Middleton spotykała się z jednak wtedy kimś innym. Zakochali się w sobie niewiele później - na drugim roku studiów. Byli razem do końca edukacji na uniwersytecie i pomimo, że zerwali ze sobą na krótko w 2007 roku, trzy lata później się zaręczyli.  

Księżna Kate, książę WilliamKsiężna Kate, książę William East News

Książę Karol i księżna Diana

Ta relacja fascynuje do dziś. Książę Karol miał zobaczyć po raz pierwszy 16-letnią księżną Dianę w roku 1977 w Althorp, posiadłości Spencerów. Po latach miał przyznać, że świetnie się z nią wówczas bawił. Karol wtedy jednak zabiegał o względy jej siostry, Sary. Relacja jednak nie przetrwała próby - kobieta zbyt dużo rozmawiała z prasą o tym, co ich łączyło. W 1980 roku Karol zaczął romansować z Dianą, a rok później na ich przyjęciu zaręczynowym Sarah Spencer z dumą miała ogłosić mediom:

To ja ich sobie przedstawiłam! To ja jestem kupidynem.

Księżna Diana i książę KarolKsiężna Diana i książę Karol East News

Klaudia HalejcioKlaudia Halejcio o problemach córki z kolkami. Zdradziła, co pomogło

Książę Harry i Meghan Markle

Meghan Markle i książę Harry poznali się w 2016 roku, a okoliczności ich pierwszego spotkania były naprawdę niecodzienne. Przyszli małżonkowie poznali się bowiem na... randce w ciemno. Spotkanie zaaranżował ich wspólny znajomy. Sam książę wspominał, że pierwsze spotkanie z Meghan było pięknym zaskoczeniem. Rok później Meghan Markle i książę Harry zaczęli się już regularnie pokazywać razem jako para, także na rodzinnych wydarzeniach. W listopadzie 2017 stało się to, na co czekali wszyscy - Harry oświadczył się Meghan. Para wzięła ślub w 2018 roku.

Książę Harry i Meghan MarkleKsiążę Harry i Meghan Markle fot. instagram.com

Więcej o: