Co się dzieje z Polską po katastrofie?

W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem straciliśmy prezydenta, posłów, senatorów...Co się dzieje z naszym państwem w tej chwili?

Polskie ustawodawstwo jest przygotowane na trudne sytuacje. Jak mówił wczoraj były prezydent, Aleksander Kwaśniewski, który był jednym z twórców obowiązującej Konstytucji, nie sądził, że zapisy, które są zamieszone w Ustawie Zasadniczej, będą musiały kiedykolwiek być użyte.

Zgodnie z art. 131 Konstytucji, obowiązek zapewnienia ciągłości władzy Prezydenta, spoczywa na Marszałku Sejmu. W związku z tym zapisem, od wczoraj, kompetencje prezydenta przejął Bronisław Komorowski. Ma on obowiązek wyznaczyć w ciągu dwóch tygodniu termin wyborów prezydenckich. Mają się one odbyć w nie później niż 60 dni od daty ich ogłoszenia.

Orędzie Bronisława Komorowskiego

W komentarzach piszecie, że boicie się, że nasz kraj może zostać zaatakowany, że Polska nie ma Prezydenta. Aleksander Kwaśniewski uspokajał nas, mówiąc, że nie ma żadnego realnego, zdefiniowanego zagrożenia, nie mamy się czym martwić. Jeśli chodzi o śmierć Prezydenta - tak, jak Kotek napisał wcześniej - kompetencje przejął Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski - decyzje są podejmowane, mamy ciągłość władzy.

Więcej informacji na temat bieżącej sytuacji politycznej w Polsce znajdziecie np. TUTAJ . O funkcjonowaniu państwa przeczytacie TUTAJ .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.