W propozycjach Google już nie ma kontrowersyjnego słowa określającego Andrzeja Dudę. Co się stało?

W systemie podpowiedzi wyszukiwarki Google już nie jest widoczna kontrowersyjna fraza, którą posłużył się Jakub Żulczyk na określenie Andrzeja Dudy.

Od kilku dni w systemie podpowiedzi wyszukiwarki Google nie jest widoczna kontrowersyjna fraza, którą posłużył się pisarz Jakub Żulczyk na określenie prezydenta RP Andrzeja Dudy. Co się stało?

Agata Duda potrafi być stanowcza. Dziennikarz wspomina awanturę w samolocieAgata Duda potrafi być stanowcza. Dziennikarz wspomina jedną awanturę

Hasło o Andrzeju Dudzie zniknęło z podpowiedzi w Google

Obraźliwe słowo, które pojawiało się w propozycjach Google po wpisaniu hasła Andrzej Duda, już zniknęło. Internauci zwrócili na to uwagę, gdy w zeszłym tygodniu pisarz Jakub Żulczyk poinformował, że stanie przed sądem za swoje słowa o prezydencie RP. O sprawie pisały media w całej Polsce, internauci masowo wyszukiwali hasło, a przez kilka dni na szczycie listy automatycznych podpowiedzi pojawiało się nazwisko prezydenta wraz z określeniem uchodzącym za obraźliwe.

Autopodpowiedzi Google na frazę 'Andrzej Duda'Autopodpowiedzi Google na frazę 'Andrzej Duda' Screen / Google.pl

Niedługo później sytuacja uległa zmianie, bowiem podpowiedź związana z budzącym dyskusje określeniem prezydenta zniknęła z listy haseł generowanych przez system. Nie było wiadomo, czy zostało ono usunięte przez właściciela wyszukiwarki, czy np. zgłoszone przez kancelarię prezydenta. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, w tym wypadku miał zadziałać stosowany przez Google automatyczny monitoring oraz regulamin wyszukiwarki dotyczący systemu podpowiedzi.

Nie wiemy jednak, czy w tym konkretnym przypadku zadziałał algorytm, czy też Google usunęło podpowiedzi ręcznie - stwierdził w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Krzysztof Czapnik z GreenParrot.

Ekspert przypomina też o sytuacji sprzed kilkunastu lat, gdy w wyszukiwarce królowało nazwisko Donalda Tuska z określeniem "kłamca".

Usunięcie podpowiedzi było dobrym krokiem i nie wyobrażam sobie, aby w poważnym kraju imię i nazwisko urzędującego prezydenta było automatycznie łączone z obraźliwym słowem w podpowiedziach Google. (...) Sytuacja ta przypomina analogiczną sprzed kilkunastu lat, kiedy po wpisaniu w wyszukiwarkę frazy "kłamca”, pierwszą pozycją w wynikach była strona poświęcona Donaldowi Tuskowi w polskiej wersji Wikipedii - dodaje Czapnik.

Sprawdziliśmy i faktycznie w najpopularniejszej wyszukiwarce przy nazwisku prezydenta nie pojawia się już obraźliwe określenie. Teraz możemy tam zobaczyć takie podpowiedzi jak m.in. Andrzej Duda memy, Andrzej Duda na nartach czy... Andrzej Duda jest erudytą. 

Autopodpowiedzi Google na frazę 'Andrzej Duda'Autopodpowiedzi Google na frazę 'Andrzej Duda' Screen / Google.pl

Autopodpowiedzi Andrzej DudaAutopodpowiedzi Andrzej Duda Screen Google

 

Kinga DudaKinga Duda zrezygnowała z pracy u prezydenta. Tęsknią za nią

Zobacz też: Lewandowski nie chwali się odznaczeniem od Dudy. Milczenie jest wymowne? "Zniechęcił go hejt. Żyjemy w paranoi" [PLOTEK EXCLUSIVE]