Postępowanie wobec Piotra Adamczyka zostanie umorzone? Jest oficjalny komunikat

Piotr Adamczyk złożył wniosek o warunkowe umorzenie prowadzonego wobec niego postępowania. Prokuratora się do niego przychyliła, aktor czeka jeszcze na decyzję sądu.

Piotr Adamczyk może liczyć na umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania w związku z wypadkiem, który spowodował w 2013 r. Jego ówczesna partnerka Weronika Rosati doznała trwałych obrażeń nogi. Leczenie trwa do dziś, więc aktorka zdecydowała się złożyć do prokuratury wniosek o ściganie sprawcy wypadku. Adamczyk przyznał się do winy, złożył zeznania i jednocześnie wnioskował o warunkowe umorzenie postępowania. Teraz wiadomo, że prokuratura do wniosku się przychyliła i przekazała go do Sądu Rejonowego w Zamościu.

Prokuratura Rejonowa w Zamościu skierowała w dniu 26 sierpnia 2016 r. wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec Piotra A. do Sądu Rejonowego w Zamościu - czytamy w oficjalnym komunikacie prokuratury.
Instytucja warunkowego umorzenia jest tzw. środkiem probacyjnym i polega na umorzeniu postępowania przy ustaleniu okresu próby. Stosowana jest w sytuacjach, gdy wina i społeczna szkodliwość czynu nie są znaczne, okoliczności sprawy nie budzą wątpliwości, a postawa podejrzanego wskazuje, iż będzie w przyszłości przestrzegał porządku prawnego.
W razie przychylenia się przez Sąd do wniosku, wyznaczony zostanie okres 1 roku tytułem próby oraz obowiązek uiszczenia przez podejrzanego kwoty 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Za spowodowanie wypadku Adamczykowi groziły nawet trzy lata pozbawienia wolności

WJ