Angelina Jolie: Poddałam się prewencyjnej podwójnej mastektomii

Poruszający artykuł aktorki.

Angelina Jolie w artykule dla "The New York Times" napisała, że zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię.

Według moich lekarzy istniało 87 proc. ryzyka, że zachoruję na raka piersi i 50 proc., że na raka jajników. Ryzyko jest inne w przypadku każdej kobiety - czytamy. - Chciałam, żeby inne kobiety wiedziały, że decyzja o mastektomii nie była łatwa. Ale jestem bardzo szczęśliwa, że ją podjęłam. Ryzyko, że zachoruję na raka piersi zmalało z 87 do mniej niż 5 procent. Teraz mogę mówić dzieciom, że nie muszą się bać, że mnie stracą z powodu tej choroby - napisała Jolie w "NYT".

Matka Angeliny Jolie, Marcheline Bertrand, zachorowała na raka jajników i zmarła w 2007 roku w wieku 56 lat.

Często rozmawiam z dziećmi o "mamusi mamusi" i staram się im wytłumaczyć chorobę, która ją zabrała. Pytają, czy to też może mi się przydarzyć. Zawsze mówiłam im, żeby się nie martwiły, ale prawda jest taka, że mam gen BRCA1, który znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników.

Angelina Jolie z matką, Marcheline Bertrand.Angelina Jolie z matką, Marcheline Bertrand. FORUM Angelina Jolie i Marcheline Bertrand / FORUM

Angelina Jolie zaczęła cały proces 2 lutego. Przeszła wtedy pierwszą operację, by sprawdzić, czy rak piersi się już u niej nie rozwinął. Do 27 kwietnia była po wszystkich zabiegach, także po rekonstrukcji piersi.

W ostatnich latach medycyna bardzo się rozwinęła, są nowoczesne procedury i efekty mogą być naprawdę piękne. Tylko małe blizny i to wszystko - napisała.

Angelina Jolie podkreśliła też, jak ważne było dla niej wsparcie jej partnera, Brada Pitta.

Mam to szczęście, że mam partnera, który jest mnie kocha i wspiera. Brad był ze mną przy każdej operacji. Wiedzieliśmy, że to słuszne dla naszej rodziny i bardzo nas zbliży. I tak się stało.

Angelina Jolie, Brad PittAngelina Jolie, Brad Pitt Forum Gwiazd Forum Gwiazd

Angelina Jolie, Brad Pitt.Angelina Jolie, Brad Pitt. PIXPLANETE / PR PHOTOS/Pixplanete / PR Photos PIXPLANETE / PR PHOTOS/Pixplanete / PR Photos

Brad Pitt i Angelina Jolie Brad Pitt i Angelina Jolie  AP/Amy Sancetta AP/Amy Sancetta

Fot. Pascal Le Segretain AP

Angelina JolieAngelina Jolie KRISTIN CALLAHAN - ACEPIXS.COM/KRISTIN CALLAHAN - ACE PICTURES KRISTIN CALLAHAN - ACEPIXS.COM/KRISTIN CALLAHAN - ACE PICTURES

Angelina Jolie z dziećmiAngelina Jolie z dziećmi Fot. East News

Jax

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.