Jarosław Wałęsa krytykuje ojca za słowa o gejach: To co powiedział, jest z gruntu złe i szkodliwe

Ostro ocenił wypowiedź ojca o homoseksualistach.

Wypowiedź Lecha Wałęsy o homoseksualistach wielu oburzyła. Wśród zbulwersowanych słowami byłego prezydenta była m.in. Monika Olejnik (napisała, że ten wręcz "zhańbił Nagrodę Nobla"), a także syn byłego przywódcy "Solidarności" Jarosław Wałęsa . Ostro skrytykował ojca, stanowczo sprzeciwiając się jego poglądom.

Nie tylko się z tym nie zgadzam, ale uważam wręcz, że to co powiedział mój ojciec, jest z gruntu złe i szkodliwe - powiedział w wywiadzie dla Trojmiasto.gazeta.pl.

Lech Wałęsa Lech Wałęsa  Fot: Renata Dąbrowska / AG Fot: Renata Dąbrowska / AG

Budzące tak wiele kontrowersji słowa Lecha Wałęsy padły w wywiadzie z TVN24. Zdaniem byłego prezydenta homoseksualne poseł powinien siedzieć w ostatniej ławie, " nawet jeszcze dalej, za murem, na tyle, ile ma, na tyle ile reprezentuje...". Dodał jeszcze:

Nie może mniejszość wchodzić na głowę większości. Nawet te demonstracje: ja sobie nie życzę, żeby ta mniejszość, z którą się nie zgadzam - toleruję, rozumiem, nie mam pretensji - żeby mi wychodziła na ulicę i moje dzieci , moje wnuki bałamuciła jakimiś tam mniejszościami. Albo szanujemy większość, szanujemy demokrację, albo... Niech będą w większości. Większość to budowała, to jest w większości, a teraz ja im oddaje tyle, ile ich jest. Tyle we wszystkim. (...)

Syn Lecha Wałęsy reprezentuje zupełnie inne poglądy niż ojciec.

Kluczem jest tu szacunek do każdego człowieka i zasada, że nie należy zajmować się jego życiem intymnym - mówił wywiadzie z Trojmiasto.gazeta.pl. - Co mnie obchodzi, że jakiś mężczyzna sypia z innym mężczyzną albo kobieta z kobietą? Na tej podstawie nie można nikogo szufladkować, bo nie to określa czyjegoś człowieczeństwa. Kwestie miłości czy seksu są tylko ułamkiem ludzkiego życia.

Młodego polityka zbulwersowała także reakcja bliskiego środowiska jego ojca. Wielu znajomych odniosło się z aprobatą do wypowiedzi Lecha Wałęsy.

Proszę sobie wyobrazić, że po tej wypowiedzi dostał mnóstwo gratulacji od znajomych, kolegów, bo na forum publicznym stwierdził dokładnie to, co oni myślą - dziwił się Jarosław Wałęsa . w rozmowie z trójmiejską Gazetą.pl. - Takie przekonanie prawdopodobnie dominuje wśród starszych. Ich mentalność nie nadąża za rozwojem naszego społeczeństwa i to jest przerażające.

Jarosław WałęsaJarosław Wałęsa Fot. Dominik Sadowski / AG Fot. Dominik Sadowski / AG

Jarosław Wałęsa swoje poglądy dotyczące mniejszości seksualnych publicznie zamanifestował już w zeszłym roku. W lipcu zmienił swój status na Facebooku, informując tym samym wirtualną społeczność, że wziął ślub. Wkrótce jednak okazało się, że jest to jedynie medialna prowokacja i nadal jest kawalerem. Na swojej tablicy wyjaśnił, co go skłoniło do niej skłoniło.

Powodem tego zamieszania była rozmowa z moją wybranką, podczas której zdaliśmy sobie sprawę, że nie podoba nam się obecny stan prawny w Polsce, który nie dopuszcza związków partnerskich. Związki takie dotyczą kobiet i mężczyzn o różnych orientacjach i stylach życia. Moje wychowanie i chęci kierują mnie ku związkowi małżeńskiemu z moją ukochaną Eweliną, ale razem z nią solidaryzujemy się ze wszystkimi, którzy są jak na razie dyskryminowani. Liczę na to, że moje Koleżanki i Koledzy w Sejmie podejmą słuszne decyzje już wkrótce, bez zbędnej zwłoki. Ja sam, z moją Żoną, ale mam nadzieję również przy Waszym wsparciu, będę Ich do tego namawiał.

Jarosław Wałęsa z narzeczoną Eweliną JachymekJarosław Wałęsa z narzeczoną Eweliną Jachymek Fot. KAPiF Fot. KAPiF

Jarosław Wałęsa . bardzo przejął się słowami ojca. Na łamach portalu T rojmiasto.gazeta.pl zapowiedział, że porozmawia z nim o całej sprawie. Jednocześnie liczy, że Lech Wałęsa odwoła swoje słowa.

(...) Mam nadzieję, że uda mi się porozmawiać z nim wcześniej niż za miesiąc. Jestem przekonany, że wycofa się z tej wypowiedzi, a przynajmniej na nowo przemyśli tę sprawę i doda na swojej stronie internetowej stosowny komentarz.

Czy rozmowa syna z ojcem pomoże, a może przyniesie odwrotny skutek pokażą najbliższe tygodnie. Czy jednak myślicie, że Lech Wałęsa będzie skłonny do zmiany stanowiska?

zuz

Zobacz wideo
Więcej o: