Nagie pośladki na scenie i Polska oskarżana o plagiat. Kontrowersji podczas Eurowizji było o wiele więcej

Bez wątpienia Konkurs Piosenki Eurowizji jest jednym z najpopularniejszych i najlepiej dopracowanych widowisk muzycznych w Europie. Mimo wszystko czasami organizatorom oraz uczestnikom zdarzają się wpadki i skandale, obok których trudno przejść obojętnie. Przypomnijmy sobie kilka z nich.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl 

Dla wielu osób Eurowizja jest jednym z najważniejszych i najciekawszych widowisk muzycznych, organizowanych w Europie. Media jeszcze przed jej rozpoczęciem rozpisują się zarówno na temat samej imprezy, jak i uczestników. Zatem każdego roku poznajemy nie tylko utalentowanych artystów i artystki, którzy na scenie mają szansę zaprezentować swój talent, ale również różne afery, które wybuchają przy okazji organizacji Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Zobacz wideo Co zrobić, by wygrać Eurowizję? Analizujemy sympatie widzów na podstawie przykładów z zeszłych lat

Eurowizja 2016. Dyskwalifikacja Rumunii i podejrzenia Polski o plagiat

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem finałowego koncertu Europejska Unia Nadawców ogłosiła, że z udziałem w konkursie musi pożegnać się reprezentant Rumunii. Okazało się, że powodem takiej decyzji było niespłacenie przez tamtejszą telewizję TVR długu wobec organizacji w określonym terminie. Tym samym Ovidiu Anton z utworem "Moment of Silence" został zdyskwalifikowany.

Eurowizja 2016Eurowizja 2016 Screen: YouTube/@TVR

Przy okazji organizacji 61. Konkursu Piosenki Eurowizji nie obyło się również bez afery z udziałem Polski. O mały włos, a reprezentujący nasz kraj Michał Szpak także nie pojawiłby się na scenie. Jego propozycja muzyczna "Color of Your Life" została uznana za plagiat piosenki "Dawaj za" rosyjskiego zespołu Lube. Na szczęście sprawa szybko się wyjaśniła. Wytwórnia Sony Music Entertainment Poland, reprezentująca wokalistę, wydała oświadczenie, w którym niezależny ekspert muzyczny, Rafał Rozmus, zaprzeczył oskarżeniom o plagiat.

Eurowizja 2016Eurowizja 2016 Screen: YouTube/@Eurovision Song Contest

Eurowizja 2017. Niespodziewany incydent w trakcie występu Jamali

Z pewnością sytuacja, która wydarzyła się pięć lat temu podczas konkursu organizowanego w Kijowie, przejdzie do historii. W trakcie występu Jamali na scenę wtargnął mężczyzna, który na plecach miał australijską flagę. To jednak nie był koniec jego "popisów". W pewnej chwili ściągnął spodnie i majtki, tym samym prezentując nagie pośladki. Żartowniś, którym okazał się ukraiński dziennikarz specjalizujący się w prowokacjach, szybko został ze sceny zdjęty przez ochronę, a niewzruszona sytuacją wokalistka kontynuowała występ.

Eurowizja 2017Eurowizja 2017 Screen: YouTube/@TITBITS CAFE

Eurowizja 2018. Przerwano występ jednej z uczestniczek

Najwidoczniej sytuacja z 2017 roku niczego nie nauczyła organizatorów, ponieważ 12 miesięcy później również na scenę wtargnął intruz. Tym razem do niezbyt miłej sytuacji doszło w trakcie występu reprezentantki Wielkiej Brytanii, Surie. Mniej więcej w połowie utworu obok niej znalazł się mężczyzna, który wyrwał wokalistce mikrofon i wykrzyczał:

Do nazistów z brytyjskich mediów: domagamy się wolności.

Oczywiście ochrona natychmiast interweniowała, a Surie dokończyła występ.

Eurowizja 2018Eurowizja 2018 Screen: YouTube/@TVP

Eurowizja 2019. Źle policzono głosy od Białorusi. Islandczycy złamali regulamin konkursu

Po tym, jak jury Białorusi jeszcze przed finałem zdradziło publicznie, na kogo oddało głosy, zostali oni wykluczeni z ostatniego głosowania. EBU, czyli Europejska Unia Nadawców, organizator Festiwalu, musiała szybko zadecydować, co zrobić z brakującymi głosami z Białorusi. Okazało się, że rozwiązaniem całej sytuacji był algorytm. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że do tych wyników wkradł się błąd. Co prawda nie miał on wpływu na cztery piosenki najwyżej punktowane, ale za to ostateczne wyniki całościowe uległy zmianie. 

To jednak nie był koniec kontrowersji wokół 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół reprezentujący Islandię złamał regulamin imprezy i tym samym nie obyło się bez skandalu na tle politycznym. W trakcie przyznawania punktów przez poszczególne kraje członkowie Hatari wyciągnęli palestyńskie flagi i transparenty z napisem "Free Palestine". Zgodnie z regulaminem, Eurowizja powinna być wydarzeniem apolitycznym.

Eurowizja 2019Eurowizja 2019 Screen: Instagram/@hatari

Eurowizja 2021. Reprezentantka Mołdawii upuściła mikrofon

Nasze zestawienie wpadek i skandali zamyka incydent, do którego doszło podczas zeszłorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. W trakcie finałowego występu Natalia Gordienko z Mołdawii upuściła mikrofon. Szybko jednak z pomocą przybył jeden z tancerzy. Tym samym udało się uniknąć przerwania show.

Eurowizja 2021Eurowizja 2021 Screen: YouTube/@Eurovision Song Contest

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Новини з України - Ukrayina.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.