"Diuna" - część 2. Co już wiadomo o kontynuacji filmu? Jej losy nie są jeszcze przesądzone

Fakt, że Denis Villeneuve dokonał kinowej adaptacji pierwszej części powieści Franka Herberta, wbrew pozorom nie jest jednoznaczy z tym, że druga część "Diuny" również trafi na ekrany. Losy produkcji cały czas się ważą.

Kochasz kino? Czytaj o filmach na Gazeta.pl

Po przekładanej kilkukrotnie dacie premiery spowodowanej pandemią "Diuna" trafiła w końcu do kin 22 października 2021. Film spotkał się ze znakomitym przyjęciem przez widzów i krytyków, a na IMDb ma już ocenę 8,3/10. Fani wyczekują teraz daty premiery obiecanej drugiej części "Diuny", jednak mimo doskonałego wyniku Box Office twórcy jak na razie nabrali wody w usta.

Zobacz wideo "Diuna". Zwiastun filmu

"Diuna" - część 2. Co już wiadomo o kontynuacji filmu?

Gdy Villeneuve zgodził się stanąć za kamerą projektu, zrobił to pod warunkiem, że adaptacja bardzo obszernej powieści Franka Herberta zostanie rozbita na części. Dodając do tego ogromne zainteresowanie filmem, a także 6,2 mln dolarów, które zarobił w Stanach Zjednoczonych w dzień otwarcia, można być pewnym, że sequel "Diuny" zostanie oficjalnie potwierdzony lada dzień. Zwłaszcza że mocno sugerowała to szefowa WarnerMedia Studios, Ann Sarnoff, w rozmowie z Deadline.

 

"Diuna" cz. 2. Czy będzie kontynuacja?

Dlaczego więc nie mamy jeszcze oficjalnego potwierdzenia? Przyjrzał się temu serwis Variety. Okazuje się, że decyzja nie należy do końca do Warner Bros., a przede wszystkim do Legendary Pictures, które współfinansowało film i posiada prawa do ekranizacji. Warner Bros. zajmuje się dystrybucją filmu i podjął decyzję o jednoczesnej premierze produkcji na nowopowstałej platformie HBO Max w Stanach Zjednoczonych. Legendary Pictures nie było zachwycone tym pomysłem ze względów finansowych, a początkowo przeciwny był temu także sam Villeneuve.

W rozmowie z Variety wyraził obawę, że taki krok nie zapewni "Diunie" wystarczających zysków, aby stworzyć całą franczyzę. Możliwe jednak, że zarówno studio, jak i reżyser martwili się o to niepotrzebnie. W ciągu kilku dni od premiery "Diuna" zarobiła 223,2 mln dolarów na całym świecie przy budżecie rzędu 165 mln dolarów.

Pewnym jest natomiast, że Villeneuve jest chętny, aby wyreżyserować sequel "Diuny". W rozmowie z Variery reżyser zapowiedział, że druga część filmu byłaby dla niego jako "szalony plac zabaw":

To byłaby czysta filmowa przyjemność - powiedział Villeneuve.

Jak na razie widzom pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Data premiery sequela "To", który również od początku przewidziany był jako dwuczęściową saga, została podana dopiero kilka tygodni po premierze. Niewykluczone, że z "Diuną" będzie podobnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.