Oscary 2021. "Judas and the Black Messiah" w wyścigu po statuetkę za najlepszy film. Porusza ważny społeczny problem

"Judas and the Black Messiah" to mocny, biograficzny obraz przedstawiający rewolucję tzw. Czarnych Panter w USA i zabójstw na tle rasizmu. Ma szansę na Oscara za najlepszy film.

Film „Judas and the Black Messiah” walczy o Oscary 2021. Opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Film porusza trudny problem segregacji rasowej w USA w latach 60' XX wieku. Fred Hampton, przywódca strajków czarnoskórych mieszkańców doprowadza do rewolucji w Illinois. Staje na czele Partii Czarnych Panter. Niestety płaci za to wysoką cenę. W tej roli także nominowany do Oscara Daniel Kaluuya, który w tym roku otrzymał już Złotego Globa.

Zobacz wideo Największymi wygranymi Oscarów w 2021 zostaną Netflix i Amazon?

Oscary 2021. „Judas and the Black Messiah” - prawdziwa krwawa historia

W tegorocznym wyścigu po Oscary, „Judas and the Black Messiah” wyróżnia się tym, że jest nie tylko filmem biograficznym, ale także brutalnym obrazem prawdziwej rzeczywistości USA. Postać Freda Hamptona jest ważną częścią burzliwej historii Chicago. To tam dochodziło do starć z policją, która wzięła sobie za punkt honoru rozbicie działalności Partii Czarnych Panter. Organizacja ta sprzeciwiała się wszechobecnemu rasizmowi, który w latach 60' w Ameryce był na porządku dziennym.

To film zrobiony z poczuciem oburzenia; chociaż wydarzenia miały miejsce tak dawno temu, konsekwencje, do których one doprowadziły, są wyraźnie nadal odczuwalne w Stanach Zjednoczonych – napisał o filmie krytyk David Stratton.

Na początku grupa działaczy angażowała się w prace społeczne, pomagając wykluczonym czarnoskórym mieszkańcom. Założyciel Fred Hampton i inni rozdawali darmowe śniadania dla uczniów i prowadzili przychodnię medyczną. Jako jedno z największych osiągnięć Hamptona wymienia się doprowadzenie do zawarcia pokoju pomiędzy gangami w Chicago. Działalność na rzecz czarnoskórych nie podobała się władzom. Aktywiści szybko zwrócili na siebie uwagę FBI i policji. Wynikiem tego było śledztwo wewnątrz struktur partii. Film ukazuje nie tylko doprowadzenie czarnych do rewolucji, ale także strach o życie, coraz brutalniejsze starcia z policją i inwigilację oraz zdradę wśród działaczy. W 1969 roku FBI wkroczyło do siedziby Czarnych Panter, zabijając Freda Hamptona i kilkoro innych osób w strzelaninie. Na ekranie można zobaczyć brutalne działania FBI, które dopiero w 1982 roku potwierdził sąd.

„Judas and the Black Messiah” powalczy o Oscara obok takich filmów, jak: „Nomadland”, „Ojciec”, „Mank”, „Minari”, „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal” oraz „Proces Siódemki z Chicago”.

Więcej o:
Copyright © Agora SA