Srebrna biżuteria, sztućce czy naczynia wyglądają pięknie, są wspaniałym dopełnieniem stroju lub ukoronowaniem uroczystych posiłków. Każdy, kto posiada przedmioty wykonane ze srebra zna jednak problem z ciemnym nalotem, powstającym na nich, gdy przez pewien czas nie są używane. Za ten efekt odpowiadają unoszące się w powietrzu związki siarki, które wchodzą w reakcje ze srebrem. W jaki sposób można przywrócić blask i świetność ulubionemu zestawowi sztućców przed Wigilią lub doczyścić kolczyki po babci? Istnieje szereg wypróbowanych, skutecznych domowych sposobów.
Ten sposób wymaga użycia niewielkiego naczynia, soli kuchennej oraz folii aluminiowej. Na dno naczynia wykładamy warstwę folii, następnie kładziemy na nią srebrne przedmioty. Całość zalewamy gorącą wodą z dodatkiem soli kuchennej i pozostawiamy na kilka godzin. Po tym czasie przedmioty należy wyjąć, wypłukać pod bieżącą wodą i dokładnie osuszyć.
W tym celu przygotowujemy wodny (1l) roztwór sody (1 łyżka stołowa) i octu (1 łyżka). W tak powstałym roztworze zanurzamy przedmiot ze srebra na 15 minut, wyciągamy, płuczemy w czystej wodzie i suszymy.
Kwasy zawarte w popularnych napojach gazowanych, takich jak Coca - Cola lub 7Up mogą pomóc w pozbywaniu się śniedzi ze srebra. Metoda skutkuje w przypadku mało zabrudzonych przedmiotów - wystarczy po prostu zanurzyć je w wybranym napoju na 12 godzin. W tym celu można również wykorzystać wódkę lub spirytus.
Na bawełnianą, czystą szmatką nakładamy pastę do zębów, nie wybielającą. Następnie polerujemy srebro aż do uzyskania pożądanego efektu. Żeby na pewno nie porysować powierzchni przedmiotu, można zamiast szmatki użyć do polerowania miękkiej lub średnio twardej szczoteczki do zębów. Podobnie działa polerowanie srebra popiołem (nigdy węglowym!) lub mieszanką pasty do zębów z popiołem. Te metody mogą nie sprawdzić się w przypadku biżuterii o wielu splotach i detalach - pasta wejdzie w szczeliny i nie doczyści ich, za to trudno będzie ją wypłukać.
Cytrynę przekrawamy na pół, zanurzamy połówkę w soli kuchennej i polerujemy nią srebro. Ta metoda, podobnie jak powyższe, może grozić porysowaniem srebra.
Jeśli przedmiot ze srebra bardzo długo leżał nieużywany i czarny nalot mocno się w niego "wżarł", domowe sposoby mogą nie wystarczyć. Pozostaje zlecenie wyczyszczenia biżuterii czy sztućców w salonie jubilerskim, który oferuje takie usługi. Czyszczenie mocno zabrudzonego srebra wykonuje się między innymi metodą redukcji elektrochemicznej. Można również spróbować jednego z wielu dostępnych w sklepach gotowych preparatów do czyszczenia srebra.
Szczególnie podatne na czernienie jest srebro zabytkowe. Należy bardzo uważać z jego czyszczeniem, szczególnie metodami wymagającymi polerowania - o wiele łatwiej jest je porysować, niż większość przedmiotów współczesnych wykonanych z tego metalu.