Olejki eteryczne to specjalne wonne substancje, które pozyskuje się, wybierając konkretny surowiec roślinny. Z chemicznego punktu widzenia znajduje się w nich dużo różnych substancji odpowiedzialnych za zapach i inne właściwości.
Naturalne olejki eteryczne są wykorzystywane od tysięcy lat. To dzięki temu, że odkryto w nich działanie lecznicze oraz wspierające różnego rodzaju terapie, a także działanie odprężające dla organizmu. Żeby móc uzyskać olejek eteryczny, potrzebna jest taka roślina, która jest w stanie dać taki olejek. Obecnie istnieje aż 2000 roślin tego rodzaju i można je szukać na całym świecie. Aby pobrać taki olejek z kwiatów, łodyg, korzeni czy nasion, konieczne staje się przeprowadzenie specjalnej destylacji przy użyciu pary wodnej. Można też dokonać tłoczenia na zimno albo ekstrakcji alkoholem.
Te sposoby pozwalają na uzyskanie materiału do wykonania olejków eterycznych, służących w aromaterapii. Ale pozyskane oleje służą także w kosmetyce do wytwarzania perfum.
Dla użytkowników cenna jest informacja, że te olejki, które zostają pozyskane z roślin, zawierają bardzo dużo różnych składników. Są to: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny i związki organiczne. Mimo to warto zwracać uwagę na skład olejków, które się kupuje. Najlepsze są te, na których znajdzie się informacja, że składają się z jednego tylko składnika. Oczywiście te wszystkie składniki będą się w nim znajdować, natomiast przeciętnemu odbiorcy olejków nie jest potrzebna aż tak szczegółowa informacja. Dlatego też ze strony producenta zostanie podana informacja, że jest to np. olejek cytrynowy czy sandałowy.
Olejki eteryczne w kosmetyce mają bardzo szerokie zastosowanie. Każdy z nich ma inne właściwości, dlatego wykorzystywany jest do innych celów. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat tego, jakie cechy i jakie działanie mają olejki pozyskane z poszczególnych roślin.
Olejek lawendowy ma działanie uspokajające. Przydaje się do walki ze zdenerwowaniem, ale jego działanie jest szersze. Można go z powodzeniem stosować przy występujących bólach menstruacyjnych, a nawet reumatycznych. Co ciekawe, dość często spotyka się go jako jeden ze składników preparatów stosowanych do walki z cellulitem.
Olejek eukaliptusowy sprawdza się przy wystąpieniu trudnego do usunięcia kataru oraz w leczeniu przeziębienia, ponieważ działa odkażająco.
Olejek bazyliowy – wpływa na łatwiejsze zasypianie, likwidując bezsenność, jest także sprzymierzeńcem w poprawianiu koncentracji. Można go z powodzeniem stosować, gdy pojawiają się problemy gastryczne, ale i bóle reumatyczne, migrenowe i menstruacyjne.
Olejek miętowy – podobnie jak popularna mięta, działa przeciwbólowo, ponieważ zawarty w nim mentol sprawia, że na skórze można odczuć przyjemny chłód zamiast uporczywego bólu. On również jest przydatny przy leczeniu dolegliwości gastrycznych.
Olejek sosnowy sprawdza się podczas leczenia infekcji dróg oddechowych. Można go także stosować profilaktycznie, aby zwiększyć swoją odporność i nie doprowadzić do choroby.
Olejek jaśminowy nadaje się przede wszystkim do oliwek kosmetycznych oraz do preparatów, służących do olejowania włosów.
Jest kilka sposobów na wykorzystanie pozytywnego działania olejków eterycznych. Najbardziej rozpowszechniona jest aromaterapia, czyli specjalny rodzaj inhalacji olejkami. Aby wyleczyć przeziębienie czy katar można aromaterapię prowadzić za pomocą dyfuzora. Jeśli chce się zwalczyć bezsenność, to można kropelkę substancji nanieść na poduszkę, na której się śpi, aby zapach można było wdychać podczas spania. Tak samo sprawdzi się wpuszczenie kilku kropel olejku do kominka służącego do aromaterapii czy też do naczynia, w którym znajduje się ciepła woda. Aromaterapia wykorzystuje też prostszy sposób, jakim jest skropienie chusteczki i przyłożenie jej do nosa. Tyle wystarczy, aby można było zauważyć pozytywne efekty działań. A dla odczucia przyjemności można wykorzystać taki olejek podczas kąpieli, dodając go do wody w wannie. Wlanie do ciepłej wody sprawi, że będzie on miał bardziej intensywny zapach. Dzięki niemu można doprowadzić do rozluźnienia ciała i do całkowitego odprężenia.
Drugi dobry sposób to nakładanie olejków bezpośrednio na skórę, na miejsce, w którym są one niezbędne. Jeśli nałoży się je na skórę, to przenikną do krwioobiegu już po kilkudziesięciu sekundach i tam zaczną działać. Tak więc można je nakładać na poszczególne części ciała, jeśli czuje się taką potrzebę, ale i wykorzystać je do masażu na całym ciele. Przy tym należy pamiętać, że niektóre silnie działające olejki mogą podrażniać skórę. W związku z tym konieczne staje się zmieszanie takiego olejku z olejem bazowym, który jest w stanie zneutralizować niepożądane działanie (w proporcji 1:6).
I wreszcie trzeci sposób na stosowanie olejków eterycznych – spożywanie ich. Oczywiście, aby można było wykorzystać taki sposób, na opakowaniu z danego olejku musi się znaleźć informacja, że jest to dopuszczalne. Jeśli taka informacja jest zawarta, to olejek można wpuścić pod język, zmieszać z wodą i wypić lub wypłukać nim usta.
A jeśli chodzi o kwestię, gdzie kupić olejki eteryczne, to można je dostać w wielu miejscach. Dostęp do nich nie jest ograniczony ani zawężony do konkretnych rodzajów sklepów. Tak więc olejki eteryczne dostanie się, wstępując do drogerii, kwiaciarni, nawet do sklepu z wyposażeniem wnętrz. Oczywiście są też dostępne w sklepach internetowych. Przy zakupach trzeba jednak zwrócić uwagę na to, co się kupuje – czy faktycznie są to olejki eteryczne naturalne – najłatwiej to sprawdzić, czytając skład. Ich cena to zwykle ok. 10-20 zł za 10 ml (cena dużo mówi na temat jakości olejku).
Olejki eteryczne są znane i wykorzystywane od wieków. Stanowią chyba najlepszy sposób na pobudzenie, ale i odprężenie swojego ciała. Korzystając z nich, można się pozbyć różnego rodzaju infekcji, zapobiec przeziębieniom, a także wspomóc się podczas dużych bólów.