W zależności od tego, kiedy wypada Wielkanoc, karnawał trwa dłużej lub krócej, ponieważ Środa Popielcowa jest zawsze czterdzieści dni przed Wielkanocą. Dlatego ostatni dzień karnawału co roku przypada na inny dzień, od 3 lutego do 9 marca.
Ostatki są ostatnimi dniami karnawału, zaczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. Wtorek bezpośrednio przed Wielkim Postem jest nazywany na przykład śledzikiem lub zapustami, a w zależności od regionu kraju spotykane są również inne nazwy. Na przykład w Wielkopolsce na ten dzień mówi się podkoziołek.
Ostatni dzień karnawału wypadał w różnych dniach, w 2010 roku przypadł na przykład na 16 lutego, a w 2014 roku znacznie później, bo na 4 marca. W zeszłym roku karnawał zakończył się 9 lutego, a w 2017 roku będziemy mogli korzystać z karnawałowych zabaw aż do ostatniego dnia lutego.
W zależności od rejonu świata, a nawet regionów poszczególnych krajów, znanych jest wiele obrzędów i tradycyjnych zabaw organizowanych w Ostatki. Chyba najbardziej znany z nich to karnawał w Rio de Janeiro, podczas którego między innymi wybierana jest najlepsza brazylijska szkoła samby. Karnawał w Rio zaczyna się w piątek przed tygodniem, w którym wypada Środa Popielcowa i jest to czas nieustających ulicznych tańców, zabaw i pochodów żegnających karnawał.
Poza tym słynny jest bal ostatkowy kończący wenecki karnawał, który odbywa się co roku w Wenecji, na Placu Świętego Marka. Znane na cały świat są również bale w Binch w Belgii, Carnaval of Salvador de Bahia w hiszpańskim Salwadorze, parady i bale we francuskiej Nicei, karnawał w Nowym Orleanie w Stanach Zjednoczonych czy Barranquilla’s Carnival, który odbywa się w Kolumbii.
AW