Już w sierpniu tego roku "Financial Times" donosił, że TVN może zostać sprzedany. "Amerykański właściciel TVN, koncern Warner Bros. Discovery, ma gigantyczne problemy. Mówiąc wprost: TVN trafi pod młotek" - pisał "Newsweek". W temacie przejęcia grupy medialnej spekulowano o dwóch możliwych opcjach. - Pierwsza to zakup przez czeską miliarderkę panią Renatę Kellnerovą, wdowę po najbogatszym Czechu. Jej fundusz inwestycyjny jest obecny kapitałowo na przykład w InPoście Rafała Brzoski. Drugie rozwiązanie to węgierska telewizja TV2, która jest powiązana z Viktorem Orbanem - mówił Andrzej Stankiewicz w najnowszym wydaniu "Stanu Wyjątkowego" w Onecie. Już wszystko jasne. Stacje telewizyjne będą chronione przez rząd. "TVN i Polsat zostaną umieszczone w wykazie firm strategicznych, które podlegają ochronie na przykład przed agresywnym i niebezpiecznym z punktu widzenia interesów państwa polskiego przejęciem" - powiedział w środę 11 grudnia na konferencji prasowej Donald Tusk. Co wiadomo o kobiecie, która mogłaby kupić TVN? Niedawno musiała zmierzyć się z tragedią w życiu prywatnym.
Renata Kellnerova ma 57 lat. W 1995 roku wyszła za mąż za przedsiębiorcę i założyciela spółki PPF, Petra Kellnera. Para doczekała się trzech córek. Najstarsza z rodzeństwa, Anna Kellner, jest znaną czeską zawodniczką olimpijską w skokach przez przeszkody. Renata Kellnerova wychowuje także syna Petra Kellnera z poprzedniego związku z nieżyjącą już pierwszą małżonką. Trzy lata temu musiała zmierzyć się z niewyobrażalną tragedią. Na skutek katastrofy helikoptera na Alasce 27 marca 2021 roku zginął jej mąż. W wyniku postępowania spadkowego kobieta przejęła kontrolę nad jego biznesem. Stoi na czele spółki PPF Group, która jest warta 44 miliardy euro. Czeski konglomerat specjalizuje się w dziedzinie usług finansowych, medialnych, telekomunikacji, biotechnologii, nieruchomości oraz inżynierii mechanicznej.
Kellnerova jest najbogatszą kobietą w Czechach i w Europie Środkowo-Wschodniej. "Forbes" w grudniu tego roku wycenił jej majątek na 18 mld dolarów. Według rankingu z 2024 zajęła 104. miejsce na światowej liście miliarderów. Bizneswoman prowadzi interesy w Czechach, Wielkiej Brytanii, Francji, Chinach i w Polsce - jest udziałowczynią spółki InPost. Oprócz tego jest założycielką oraz prezesem zarządu Fundacji Rodziny Kellnerów.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Orlen wycenił meble w tajemniczym gabinecie Obajtka. Złapiecie się za głowy
Grupa PPF zatrudnia 61 tys. pracowników oraz prowadzi działalność w 25 krajach. Kellnerova koncentruje się na rynkach europejskich, wycofując się z inwestowania w Azji. "Głównym celem naszej działalności w ciągu ostatnich trzech lat był ruch na zachód" - mówiła bizneswoman w rozmowie z mediami. "Zrozumiałam, że mam bardzo osobisty związek z PPF. Moim zadaniem jest przygotować nasze dzieci, tak by mogły one pewnego dnia przejąć przywództwo nad grupą" – dodała Kellnerova.