TVP przegrała w sądzie. W "Wiadomościach" musi przeprosić Fundację Otwarty Dialog. Zasądzono też odszkodowanie

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że TVP ma przeprosić Fundację Otwarty Dialog za wieloletnie manipulacje i rozpowszechnianie kłamstw na ich temat. Dodatkowo zasądzono zadośćuczynienie w kwocie 200 tys. zł oraz zamieszczenie przeprosin na stronach internetowych telewizji, a także w głównym pasmie "Wiadomości". Wyrok nie jest prawomocny.

Fundacja Otwarty Dialog, a właściwie osoby ją prowadzące, czyli prezes Ludmiła Kozłowska i przewodniczący Bartosz Kramek, po czterech latach wygrali proces o naruszenie dóbr osobistych z TVP . Pozew złożyli w 2019 roku i dotyczył niemal 40 materiałów wyemitowanych w Telewizji Polskiej, w których pracownicy stacji zarzucali im "szpiegostwo, działalność terrorystyczną, organizowanie zamachu stanu, nielegalne finansowanie, czy skandale obyczajowe". Sąd Okręgowy w Warszawie 13 czerwca wydał nieprawomocny wyrok. 

Zobacz wideo Sandra Kubicka o pracy w TVP. Nie było przyjemnie w sieci. "Wrzucają mnie do jednego wora"

TVP przegrała kolejny proces. Stacja musi przeprosić Fundację Otwarty Dialog i wypłacić odszkodowanie 

Jak wynika z dokumentów zamieszczonych przez Ludmiłę Kozłowską na stronie Fundacji Otwarty Dialog na Facebooku, stacja musi nie tylko przeprosić szefów Fundacji. Sąd ustalił dokładne kroki, jakie musi wykonać Telewizja Publiczna. 

,, TVP przeprasza panią Ludmiłę Kozłowską, pana Bartosza Kramka oraz Fundację Otwarty Dialog za naruszenie ich dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia, w tym reputacji i dobrej sławy, a także prawa do ochrony wizerunku w postaci znaku symbolizującego Fundację, poprzez rozpowszechnianie krzywdzących i nieprawdziwych informacji w licznych publikacjach i materiałach filmowych znajdujących się na wydawanym przez TVP serwisie www.wiadomosci.tvp.pl" - czytamy.

"Przeprosiny mają być wyemitowane jako pierwsza informacja w głównym wydaniu "Wiadomości" o godz. 19.30 oraz w programie "woronicza17" o godz. 19.30. Tekst oświadczenia ma być odczytany przez prezentera, a czas jego emisji nie może być krótszy niż 30 sekund" - można przeczytać z dokumentów udostępnionych przez prezeskę FOD. 

,, TVP od czasu dojścia PiS do władzy bezpodstawnie oskarża Fundację Otwarty Dialog o finansowanie działalności z rosyjskich pieniędzy, próbę wywołania krwawego Majdanu w Polsce, pranie brudnych pieniędzy oligarchów, pracę dla służb specjalnych Rosji, Brukseli, Niemiec i Sorosa przeciwko polskim władzom. Prawdziwym powodem prześladowań ze strony polskich władz była krytyka rządu i obrona niezależnych sądów w Polsce na arenie międzynarodowej - przekazała prezeska Fundacji.

TVP musi również zapłacić odszkodowanie w kwocie 200 tys. zł, które ma zostać zapłacone wraz z ustawowymi odsetkami od 17 października 2019 r. Przewodniczący FOD nie ukrywał, że cieszy go wyrok sądu, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przed nim i pracownikami fundacji jeszcze długa droga w walce o oczyszczenie dobrego imienia. 

,, To już kolejna wygrana w sporze o naruszenie naszych dóbr osobistych. Proces z TVP miał najszerszy zakres. Nie wyobrażaliśmy sobie innego rozstrzygnięcia - TVP jest fabryką hejtu i propagandy. Długo czekaliśmy na ten wyrok, a to dopiero pierwsza instancja. Niestety, łatwo jest kłamać i rzucać pomówienia, a walka z oszczerstwami i procesy sądowe zajmują lata - skomentował wygraną Bartosz Kramek w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl.

TVP przegrało kolejny proces. Stacja musi przeprosić Fundację Otwarty Dialog i wypłacić odszkodowanie  Fot. Agencja Wyborcza.pl

Pokaż

WIĘCEJ O:

TVP sąd
Weź udział w dyskusji (2)
POLECAMY
"Bogusław Kaczyński miał milionowy majątek. Testament zmienił w ostatniej chwili"
"Magda Lamparska inspiruje Polki. Jej garnitur to modowe odkrycie roku. Niemal identyczny za grosze w sieciówce"
"Co słychać u Kingi Dudy? Stawia na samodzielność. Właśnie się przeprowadziła"
"Wnuk Lecha Wałęsy siedzi w więzieniu za rozbój i pobicie. Jest kolejna decyzja sądu"
"Alicja Węgorzewska pokonała efekt jo-jo. Stosuje nietypową dietę. Te składniki wykluczyła z jadłospisu"
"Była szefowa TV Biełsat uruchomiła zbiórkę na proces z TVP. Internauci wypominają jej zarobki: Wstyd!"
NAJNOWSZE
10:40 Bogusław Kaczyński miał milionowy majątek. Testament zmienił w ostatniej chwili
10:11 Magda Lamparska inspiruje Polki. Jej garnitur to modowe odkrycie roku. Niemal identyczny za grosze w sieciówce
10:02 Co słychać u Kingi Dudy? Stawia na samodzielność. Właśnie się przeprowadziła
09:21 Wnuk Lecha Wałęsy siedzi w więzieniu za rozbój i pobicie. Jest kolejna decyzja sądu
09:11 Alicja Węgorzewska pokonała efekt jo-jo. Stosuje nietypową dietę. Te składniki wykluczyła z jadłospisu
09:02 Była szefowa TV Biełsat uruchomiła zbiórkę na proces z TVP. Internauci wypominają jej zarobki: Wstyd!
07:55 "Gogglebox". Big Boy zrzucił ponad 170 kilogramów. Zdradził swój sekret. "Leki dają złudną nadzieję"