Mijają 24 lata od premiery "Świata według Kiepskich". Ferdek to dziś ekspert od tańca, a Mariolka żałuje jednej rzeczy

"Świat według Kiepskich" to jeden z tych seriali, który zostanie z nami na zawsze. 16 marca 2023 roku mijają dokładnie 24 lata od emisji pierwszego odcinka kultowej produkcji. W 2022 roku Polsat ostatecznie zakończył pracę nad sitcomem.

Premierowy odcinek "Świata według Kiepskich" wyemitowano 16 marca 1999 roku. Produkcja od samego początku wzbudzała spore kontrowersje. Nie można jednak zaprzeczyć temu, że był to jeden z najdłużej transmitowanych polskich seriali i przez lata zebrał całkiem sporą rzeszę fanów. Z książki Jabłonki i Łęczuk pt. "Świat według Kiepskich. Zwariowana historia kultowego serialu Polsatu" dowiadujemy się, że komediowa produkcja inspirowana była amerykańskim sitcomem "Świat według Bundych". Wprowadzono w niej jednak kilka zmian, które lepiej wpasowały się w polskie realia.

Zobacz wideo "Świat według Kiepskich" się skończył, więc wspominamy. Wiecie, że Ferdek wcale nie miał być Ferdkiem?

"Świat według Kiepskich" ma 24 lata. Tematyka serialu się nie zmieniła, ale aktorzy odgrywający główne role już tak

Tematyka "Świata według Kiepskich" od samego początku budziła skrajne emocje. W dość specyficzny sposób piętnowała wady i w prześmiewczy sposób pokazywała stereotypowy model życia polskiej rodziny.

Andrzej GrabowskiAndrzej Grabowski KAPIF

W serialowego Ferdka wcielał się Andrzej Grabowski. Aktor cały czas jest bardzo aktywny zawodowo, gra w filmach i serialach, a w 2014 roku dołączył do jury "Tańca z Gwiazdami".

Marzena Kipiel-SztukaMarzena Kipiel-Sztuka fot.Jankowski/REPORTER / ADAM JANKOWSKI/REPORTER

W rolę Halinki Kiepskiej przez lata wcielała się Marzena Kipiel-Sztuka. Tworzyła postać żony i matki, która pracowała jako pielęgniarka i utrzymywała całą rodzinę. Aktorka wciąż gra w polskich produkcjach.

Bartosz ŻukowskiBartosz Żukowski KAPiF

Serialowi Halinka i Ferdek doczekali się dwójki dzieci. W rolę starszego syna, Waldka wcielał się Bartosz Żukowski. Choć podczas nagrań sitcomu wykazał się ogromnym talentem, to nigdy nie ukończył studiów związanych z aktorstwem.

Barbara MularczykBarbara Mularczyk Kapif

Z kolei w rolę serialowej Mariolki bezbłędnie wcielała się Barbara Mularczyk. Aktorka do dziś żałuje, że nie pojawiła się w ostatnim odcinku serialu.

Krystyna Feldman zasłynęła kultowymi rolami. Nie każdy wie, że należała do Armii KrajowejKrystyna Feldman zasłynęła kultowymi rolami. Nie każdy wie, że należała do Armii Krajowej Fot. Rafał Malko / Agencja Wyborcza.pl

W rolę babki Kiepskiej - Rozalii wcielała się niezastąpiona Krystyna Feldman. Ciężko było jej nie obdarzyć sympatią. 

Poza wymienionymi nazwiskami przez plan filmowy "Świata według Kiepskich" przewinęła się plejada polskich artystów, m.in.: Renata Pałys, Ryszard Kotys, Dariusz Gnatowski, Bohdan Smoleń oraz Anna Ilczuk.

Świat według KiepskichŚwiat według Kiepskich Mat. prasowe

Więcej o:
Copyright © Agora SA