Maffashion i Fabijański wybrali synowi nietypowe imię. Rada Języka Polskiego ocenia: Dziecko może być narażone na przykrości

Maffashion i Sebastian Fabijański dali synowi na imię Bastian. Sprawdziliśmy, jakie stanowisko w sprawie tego imienia ma Rada Języka Polskiego.

Przyszli rodzice zwykle stoją przed trudną decyzją, a więc wyborem imienia dla dziecka. Jedni wybierają je ze względu na rodzinne tradycje, inni podążają za modą, wybierają takie, jakie noszą ich ulubione gwiazdy czy też bohaterowie filmowi. Inni sugerują się znaczeniem. Niezależnie od tego, jak zdecydują jedno jest pewne - to ich latorośl później przedstawia się takim, a nie innym imieniem. I tu wkracza Rada Języka Polskiego, która wskazuje, jakie konsekwencje może nieść za sobą dane imię. 

Zobacz wideo Najciekawsze imiona dzieci gwiazd. Nie tylko Michał Wiśniewski postawił na oryginalność

Sebastian czy Bastian?

Bastian to mało popularne imię wśród chłopców. Na takie zdecydowali się jednak dla syna Maffashion i Sebastian Fabijański, kiedy w we wrześniu 2020 roku powitali pierworodnego na świecie. Okazuje się, że znani rodzice mogli mieć problem z zapisaniem takiej wersji w urzędzie stanu cywilnego.

W Polsce, zgodnie z zaleceniami Komisji Kultury Języka KJ PAN, nie można nadawać [...] imion zdrobniałych. Warto jednak wiedzieć, że w kilku językach europejskich istnieje imię Bastian; jest ono też poświadczone, w formie Bastyjan, w Polsce w XV wieku (to informacje z "Księgi naszych imion" J. Bubaka z 1993 roku). W związku z tym urząd stanu cywilnego nie powinien zabronić nadania chłopcu tego imienia - czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

Na tym nie koniec, bo Rada uznała, że imię Bastian może rodzić potencjalne problemy nie tylko w urzędzie, ale też w życiu prywatnym dziecka. Zwrócono bowiem uwagę, że maluch może wtedy spotykać się z nieprzyjemnościami ze strony rówieśników.

Rodzice, zanim podejmą decyzję, powinni jednak wziąć pod uwagę ewentualne przyszłe przykrości, na jakie może być narażone dziecko (np. docinki spowodowane podobieństwem brzmieniowym imienia Bastian do wyrazów bestia i bastion).

Jednocześnie Rada Języka Polskiego wskazała, że najlepszym wyjściem dla rodziców, którzy chcą nadać maluchowi na imię Bastian, będzie wpisanie w dokumenty urzędowe pełnej wersji, czyli Sebastian, natomiast formę Bastek stosować w sytuacjach prywatnych. 

Przypomnijmy, że kiedy influencerka ogłosiła, jakie imię otrzymał ich syn, w sieci zawrzało. Pojawiło się wiele złośliwych komentarzy. W końcu Kuczyńska zabrała głos i broniła formy "Bastian".

Młode pokolenie może całkowicie nie znać tego imienia. A nawet niektórzy mogą się dziwić, że jest "oddzielne" imię, a nie tylko zdrobnienie od imienia Sebastian. Ja pierwszy raz spotkałam się z nim jako malutka dziewczynka, oglądając ten kultowy i znany na całym świecie film. (1984). I dla mnie to imię nie jest tak zaskakujące, bo wychowałam się z wiedzą o jego istnieniu. Tak! To imię jest rzadkością w naszym kraju, ale na świecie częściej się je spotyka. Jego "normalność", a zarazem wyjątkowość, była jednym z powodów wyboru. Imię jest ładne, nieprzekombinowane, ma urocze zdrobnienie, prosto się je wymawia, jest oryginalne i mam do niego od zawsze sentyment - pisała na InstaStories.

A jakie są wasze ulubione imiona?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.