"Milionerzy". Wygrał milion! Wcześniej wykorzystał telefon do przyjaciela, żeby... zaprosić go na imprezę

Odcinek szwedzkiej odsłony "Milionerów" (org. "Postcode Millionaire") wyemitowany 21 stycznia przejdzie do historii. Uczestnik programu Jonas von Essen wygrał milion koron i to w nietypowym stylu.

Na przestrzeni lat główną wygraną w "Milionerach" zdobyło już wielu uczestników teleturnieju z całego świata. Teraz do tego zacnego grona dołączył Szwed Jonas von Essen. 31-latek nie znał odpowiedzi na finałowe pytanie, postanowił jednak zaryzykować i się udało. Nim jednak zgarnął główną wygraną, bawił się wyśmienicie. Publiczność go pokochała. 

Zobacz wideo Pytania, które mocno zaskoczyły uczestników teleturnieju "Milionerzy". Odpowiedzielibyście na nie?

Hubert Urbański"Milionerzy". Ile jest warta główna wygrana? Już dawno nie milion. Wina inflacji

"Milionerzy". Wygrał milion, a ze szczęścia wszedł na krzesło

Jonas von Essen szedł niczym burza. Ostatnie pytanie usłyszał, mając trzy z czterech kół ratunkowych. Przy pytaniu o milion koron postanowił skorzystać z telefonu do przyjaciela. Nie poprosił jednak kolegi o pomoc, ale... postanowił go zaprosić na imprezę. W tej sytuacji wydawać by się mogło, że Jonas był pewny tego, że zna odpowiedź na finałowe pytanie. Nic bardziej mylnego. Chwilę później przyznał się, że ma wątpliwości. Skorzystał więc z kolejnych kół - 50:50 oraz pytania do ekspertów. Zaznaczył poprawną odpowiedź i wygrał milion. Gdy prowadzący ogłosił wynik, Jonas wszedł na fotel, na którym wcześniej siedział, i z niego zeskoczył. Publiczność szalała, a wraz z nią gospodarz formatu Rickard Sjöberg.

 

A jak brzmiało pytanie za milion?

Który architekt zaprojektował indyjski stan Pendżab i stolicę stanu Haryana - zbudowane w latach pięćdziesiątych?

Jonas von Essen zaznaczył odpowiedź A.: Le Corbusier, która była poprawna. 

'Postcode Millionaire''Postcode Millionaire' Screen Svenska Postkodlotteriet /Youtube

Po wygranej 31-latek udzielił już kilku wywiadów. 

Zamiast po prostu powiedzieć to, co uważałem za właściwą odpowiedź, zastanawiałem się, co zrobić. Jeśli wyrzucę ostatnią deskę ratunku i źle odpowiem, to i tak będzie to telewizyjny moment wszech czasów, więc zaryzykowałem - powiedział w rozmowie z portalem skovdenyheter.se.

Zapytany o to, co ma zamiar zrobić z wygraną, śmiał sie:

Idę kupić nowe kolorowe skarpetki - czytamy na portalu sweden.postsen.com.

Dodał też:

Będę też mógł poświęcić się bardziej temu, co lubię, uczyć technik pamięci, robić więcej filmów na Youtube i tak dalej.

Kim jest Jonas von Essen? 

Jonas von Essen jest artystą i wykładowcą, a także dwukrotnym mistrzem świata w Mistrzostwach Świata Pamięci, a więc zawodach w zapamiętywaniu podanych informacji w określonym czasie. 12 marca 2016 roku pobił nowy rekord Szwecji w zapamiętywaniu ułamków dziesiętnych liczby Pi - poprawnie odczytał 13 208 miejsc po przecinku w eksperymencie Tom Tit's Experiment. W 2020 roku Jonas podniósł rekord do 24 063 miejsc po przecinku, co było również nowym rekordem Europy. W 2018 roku wystąpił w szwedzkim "Mam Talent", gdzie zapamiętał imiona 500 osób z widowni. Jurorzy byli zachwyceni, a on po otrzymaniu złotego przecisku trafił do finału. Jest też finalistą szwedzkiej odsłony programu "Czy jesteś mądrzejszy od piątoklasisty?"

Więcej o: